Z Zachodu nadchodzi do Polski nowa moda. Tym razem taka, której można jedynie przyklasnąć.
Kamień w budownictwie stosowaliśmy od dawna, ale albo w dość ograniczonej skali, albo jako surowiec uzupełniający czy wręcz ... zastępczy. Wraz z podnoszeniem się stopy życiowej Polaków piaskowce, marmury, granity stają się coraz popularniejszymi materiałami budowlanymi. Powodów jest kilka:
• zaczynamy w większym stopniu doceniać ich walory zdrowotne jako surowca,
• widzimy, że z każdego pomieszczenia potrafią wydobyć niepowtarzalny urok,
• bariera finansowa, uniemożliwiająca do niedawna wielu inwestorom ich stosowanie, zaczyna zanikać (a w każdym razie się zmniejsza).
Kamienie znajdują w budownictwie wiele zastosowań: świetnie nadają się do estetycznego wykończenia ścian i podłóg, szczególnie w łazience czy kuchni i innych w pomieszczeniach, wymagających materiałów wytrzymałych, odpornych na czynniki zewnętrzne. Oczywiście nie każda skała może być użyta w konkretnym pomieszczeniu. Dobierając ją musimy wziąć pod uwagę funkcję, jaką ma spełniać, wytrzymałość na czynniki fizyczne i chemiczne (m.in. temperaturę, obciążenie).
Podłogi
Schody
Okładziny
W łazience najlepiej wykorzystać jasny marmur, a w kuchni granit. Blaty kuchenne z kamienia są bardzo odporne na zarysowania i łatwe w utrzymaniu czystości. Bez żadnego ryzyka można na nie postawić gorący garnek lub czajnik. (hap)