Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2021 r.
9:18

Dzień, który był piekłem. Dziś mijają 82 lata od bombardowania Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ul. Kapucyńska
Ul. Kapucyńska (fot. Archiwum BUIA Urzędu MIasta Lublin)

Dziś mijają 82 lata od najtragiczniejszego w skutkach bombardowania Lublina przez niemieckie siły lotnicze. Zginęły w nim setki mieszkańców. W czwartek można wziąć udział w rocznicowych uroczystościach tuż obok gmachu Poczty Głównej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niemiecki nalot rozpoczął się w sobotni poranek. – Trwał półtorej godziny – przypomina Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Bomby spadły głównie na centrum miasta, ale także na koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej – dodaje Zbigniew Niedbała z kancelarii prezydenta Lublina. W samych koszarach zginęło około 100 żołnierzy i wielu cywilów znajdujących się w pobliżu.

Celem bombardowania był także Ratusz. – Życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą prezydent Torunia Leon Raszeja – dodaje Niedbała, choć są też źródła mówiące o 42 ofiarach w Ratuszu.

Ogromne były zniszczenia na Starym Mieście, szczególnie w rejonie ul. Bramowej i Jezuickiej. Wiele kamienic zmieniło się w ruiny. Na samą katedrę spadło dziesięć niemieckich bomb. Poważnie uszkodzone lub zniszczone zostały również inne budynki, m.in. przy ul. Narutowicza, Kapucyńskiej czy Chopina. Wiele kamienic stanęło w ogniu.

Niemieckie bomby spadły również na kamienicę na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kościuszki, tuż obok gmachu Poczty Głównej. Działał tu zakład fryzjerski, który akurat tego dnia odwiedził lubelski poeta i dziennikarz Józef Czechowicz. Tu stracił życie.

W miejscu kamienicy z zakładem fryzjerskim jest dzisiaj pl. Czechowicza i pomnik poety. * Właśnie tu rozpoczną się w czwartek rocznicowe uroczystości upamiętniające tamtą tragedię. Zaczną się o godz. 9.30, bo o tej porze hitlerowcy zrzucili tu bomby.

* O godz. 10.30 znicze zapłoną przed pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę Ratusza, a o godz. 11 oficjalne delegacje oraz wszyscy, którzy chcą o tym pamiętać, złożą kwiaty i znicze na grobach poległych od bomb, którzy spoczęli na cmentarzu przy ul. Unickiej. Mogiły łatwo znaleźć, wystarczy wejść od al. Andersa (część z kaplicą), groby są w pierwszym rzędzie po prawej stronie.

Bombardowanie z 9 września 1939 było najtragiczniejszym w skutkach, ale nie pierwszym i nie ostatnim. Pierwszy nalot zaskoczył Lublin już 2 września. – Atak skierowano przede wszystkim na Lubelską Wytwórnię Samolotów. Zbombardowano również mieszkalne dzielnice miasta – informuje Kopciowski. Straty były m.in. przy ul. Topolowej, Szańcowej, Lipowej czy Fabrycznej. – Zginęło wówczas około 200 osób.

Niemieckie samoloty powracały nad Lublin także 4, 5 i 8 września. Ich celem ponownie była fabryka samolotów, ale też parowozownia, czy most kolejowy. Po tragicznych tym, co stało się 9 września, z miasta ewakuowały się jego władze.

Wrzesień 1939 r. był dopiero początkiem wojennego dramatu Lublina. Miasta, w którym powstał niemiecki obóz Majdanek, gdzie więziono 150 tys. ludzi, z których 80 tys. zgładzono. Miasta, w którym hitlerowcy wymordowali ludność żydowską, stanowiącą jedną trzecią mieszkańców, i zrównali z ziemią całą dzielnicę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka. G

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty