Czy baterie solarne to dobry pomysł w naszym klimacie? Wiele wskazuje na to, że odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.
Instalacja solarna dla 5-osobowej rodziny mieszkającej w domku kosztuje od 9 do 13 tysięcy złotych.
– Nasi przedstawiciele odwiedzają budowy, proponując inwestorom instalacje solarne do ogrzewania wody. Tym razem to my zaprosiliśmy inwestorów do naszej firmy, aby zaprezentować możliwości i zalety takich systemów – mówi Dariusz Magdziarz, szef firmy Sanea w Lublinie, która zorganizowała w swojej siedzibie "Piknik solarny”.
Jak to działa?
– Koszt zestawu waha się od 9 do 13 tysięcy złotych plus usługa instalacyjna w cenie – przeciętnie – 2000 złotych – wylicza Dariusz Magdziarz.
Kolektory montuje się na dachu południowej strony posesji, najlepiej pod kątem 45 stopni. Zapewnia to optymalne wykorzystanie padających promieni słonecznych. W przypadku dachu zbyt płaskiego kolektory montuje się na specjalnych konstrukcjach.
Ogrzewany przez słońce, czynnik ten, poprzez wężownicę, oddaje ciepło do dwufunkcyjnego zasobnika o pojemności 300 litrów. I tak zimna woda staje się ciepła: nagrzewa się nawet do temperatury 100 stopni.
Po co to robić?
– Zasadnicze pytanie, które stawiają inwestorzy, dotyczy opłacalności takiego przedsięwzięcia. W przypadku domku jednorodzinnego zamieszkanego przez pięć osób system solarny spłaca się po siedmiu latach.
Gdy jest wykorzystywany np. do ogrzewania wody w basenie, jego spłata może nastąpić już po trzech latach – mówi Jacek Bartnik z firmy Ariston. – Kolejne pytanie dotyczy trwałości. Kolektory są przewidziane na 20-letnie okres bezawaryjnego działania. Taki jest wymóg Unii Europejskiej.
Pozostałe elementy systemu – pompa, zasobnik – podlegają zużyciu jak każde urządzenie. Jednak większość producentów daje 5-letnią gwarancję na swoje wyroby – dodaje Bartnik.
W sezonie letnim, kiedy słońce operuje od 3.30 do godz. 21, solary w 100 proc. zapewniają ciepłą wodę użytkową. Zimą, kiedy słońce świeci znacznie krócej, system podgrzewa wodę do temperatury od 4 do 20 stopni.
– Wówczas także mamy oszczędności na zużyciu gazu, oleju czy węgla, bo wodę użytkową musimy podgrzać tylko ponad tę temperaturę – dodaje Magdziarz.
Koszty za paliwa do ogrzania wody użytkowej mogą spaść, jak wyliczyli eksperci, nawet o 70 proc.
– Nie bierzmy tu pod uwagę ogrzewania domu, choć i taka możliwość istnieje – dodaje Bartnik.
Najważniejszy jest montaż
Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonej ekipy. Przy instalacji należy także sprawdzić, czy kolektory słoneczne nie są porysowane, uszkodzone mechanicznie, czy nie mają przebarwień – dodaje Magdziarz.
Pomyśl nim zbudujesz
– Jeżeli inwestor nie ma na to pieniędzy warto chociaż pomyśleć o położeniu instalacji – rurek w otulinie oraz kabla zasilania energetycznego – pod montaż solarów w przyszłości. W ten sposób uniknie się zbędnego rujnowania domu w momencie, gdy jego właściciel podejmie decyzję o montażu systemu – dodaje Magdziarz.