Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

10 września 2019 r.
18:46

"Dorobek ludzkości" a globalne ocieplenie. Co kandydaci na posłów wiedzą o zmianach klimatu

Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów.
Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów. (fot. WWF)

O to jak osiągnąć energetyczną neutralność, o sens regulacji rzek, o nowe kopalnie w naszym regionie pytał dziś WWF lubelskich kandydatów na posłów z naszego regionu. Dla większości z nich te pytania okazały się zbyt trudne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów. Listę Lewicy reprezentował Jacek Czerniak (miejsce 1. na liście), Konfederację Jakub Kulesza (1. na liście Konfederacji), PiS Piotr Patkowski (18. listy PiS). Nie zjawili się Andrzej Pruszkowski (PiS), Jan Łopata (PSL) i Bożena Lisowska (KO).

– Próbujemy do wszystkich, nie zawsze się udaje – skomentowała niską frekwencję Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. Przypominając, że ochrona środowiska to według Polaków drugie (po służbie zdrowie) kluczowe zagadnienie. Z badań ankietowych wynika, że z obecnych działań władz niezadowolone jest 45 proc. społeczeństwa.

Partię rządzącą reprezentował Piotr Patkowski, absolwent prawa UMCS, jeden z tzw. „młodych wilków” Mateusza Morawieckiego. Patkowski choć ma zaledwie 28 lat jest Dyrektorem Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Premiera.

Paradoksalnie to właśnie on w dzisiejszej debacie wypadł najlepiej. Na pytania odpowiadał merytorycznie i dzielił się wiedzą na temat aktualnych i planowanych działań rządu. Nie unikał odpowiedzi, nie odsyłał do programu swojej partii jak robili to kandydat Lewicy („to pytania na debatę typowo branżową”) czy Konfederacji („nie lubię jak politycy wypowiadają się na tematy naukowe”).

Pytanie o przyszłość

Konkretnych pomysłów na „osiągnięcie neutralności energetycznej kraju” nie ma ani jedynka lubelskiej listy Lewicy ani Konfederacji.

– Walczące o władzę partie muszą usiąść i uzgodnić wspólne działania – stwierdził Jacek Czerniak (SLD), przypominając art. 74 Konstytucji. – Stwierdza on, że władza ma obowiązek dbać o środowisko.

Jego zdaniem, polskiej energetyki nie powinniśmy opierać na polskim „czarnym skarbie” czyli węglu, ale na OZE.

– Odetnijmy się od ekstremów – proponuje z kolei Jakub Kulesza. – Ja sprzeciwiam się podporządkowania dorobku ludzkości pod tematy ograniczenia efektu cieplarnianego.

Jego propozycja to energetyka jądrowa. – Stabilna, nie za droga, czysta – argumentuje parlamentarzysta z Puław.

Kandydat PiS jest za gospodarką „coraz bardziej zrównoważoną”. Przypomina obecne rządowe programy promujące ekologiczne rozwiązania jak „Mój prąd” czy dotacje na fotowoltaikę dla właścicieli domków jednorodzinnych. Zapowiada też walkę z mafiami śmieciowymi.

– Wprowadziliśmy do języka pojęcia „zbrodnia watowska”, chcielibyśmy wypromować kolejne - „zbrodnia ekologiczna” – mówi Patkowski. Na pytania o planowane nowe kopalnie w naszym regionie odpowiada: – Jest projekt by koncesję od australijskiej spółki przejęła jedna ze spółek polskich, a następnie połączyć ją z Bogdanką. Wtedy nie budujemy nowej kopalni, a rozwijamy istniejącą. Co do inwestycji Balamara na Polesiu to nie znajduje się ona w żadnych oficjalnych planach rządowych.

Autostrady wodne

Jeszcze mniej merytoryczna była dyskusja o wodnych autostradach planowanych na kilku polskich rzekach.

Kulesza: Mój syn rozpoznaje już cztery gatunki dzikich ptaków. Jak pokażę mu kolejne jeśli ich nie będzie? Ale gdyby taka inwestycja miała się zwrócić po 5 latach to wówczas bylibyśmy tak bogaci, że zabrałbym syna za granicę i tam pokazywał mu ptaki.

Czerniak: Trzeba zwiększać transport kolejowy nie rzeczny.

Patkowski: Niemcy nie wycofują się z żeglugi śródlądowej, a to naród do bólu pragmatyczny i bardzo ekologiczny. Transport kolejowy powinien być uzupełniony przez rzeczny. Nie zamierzamy z tego rezygnować. Ale skupiamy się na głównych polskich rzekach, pozostałe to pieśń przyszłości.

- Nie mamy w polskich rzekach tyle wody, aby żegluga była możliwa cały rok. Zmiany klimatyczne i idące za tym zmiany poziomu wód w rzekach i długotrwałe susze są faktem. Najlepiej pokazuje to przykład Renu w Niemczech, czy  azjatyckiej Leny, na której po raz pierwszy w historii wstrzymano w tym roku żeglugę. Ze względu na brak wody – tłumaczył politykom Piotr Nieznański, dyrektor ds. polityki środowiskowej w WWF Polska.  Żegluga śródlądowa wymagająca regulacji

Zaprosony w roli eksperta dr Jarosław Krogulec przypomniał, że Niemcy walczą z problemem
ekologicznym. – Wydają ogromne pieniądze na poszerzanie dolin rzecznych, re-naturalizują rzeki
i próbują doprowadzić je do stanu, jaki my mamy obecnie w Polsce.

Na debatę polityków przyszło ok. 25 osób. Drugie tyle oglądało transmisję live na Facebooku.

Kolejne debaty WWF - Ekopatrioci odbędą się:
16 września 2019 r. o godz. 13:00 w Toruniu
17 września 2019 r. o godz. 13:00 w Gdańsku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium