Lider rządu Donald Tusk zapowiedział na konwencji Koalicji Obywatelskiej wprowadzenie czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu, za co jest mocno krytykowany. Sprawdziliśmy więc, jak mają się tegoroczne statystyki wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce.
Do końca września w Polsce wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce złożyło 12,3 tys. osób. To o 80 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku – podał Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Najwięcej, bo 60 proc. wniosków złożyli obywatele Ukrainy i Białorusi. To pokłosie nadal trwającej wojny na Ukrainie i sytuacji politycznej w regionie, szczególnie polityki wewnętrznej Białorusi. Wnioski składało odpowiednio 4,5 tys. obywateli Ukrainy i 2,9 tys. osób z Białorusi. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Rosji (0,8 tys.), Somalii i Erytrei (po 0,5 tys. osób).
– Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – podano na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Do końca września wydano 8,4 tys. decyzji. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 4,8 tys. obcokrajowców. Było to 2,3 tys. Ukraińców, 2,1 tys. Białorusinów i 150 Rosjan.
Negatywne decyzje wydano w 1,2 tys. przypadków. Postępowania dotyczące 2,4 tys. osób zakończyły się natomiast umorzeniem. Dotyczyło to przede wszystkim obywateli Syrii (0,3 tys. osób), Somalii (0,3 tys. osób) i Rosji (0,3 tys. osób).
– Sprawy są umarzane najczęściej w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji merytorycznej – czytamy w sprawozdaniu urzędu.
– Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka medyczna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku dla cudzoziemców lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu. Według stanu na 30 września 2024 r. z pomocy socjalnej korzystało 6,2 tys. cudzoziemców, z czego prawie 900 osób przebywało w ośrodkach dla cudzoziemców – przekazuje dalej urząd.