Od 1 kwietnia łatwiej można odzyskać oszczędności zablokowane na starych książeczkach mieszkaniowych PKO BP.
Prawo do premii gwarancyjnej mają posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych najpóźniej 23 października 1990 roku. Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej składamy w oddziale PKO BP, który prowadzi rachunek książeczki mieszkaniowej lub w oddziale banku, w którym książeczka została założona.
Wcześniej jednak trzeba przeprowadzić remont domu lub mieszkania.
Zdążyć przed 90 dniem
Jeśli któregoś dokumentu brakuje, bank wyznacza dodatkowy 30-dniowy termin na jego uzupełnienie. Wcześniej można zgłosić się do banku z prośbą o wyliczenie premii.
- Potrzebny jest do tego dowód osobisty i książeczka mieszkaniowa. Pierwsze wyliczenie premii jest bezpłatne, każde następne kosztuje 25 zł - powiedziano nam w II Oddziale PKO BP w Lublinie.
Średnia wypłata premii gwarancyjnej to 6 tys. zł.
Wystarczy wymienić okna
Oznacza to, że takiej możliwości nie będą mieć najemcy. Prawo do premii gwarancyjnej uzyskają także ci, którzy przekształcają mieszkania własnościowe w odrębną własność. Środki z książeczki będzie można wykorzystać również jako wkład własny przy kredycie mieszkaniowym.
Ci, którzy zdecydują się na remont, nie od razu dostaną pieniądze z książeczki
Wypłaty premii przy remontach będą rozłożone na lata zgodnie ze sztywnym harmonogramem ustalonym w ustawie, począwszy od 1 kwietnia 2009 r. aż do 1 stycznia 2017 r. Najwcześniej swoje pieniądze będą mogli odzyskać ci, który mają najstarsze książeczki, najpóźniej zaś właściciele książeczek wystawionych w latach 1989-1990.
Jeśli nie masz książeczki mieszkaniowej to...
Można zdecydować się na kilka cesji, np. dziadkowie, rodzice czy wujostwo przepisują książeczki na dziecko.