Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2021 r.
6:33

Dworzec w Lublinie ma zostać zabytkiem. Nie każdemu to się podoba

Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego
Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego (fot. Piotr Michalski)

Dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie może stać się zabytkiem. Na to nie zgadza się zarządzająca obiektem spółka podległa marszałkowi województwa. Dlatego konserwator zabytków wszczął postępowanie w tej sprawie z urzędu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Próbowaliśmy rozmawiać z zarządcą terenu i przekonać go, że wpis do rejestru zabytków jest zasadny. Nie przyniosło to skutku, bo spotkaliśmy się z brakiem zrozumienia. My natomiast uważamy, że ten budynek jest wartościowy – przekonuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W ubiegłym tygodniu wszczął z urzędu postępowanie o wpisaniu gmachu dworcowego przy al. Tysiąclecia do rejestru zabytków. Chodzi o wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek, który powstał według projektu Wiesława Żochowskiego, wieloletniego prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konstrukcję zaprojektował Eugeniusz Szurgot. Ich praca została wybrana z pięciu wykonanych przez różne zespoły.

„Mało interesująca – w rozumieniu dzisiejszej estetyki – architektura budynku dworca, była nowoczesną w czasie jego powstawania i odzwierciedlała panujące tendencje, mieszczące się w pojęciu modernizmu. Publikacje z lat 70. XX wieku promujące Lublin jako miasto, zazwyczaj zawierają fotografie dworca PKS jako jednego z ważniejszych obiektów „nowego” Lublina, świadczących o rozwoju miasta. Dlatego też za uznaniem zabytkowych wartości budynku dworca przemawiają jego wartości naukowe i historyczne – jako świadectwa przeszłej epoki w architekturze polskiej – pisał konserwator w jednym z pism do spółki Lubelskie Dworce, w których prosił o rozważenie wpisania obiektu do rejestru zabytków. Za każdym razem spotykał się z odmową.

Nie dostrzegają walorów

Od Andrzeja Wójtowicza, wiceprezesa marszałkowskiej spółki słyszymy, że sprawa jest analizowana. Jeszcze w tym spotkaniu ma dojść do spotkania z konserwatorem.

– Cały czas zastanawiamy się, jakie są te walory zabytkowe, bo na dzień dzisiejszy ich nie dostrzegliśmy. Na dzień dzisiejszy nie jestem przekonany, że ten budynek powinien być wpisany do rejestru zabytków – mówi Wójtowicz.

Istotne jest to, że według aktualnych planów dworzec w tym miejscu ma funkcjonować do końca 2022 roku. Później autobusy przeniosą się na powstający w sąsiedztwie stacji kolejowej Lublin Główny Dworzec Metropolitarny. Przy al. Tysiąclecia może pozostać na przykład dworzec przesiadkowy, ale szczegóły w tej kwestii nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że ten teren na pewno zmieni swoje przeznaczenie.

– Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania mogą tu powstać np. biurowce, hotele czy placówki ochrony zdrowia z wyłączeniem szpitali. W tej chwili trwają analizy, a decyzje będą podejmowane, kiedy będziemy mieli stuprocentową pewność dotyczącą dokładnej daty przenosin – mówi Wojtowicz. Dopytywany o to, jaka przyszłość może czekać obecny budynek dworcowy, dodaje: – Nie jest przesądzone, że stąd zniknie. Może na przykład zostać wtopiony w nową zabudowę. W tej chwili nie ma żadnych planów, czy będzie wyburzany, czy tu zostanie.

Zdania podzielone

O opinie na temat wpisu do rejestru zabytków pytaliśmy wczoraj osoby napotkane na dworcu. Zdanie są podzielone. – Szczerze? Jest mi to obojętne. Ale moim zdaniem nie ma to żadnych walorów. Widziałbym tu raczej coś bardziej nowoczesnego i estetycznego – mówi Mateusz z Lublina.

– To dobry pomysł. Dzisiaj nie docenia się takich budynków, a takich miejsc nie spotyka się w Polsce za dużo. Jest estetyczny, specyficzny, ale bardzo zaniedbany – przyznaje Marietta Łata, pochodząca z Kraśnika mieszkanka Warszawy. – Potrzebuje remontu, ale warto go tu zostawić – dodaje towarzysząca jej warszawianka Laura Andrzejak.

– Są ładniejsze budynki, ale gdyby go wyremontować, mógłby wyglądać miło dla oka – uważa kobieta handlująca przy jednym z pobliskich straganów. – Ludzie się nim raczej nie zachwycają, ale też nie krytykują. Każdy goni na autobus i nie zastanawia się nad walorami estetycznymi.

Po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków, Lubelskie Dworce mają 14 dni na zajęcie oficjalnego stanowiska w tej kwestii. Po jego otrzymaniu konserwator wyda decyzję i nietrudno się domyślić, że będzie ona pozytywna. Spółka będzie mogła się od niej odwołać do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty