Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

21 czerwca 2021 r.
6:42

Dramatyczna sytuacja w gminach pod Lublinem. Jeszcze nie ma lata, a wody już brakuje

0 7 A A
Słyszałam apele o racjonalne korzystanie z wody – mówi pani Krystyna z gminy Konopnica. – Wiem, że dotyczy on korzystania z gminnych wodociągów. Ja akurat mam własną studnię, z której korzystam. Faktycznie, wody ostatnio mocno ubywa więc z wody korzystamy tylko do potrzeb bytowych – podkreśla pani Krystyna. – Od dawna zbieramy deszczówkę, ostatnio mąż usprawnił system, woda z dachów spływa do zbiorników i teraz możemy cieszyć się z możliwości podlewania ogrodu. Wszystko jednak w granicach potrzeb i rozsądku – dodaje pani Krystyna
Słyszałam apele o racjonalne korzystanie z wody – mówi pani Krystyna z gminy Konopnica. – Wiem, że dotyczy on korzystania z gminnych wodociągów. Ja akurat mam własną studnię, z której korzystam. Faktycznie, wody ostatnio mocno ubywa więc z wody korzystamy tylko do potrzeb bytowych – podkreśla pani Krystyna. – Od dawna zbieramy deszczówkę, ostatnio mąż usprawnił system, woda z dachów spływa do zbiorników i teraz możemy cieszyć się z możliwości podlewania ogrodu. Wszystko jednak w granicach potrzeb i rozsądku – dodaje pani Krystyna (fot. Piotr Michalski)

Upały dadzą nam się we znaki co najmniej do wtorku. I mimo że lato jeszcze się nawet nie rozpoczęło to w wielu gminach są już bardzo duże problemy z wodą. Zewsząd płyną apele o nie podlewanie ogródków i nie napełnianie basenów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do tego, że ciśnienie wody w lecie bywa niskie zdążyliśmy się już przyzwyczaić – mówi pani Agnieszka, która kilka lat temu przeprowadziła się z rodziną na teren gminy Jastków. – Zwykle działo się to jednak dopiero pod koniec wakacji. W tym roku mamy z tym do czynienia jednak znacznie wcześniej niż zwykle. Już w połowie czerwca zdarzają się momenty, w których nie można się normalnie umyć. W tamtym tygodniu nie mogłam umyć włosów przed wyjściem do pracy, bo woda leciała zbyt małym strumieniem. Zupełnie nie rozumiem skąd te kłopoty. Nie zauważyłam, żeby moi sąsiedzi podlewali swoje ogrody.

– Sytuacja już wygląda bardzo źle – przyznaje Teresa Kot, wójt gminy Jastków, z którą rozmawialiśmy w piątek. – Zamieścimy apel na stronie gminy, by mieszkańcy nie wykorzystywali wody do innych celów niż bytowe. Będziemy apelować także poprzez sołtysów. Mamy 5 ujęć wody, wszystkie zmodernizowane i wydajne, ale zużycie wody jest bardzo duże.

Wójt Dębowej Kłody (powiat parczewski) także prosi mieszkańców „o ograniczenie poboru wody z sieci wodociągowej” i używanie jej „wyłącznie do celów sanitarnych i spożywczych”. „Szczególnie dotyczy to podlewania wodą ogródków przydomowych, działkowych oraz innych terenów zielonych” – czytamy w komunikacie. „Podlewanie w godzinach wieczornych przez dużą liczbę mieszkańców ogranicza możliwość uzupełnienia wody w zbiornikach w godzinach nocnych, a w związku z tym może okresowo wystąpić obniżone ciśnienie wody w sieci wodociągowej do zaniku włącznie”.

Podobne apele do swoich mieszkańców wystosowało do wczoraj już około 100 gmin w całej Polsce.

Problem z wodą mają też mieszkańcy gminy Niemce k. Lublina, choć tu powód jest bardziej złożony. – Od około dwóch tygodni wieczorami w Jakubowicach Konińskich jest bardzo ograniczona możliwość z korzystania z gminnej sieci wodociągowej, jest bardzo słabe ciśnienie. W dodatku w sobotę to już w ogóle nie ma wody od samego rana – relacjonował nasz Czytelnik.

– Awaria studni na ujęciu wody w Dysie nastąpiła około dwóch miesięcy temu – mówi Marian Golianek, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Niemcach. – Konieczna jest budowa drugiej studni. Jesteśmy w trakcie procedury, radni zabezpieczyli pieniądze na tę inwestycję. Póki nie było upałów, nie było większych problemów. Ciśnienie wody utrzymywało się na wystarczającym poziomie. Wraz z ociepleniem zaczęły się kłopoty, zwłaszcza na końcówkach sieci, w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ciśnienie wody było bardzo słabe.

Obecnie pracuje tylko jedno z dwóch ujęć, które dostarcza wodę do trzech miejscowości – Dysa, Jakubowic Konińskich i Jakubowic Konińskich-Kolonii. Stąd też apel ZGK do mieszkańców „o racjonalne korzystanie z wody i ograniczenie podlewania ogrodów i napełniania basenów”. Spadki ciśnienia wody w sieci wodociągowej będą występować do momentu uruchomienia nowej studni. – Sytuacja powinna się zmienić przy końcu lipca, kiedy zakończymy budowę – zapowiada Golianek.

– My na razie nie mamy przerw w dostawach, czy braków wody. Ale zużycie wody jest ogromne – dodaje Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica (powiat lubelski). – Tam gdzie możemy zwiększamy wydobycie wody, ale tę wodę trzeba jeszcze uzdatnić aby ze wszystkimi normami nadawała się do picia.

Urzędnicy także apelują by wody w sieci nie wykorzystywać np. do podlewania trawników. – To zakazane. Woda do celów bytowych nie może służyć do celów gospodarczych. Jak ktoś chce podlewać ogródek to musi mieć własną studnię – zaznacza wójt Konopnicy. (ask)

Upały do wtorku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał dla województwa lubelskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami (prawdopodobieństwo 90 proc.). Temperatura maksymalna w dzień ma wynieść od 28 st. C do 31st. C. zaś temperatura minimalna w nocy od 14 st. C do 17 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 20.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium