Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2023 r.
21:24

Dziewczyny z reklamy. Lubelski negatyw amerykańskiej pamiątki

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Fotografia z kolekcji szklanych negatywów ze strychu Rynku 4 w Lublinie
Fotografia z kolekcji szklanych negatywów ze strychu Rynku 4 w Lublinie (fot. Zbiory Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN)

Amerykanka przyjechała do Lublina by zobaczyć negatyw fotografii, którą zna od dzieciństwa. Jedyna pamiątka po lubelskiej rodzinie jej matki, okazuje się być z kolekcji szklanych negatywów, odnalezionych na strychu kamienicy Rynek 4

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W weekend zakończył się Zjazd Lublinerów, między 2 a 7 lipca były w mieście osoby których rodziny związane są z żydowskim Lublinem i Lubelszczyzną. Jedną z uczestniczek była Amerykanka, która brała udział w zjeździe i chciała wyjaśnić ważną sprawę.

Odszukać w kilku tysiącach

- To była bardzo osobista i wzruszająca sytuacja, która także mówi o tym, że nasza praca ma sens. Pani bardzo się rozczuliła, gdy mogła wziąć do ręki szklaną płytkę, jedyny fizyczny ślad po jej bliskich. Zrobiłem jej odbitkę z negatywu, który udało mi się odszukać w kilku tysiącach, jakie tworzą kolekcję. Na szczęście wiedziałem, w której setce szukać – mówi Patryk Pawłowski z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w której przechowywane są między innymi negatywy znalezione na staromiejskim strychu.

Chodzi o zbiór ponad 2700 negatywów znalezionych trzynaście lat temu na strychu kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. Stało się to podczas prac przygotowawczych do remontu nieruchomości - porządkowania i przeprowadzania badań architektonicznych. Znalezisko zabezpieczono, po czym negatywy zostały odczyszczone, posegregowanie i zeskanowane. Z dużym prawdopodobieństwem ich autorem jest Abram Zylberberg, który w 1940 mieszkał w kamienicy, w której jednocześnie miał prowizoryczne atelier. Na wielu zdjęciach można rozpoznać korytarz na którym pozowali fotografowani.

W piątek pani  Shelley dostała współczesną odbitkę rodzinnej fotografii. Poprzednią, z tego samego, szklanego negatywu wykonano w przedwojennym Lublinie.

 - Uczestniczka zjazdu Lublinerów przyszła do naszej pracowni we wtorek, pokazując w telefonie zdjęcie jakie ma w rodzinnych zbiorach. Jest na nim grupa kobiet, wśród nich siostra jej mamy. Fotografię zidentyfikowała w kolekcji szklanych negatywów pozostającej w naszych zbiorach. Przyjechała specjalnie do Lublina by zobaczyć negatyw i porozmawiać o rodzinnej pamiątce, a ma ich bardzo niewiele – dodaje Patryk Pawłowski.

Pani Shelley ze współczesną odbitką przedwojennego zdjęcia (fot. Patryk Pawłowski)

Dziewczyny z reklamy

Podczas opracowywania zbiorów pracownicy ośrodka zidentyfikowali miejsce zrobienia tego i wielu innych zdjęć z kolekcji prawdopodobnie jako Nowodwór. W tym przypadku wiadomo, że jest na nim osoba mieszkająca w Lublinie.

- Cała historia by się nie wydarzyła, gdyby ktoś nie uznał, że typowa wakacyjna fotografia sześciu dziewczyn jest dobra, by promować wydawnictwo i spotkanie online ze mną i jego twórcami. W 2021 roku dzięki współpracy z Yiddish Book Center powstał album pokazujący część kolekcji szklanych negatywów znalezionych przy Rynku 4 w Lublinie. Był przeznaczony głównie na amerykański rynek z nadzieją, że ktoś rozpozna znajome twarze. Wówczas napisała do mnie Shelley, która bywała w Polsce, znała kolekcję ale wcześniej nie zwróciła uwagi na te dziewczyny. Dopiero gdy zobaczyła promocję publikacji, zorientowała się, że ma w domu identyczną odbitkę. Dla jej mamy była to bardzo cenna i jedyna pamiątka po rodzinie z Lublina. Shelley od dzieciństwa widziała w domu to zdjęcie. Wiedziała o nim jedynie tyle, że w tej grupie jest jedna z sióstr mamy. Ale nawet nie wie która: Maria, Chaja czy Łaja została sfotografowana. Kobieta odezwała się do nas z nadzieją, że wiemy coś więcej – opowiada Piotr Nazaruk z Pracowni Edukacji i Animacji Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Z jego relacji wynika, że mama Amerykanki jako jedyna z rodziny przeżyła wojnę, ocalała dzięki ucieczce do ZSRR, gdzieś na dalekowschodnie tereny, gdzie trafiła do obozu pracy. W Lublinie rodzina z czterema córkami mieszkała przy ul. Towarowej 27. Zdjęcie jest jedyną pamiątką, która przetrwała po tamtych czasach.

To nie koniec

- Shelley była bardzo wzruszona. Gdy była fotografowana z negatywem, siedziała cała spięta bojąc się, że go niechcący upuści i zbije – dodaje Piotr Nazaruk.

Pani Shelley jest edukatorką, uczy o Holokauście na przykładzie losów własnej rodziny, realizuje projekt The Daffodil (Projekt Żonkil), który polega na sadzeniu cebulek żonkili upamiętniających 1,5 miliona dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu a także te, które dziś na całym świecie cierpią z powodu kryzysów humanitarnych.

Na przedwojennej fotografii jej ciotka siedzi w środku, trzymając laskę/ciupagę, w taki sposób który nam dziś się kojarzy z używaniem kija do selfie.

Pracownicy ośrodka mają nadzieję, że takich historii będzie jak najwięcej, i kolejne osoby będą się odzywały, bo rozpoznają kogoś na dawnych zdjęciach. Podczas Zjazdu Lublinerów w programie były prezentacje zarówno kolekcji fotografii Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN jak i kolekcji szklanych negatywów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty