Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 sierpnia 2021 r.
12:09

Dwa najtrudniejsze momenty: diagnoza i konfrontacja z rzeczywistością. Jak radzić sobie z depresją poporodową?

Dr n.med. Aneta Libera
Dr n.med. Aneta Libera

– Pacjentki lub pary, które zgłaszają się do nas w tak trudnej sytuacji, potrzebują przede wszystkim kogoś zaufanego, kto będzie dla nich wsparciem, pomoże im przez to przejść i poprowadzi za rękę w tym ekstremalnie trudnym momencie – mówi dr n.med. Aneta Libera, psycholog i koordynator działań psychologicznych Wschodniego Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej, które pracuje w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK 4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak poważny jest obecnie problem depresji poporodowej?

– Depresja poporodowa to zaburzenie, które dotyka 10-25 proc. kobiet po urodzeniu dziecka. W czasie pandemii SARS-CoV-2 obserwujemy, że niestety nasilenie tego zjawiska wśród kobiet po porodzie wzrasta nawet do 40 proc. Jeszcze wyższe wskaźniki dotyczą kobiet doświadczających traumy związanej z powikłaniem lub niepowodzeniem położniczym. Mówimy o sytuacjach, w których nienarodzone dziecko ma stwierdzone ciężkie wady wrodzone letalne, czyli prowadzące do śmierci, bądź wady uleczalne, oznaczające jednak pewien stopień niepełnosprawności. W takich przypadkach ryzyko depresji poporodowej wzrasta nawet dwukrotnie.

W związku z tym potrzeba profilaktyki, psychoedukacji, a także leczenia jest coraz większa. Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej SPSK4 jest odpowiedzią na te potrzeby społeczne. Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, czym jest depresja poporodowa i jakie są jej objawy. Często nie mają świadomości, że mają jej początki. Dlatego szkolimy też położne, żeby podczas wizyt patronażowych u pacjentek potrafiły rozpoznać niepokojące objawy i skierowały takie kobiety na konsultacje psychologiczne.

  • Jakie pacjentki trafiają do państwa ośrodka? Czy jest ich więcej po zaostrzeniu prawa aborcyjnego, które wykluczyło przerwanie ciąży z powodu ciężkich nieodwracalnych wad płodu?

– Obserwujemy i potwierdzają to najnowsze badania kanadyjskie, że wzrasta liczba pacjentek, które potrzebują specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Jednym z powodów jest pandemia i to, jak stresujący wpływ miała na psychikę kobiet w ciąży, w kontekście między innymi ograniczonego dostępu do lekarzy, braku możliwości odwiedzin w szpitalu, kontaktu z bliskimi czy wstrzymania porodów rodzinnych. Kolejny powód to wzrost liczby ciąż ze stwierdzonymi wadami płodu – zarówno uleczalnymi jak i śmiertelnymi. Nie wiem, czy jest to związane ze zmianami w prawie aborcyjnym. Na pewno wyższe ryzyko depresji u tych kobiet wiąże się po prostu z ogromnym stresem jaki przeżywają w tak dramatycznej sytuacji diagnozy ciężkich wad wrodzonych – np. Zespołu Pataua, Edwardsa czy Zespołu Downa. Pod względem psychologicznym utrata dziecka – w czasie ciąży lub tuż po narodzinach – to jedna z najtrudniejszych rzeczy w życiu, która dla rodziców oznacza całkowite zaburzenie porządku świata i bardzo silny stres, co znacząco podwyższa ryzyko depresji.

  • Jak pomaga pani takim kobietom?

– Pacjentki lub pary, które zgłaszają się do nas w tak trudnej sytuacji, potrzebują przede wszystkim kogoś zaufanego, kto będzie dla nich wsparciem, pomoże im przez przejść i poprowadzi za rękę w tym ekstremalnie trudnym momencie. To są sytuacje, w których trudno normalnie funkcjonować, którym towarzyszy ogromny lęk, zagubienie, niepokój, ale też rozpacz, żal, smutek. Otaczając opieką rodziców, przede wszystkim informuję o działaniach, jakie możemy im zaproponować: opiekę medyczną specjalistów w czasie ciąży, którzy znają takie schorzenia. Omawiam z nimi jak będzie wyglądał poród, sprawdzając też, jakie są ich potrzeby i staram się je zapewniać. Rodzice obawiają się, czy będą mogli być przy dziecku, czy będą mogli towarzyszyć mu w chwili zgonu, kto im pomoże, jeżeli dziecko będzie żyło dłużej. Współpracujemy z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, współtworząc hospicjum perinatalne, zapewniające opiekę dziecku i rodzicom po zakończeniu hospitalizacji.

Omawiamy też, jak wygląda zalecana w sytuacji wad letalnych dziecka procedura paliatywna. To jeden z najtrudniejszych tematów, zwłaszcza dla kobiety, która jest w ciąży. Jeszcze nie urodziła, a już musi myśleć o śmierci dziecka. Oczywistym jest, że każdy rodzic intuicyjnie walczy o ratunek dla dziecka, jeśli jest ono zagrożone. Moją rolą jest pomoc w całkowitej zmianie takiego podejścia. Tłumaczę im, dlaczego w takich przypadkach podejmowanie jakichkolwiek czynności ratujących życie przynosi wręcz odwrotny skutek i dlaczego powinni pozwolić dziecku spokojnie odejść. Oczywiście: z troską o maksymalny komfort noworodka, np. zapewnienia tlenu czy leków przeciwbólowych. W momencie, kiedy dziecko umiera – tuż po porodzie w szpitalu lub w hospicjum, rodzice mogą się z nim pożegnać i większość tego chce. To jeden z najtrudniejszych emocjonalnie momentów. W czasie, kiedy obostrzenia związane z pandemią były zaostrzone, było to jeszcze trudniejsze. Ojcowie nie mogli być przy porodzie, więc żeby mogli towarzyszyć mamie w czasie porodu i pożegnać się z dzieckiem łączyliśmy się z nimi online.

  • Jak pacjentki radzą sobie z taką traumą?

– Dwa najtrudniejsze momenty to diagnoza, która jest pierwszym szokiem dla rodziców, a potem konfrontacja z rzeczywistością, po porodzie. W czasie ciąży mimo stresu, ogromnego napięcia psychicznego i lęku, wiele osób żyje nadzieją, liczy na cud. Niestety, kiedy po porodzie okazuje się, że diagnoza się potwierdza i wtedy rodzice przeżywają kolejny wstrząs. A potem żałobę, która też ma swoje fazy – od szoku, niedowierzania i gniewu po rezygnację, smutek, żal.

Każdy przeżywa to inaczej. Taki kryzys w życiu może też w różny sposób wpłynąć na relacje w związku. Niektórzy nie będą w stanie go przetrwać i się rozstaną, a inni wręcz przeciwnie, zbliżają się do siebie, wspierając się w trudnych chwilach. Jedna z moich pacjentek powiedziała mi niedawno, że to właśnie ta ekstremalnie ciężka sytuacja, związana z chorobą dziecka, sprawiła, że stali się sobie z mężem tak bliscy, jak jeszcze nigdy nie byli.

  • Jak rozpoznać depresję poporodową?

– To zjawisko bardzo złożone, a jego objawy są różnorodne i dodatkowo występują w różnych konfiguracjach. Depresję rozpoznaje się na podstawie dwóch kryteriów: występowania objawów oraz czasu ich trwania. Jeśli objawy depresyjne utrzymują się ponad dwa tygodnie i występują codziennie (choć niekoniecznie cały czas) powinna zapalić się czerwona lampka i najlepiej już wtedy zgłosić się do psychologa. To może być początek depresji. Pamiętajmy, że chociaż ryzyko wystąpienia depresji jest największe w ciągu pierwszych 4-6 tygodni po porodzie, to może ona uaktywnić się także w drugim półroczu, nawet do roku, a szczyt nasilenia objawów depresyjnych występuje 3-6 miesięcy po porodzie.

  • Jakie to objawy?

– Możemy mówić o zaburzeniach w pewnych sferach. W przypadku sfery poznawczej kobieta ma myśli o charakterze depresyjnym: że jest beznadziejnie, że nikt jej nie pomoże, że nic nie ma sensu, że jest złą matką. Do tego dochodzi sfera emocjonalna czyli smutek, przygnębienie, poczucie bezsilności, bezradność, poczucie winy. Mogą to być również zaburzenia behawioralne, np. brak motywacji do działania, problem z podjęciem decyzji, rozdrażnienie, czy tez objawy somatyczne: zaburzenia snu, jedzenia, trudności z koncentracją, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, objawy bólowe.

Stereotypowy pacjent z depresją to człowiek leżący w łóżku bez motywacji i chęci do życia. Niestety: bardzo często to może być kobieta, która po porodzie pozornie normalnie funkcjonuje, ale na poziomie myśli i emocji dzieją się bardzo trudne rzeczy, których nie ujawnia. Wiele osób to bagatelizuje, uważają, że samodzielnie poradzą sobie z problemem albo są pod presją rodziny, która tego problemu nie widzi. Nieleczona depresja może się nasilać i mieć bardzo negatywne skutki nie tylko dla matki, ale też dla dziecka. Pierwsze lata życia mają kluczowy wpływ na jego rozwój. Jeśli matka jest niedostępna emocjonalnie i nie nawiązuje z nim relacji, bo sama zmaga się z problemami, może to w przyszłości skutkować zaburzeniami w rozwoju dziecka. Chodzi np. o poczucie braku akceptacji, lęk przed odrzuceniem czy opuszczeniem, a także problemy z nawiązywaniem relacji w dorosłym życiu. Nieleczona depresja poporodowa może też przybrać bardziej drastyczną formę psychozy, a wtedy konieczna jest pomoc psychiatry. Ważne, żeby mieć świadomość występowania depresji, bo ten problem nie wybiera – dotyka prawie dwa miliony Polaków.

Dr n.med. Aneta Libera (fot. Archiwum prywatne)

Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej

Powstało w 2019 roku w wyniku konkursu Ministerstwa Zdrowia i jeden z czterech ośrodków w kraju zajmuje się kompleksowo problemem depresji poporodowej. – W ubiegłym roku ze względu na epidemię nasze działania były znacznie ograniczone, ale teraz już działamy „pełną parą” – udzielamy konsultacji pacjentkom na bieżąco, działamy bardzo szybko. Konsultacja jest możliwa nawet tego samego dnia – zaznacza dr n.med. Aneta Libera, psycholog i koordynator działań psychologicznych w Wschodnim Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej. Dodaje: – Zachęcamy wszystkie mamy nawet do roku po porodzie do kontaktu poprzez stronę www.przystanek-mama.spsk4.lublin.pl. Odpowiemy na każde zgłoszenie, udzielimy konkretnej pomocy i wsparcia. Mamy zespół specjalistów psychologów, którzy w ramach projektu udzielają bezpłatnej pomocy psychologicznej.

Głównym celem programu jest wzrost wykrywalności depresji poporodowej, dlatego Centrum stawia na psychoedukację, zwiększenie świadomości społecznej na temat zaburzeń depresyjnych w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli u kobiet w ciąży i w okresie poporodowym. – Dedykujemy pomoc kobietom po porodzie, ale współpracujemy też z Fundacją Twarze Depresji, wzmacniając się w działaniach zwiększenia świadomości społecznej i walcząc ze stereotypami, stygmatyzacją i poczuciem wstydu towarzyszącym depresji – zaznacza dr Libera.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium