Koniec niekończącej się opowieści o remoncie domu kultury. Dzisiaj władze miasta podpisały umowę z wykonawcą. Jeszcze w tym miesiącu zaczną się prace. Remont nie będzie taki duży jak planowano, ale przebywanie na sali widowiskowej stanie się komfortowe
Zamojski Domu Kultury to budynek, który pamięta czasy PRL-u. Jak wyliczał dzisiaj Janusz Nowosad, dyrektor ZDK, o remoncie placówki mówi się w Zamościu od 2007 roku. Po 13 latach oczekiwania, kolejnych projektach i przetargach miasto podpisało umowę z wykonawcą – spółką TMB Software Warszawa.
– Oferta wykonawcy przekroczyła wartość kosztorysową, ale jesteśmy w stanie tą kwotę wygospodarować. Będą to pieniądze własne miasta, pozyskane z obligacji. Trochę weźmiemy więcej kredytu, ale nie możemy czekać – mówił prezydent Andrzej Wnuk, który doliczył się, że to było szóste podejść do finalizacji tego projektu.
To będzie pierwszy etap prac, które przy ul. Partyzantów 13 mają się zacząć jeszcze w marcu.
Największe zmiany będą czekały salę widowiskową, która stanie się nowoczesna przestrzenią. Jak podkreślał dyrektor placówki, taka sala się po prostu miastu należy.
Projekt zakłada m.in. budowę balkonu, który pozwoli na zwiększenie liczby miejsc dla widzów. Na całej widowni zostaną wymienione fotele. Będzie ich 413 (268 stałych i 61 dostawianych plus 84 na balkonie).
Dzisiaj na konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy dziennikarze pytali, ile teraz jest miejsc. Okazało, że, że jeszcze dwa dni temu było 327, ale dzisiaj już 326, bo kolejny fotel się połamał. – Od lat 80. sukcesywnie ich ubywa. Wówczas mogło na widowni usiąść 376 osób – wyliczał dyrektor Nowosad, który już dawno tłumaczył, że jeśli chodzi o stan wyeksploatowania, warunków pracy i możliwości technicznych placówka, która właśnie prowadzi 56 rok działalności, „doszła do ściany”.
Zmieni się też wyposażenie i podłoga sceny. Wykonawcy będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego. Będzie klimatyzacja.
Wymagania bezpieczeństwa sprawiają, że w planach remontowych jest modernizacja klatki schodowej, budowa drugiej oraz montaż windy.
Zgodnie z umową, jaką podpisał prezydent Andrzej Wnuk i Beata Hołdakowska-Grzegrzółka, prezes zarządu warszawskiej spółki TMB Software, termin rozpoczęcia prac ustalono na 16 marca, a zakończenie na 30 listopada tego roku. Kwota to 10 mln zł.
Co z działalnością ZDK? Od połowy marca budynek stanie się placem budowy i osoby zainteresowane różnymi dziedzinami działalności artystycznej: literaturą, muzyką, teatrem, tańcem, plastyką, fotografią – będą musiały się wynieść. Jak informuje dyrekcja placówki, trwają rozmowy z przedszkolami i szkołami, by w ich pomieszczeniach wszyscy przetrwali czas remontu. Na razie dom kultury działa jak dotychczas.
Jeśli chodzi o organizowane przez ZDK Zamojskie Lato Teatralne czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk” – są to wydarzenia, których tegoroczne edycje będą się odbywały z pominięciem przestrzeni przy ul. Partyzantów.