Zakończyła się kontrola miejskiego przetargu na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. Urząd Zamówień Publicznych nie zgłosił zastrzeżeń, więc władze miasta mogą podpisać umowę z wykonawcą robót. Drogowców możemy się tutaj spodziewać w kwietniu.
Pozytywny wynik tzw. kontroli uprzedniej, obowiązkowej przy tak drogich kontraktach, był ostatnim dokumentem, na który czekał Zarząd Dróg i Mostów. – Kontrola zakończyła się 11 marca, nie było uwag do dokumentów, więc w najbliższych dniach będziemy podpisywać umowę z wykonawcami – informuje Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza.
Zlecenie trafi do konsorcjum zawiązanego przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Ich wspólna oferta była najtańsza z trzech, które zostały zgłoszone do przetargu. Kontrakt ma opiewać na blisko 104 mln zł, a wszystkie prace powinny być wykonane do czerwca 2021 r.
Dla kierowców będzie to oznaczać wiele miesięcy utrudnień, które mogą się zacząć już w kwietniu. Urzędnicy zakładają jednak, że autobusy i trolejbusy nie będą wysłane na objazdy. – Nasze oczekiwanie dotyczące utrzymania ruchu komunikacji miejskiej przy przebudowie Al. Racławickich jest nadal aktualne – potwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.
Co będzie z pozostałymi pojazdami? – Będą okresy, kiedy pewne odcinki będą zamknięte dla komunikacji prywatnej – przyznał niedawno w rozmowie z nami Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. W tych okresach ruch ma być kierowany na sąsiednie ulice. – Popiełuszki i Głęboką – potwierdził Szymczyk.
Mocno obciążona będzie przez to zwłaszcza ul. Popiełuszki. – Planowaliśmy wykonać w tym roku remont tej ulicy, ale postanowiliśmy się z nim wstrzymać, bo wiadomo, że stan jezdni ulegnie pogorszeniu, jeżeli trafi tam większy ruch – powiedział nam zastępca prezydenta Lublina.
Wiadomo, że w pierwszej kolejności przebudowane mają być Al. Racławickie wraz z rondem oraz ul. Poniatowskiego, w drugiej kolejności ul. Lipowa. Jednak dokładny harmonogram prac i szczegóły objazdów mają być ustalone między miastem a wykonawcami już po podpisaniu kontraktu.
Także wtedy mają się rozpocząć rozmowy o miejscowych zmianach przebiegu i szerokości chodników oraz dróg rowerowych. Takie zmiany zapowiada Ratusz, który przekonuje, że dzięki temu na Al. Racławickich ocaleje znaczna część drzew, których usunięcie zakłada zatwierdzony przez urzędników projekt przebudowy. Przypomnijmy, że dokumentacja przewiduje usunięcie ze wspomnianych trzech ulic 212 drzew, z czego 110 miałoby być wyciętych, a 102 przesadzone, głównie na Czuby.