Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2024 r.
9:40

Dziś 75. rocznica "cudu lubelskiego". Będą utrudnienia w ruchu

Autor: Zdjęcie autora rs ic
0 0 A A
(fot. PeeM/archiwum)

Kościół nie uznaje tego za cud, ale lubelscy wierni mają inne zdanie. Według nich 75 lat temu w archikatedrze z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej popłynęły krwawe łzy. Dzisiaj odbędą się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Wieczorem ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tego tajemniczego zdarzenia doszło 3 lipca 1949 roku. Wierni modlący się wtedy w lubelskiej archikatedrze mieli zobaczyć czerwone łzy płynące z oka Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako pierwsza zauważyła je siostra szarytka, Barbara Sadkowska. Zjawisko zaobserwowali następnie inni zgromadzeni w budynku. Wieść o cudzie szybko obiegła Lublin i cały kraj. Wszyscy chcieli to zobaczyć. Do tego stopnia, że w kolejną niedzielę, 10 lipca, do lubelskiej świątyni przybyło prawie 40 tysięcy pielgrzymów.

Coś niezwykłego

– Widziało to wielu ludzi, którzy modlili się w świątyni. Wszyscy mieli wrażenie, że dzieje się coś niezwykłego, czemu dały wyraz tysiące lublinian przychodzących do katedry. W zasobach Instytutu Pamięci Narodowej mamy dokumenty świadczące o tym, że doszło do kilkudziesięciu uzdrowień – mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ówczesne komunistyczne władze miasta próbowały zatrzymać napływ wiernych blokując dojazd do Lublina. Inspirowano również wiece przeciwko celebrowaniu "cudu" nazywając je nakręcaniem przez kościół antykomunistycznej propagandy wśród ludzi. Na Placu Litewskim milicjanci i ormowcy w roli tzw. aktywu robotniczego słuchali antykościelnych przemówień oraz intonowali rewolucyjne pieśni. Te zabiegi na niewiele się jednak zdały.

Rozmodlony tłum i "cudaki" na zamku

– Na przekór komunistom ludzie coraz liczniej przybywali do katedry. Działy się cuda fizyczne w postaci uzdrowień, a wielu spowiadało się i nawracało. Pamiętajmy, że już wtedy część Polaków była zaczadzona komunizmem. Cud lubelski był szansą na ich przebudzenie - ocenia prof. Derdziuk.

Władze nie dawały za wygraną. Doszło do aresztowań. – Więźniów umieszczano na Zamku Lubelskim, gdzie nazywano ich "cudakami". Kilkadziesiąt osób zostało skazanych. Część była potem inwigilowana, część została złamana i poszła na współpracę - przypomina teolog. Wśród aresztowanych znalazł się m.in. gwardian lubelskiego klasztoru, gdzie w trakcie komunistycznego wiecu zaśpiewano "Boże coś Polskę". Duchownego komuniści zarzucili podburzanie ludu pracującego.

Przyczyny zjawiska nieznane

Samo zjawisko badali naukowcy. Płyn pobrany z płótna obrazu trafił do analizy. Kierownik laboratorium analitycznego Akademii Medycznej w Lublinie dr Zygmunt Dambek stwierdził, że ciecz nie była ani krwią, ani łzami. Komisja składająca się z chemika, konserwatora zabytków, malarki, prawnika i księży nie ustaliła czym w takim razie był ani skąd się wziął. Nie wyjaśniono również dlaczego te "łzy" nie spływały z obrazu prosto w dół, czyli zgodnie z grawitacją, a rzekomo zatoczyły łuk w kierunku policzków namalowanej postaci Matki Boskiej.

 – Był to znak nadziei, że oto Niebo interesuje się losem zwykłych ludzi i upomina się za tymi, którzy chcą wierzyć – tłumaczy prof.  Derdziuk, który jest przekonany o tym, że zdarzenie w 1949 roku wpłynęło na wzmocnienie wiary wśród Polaków. 

Kościół cudu w Lublinie nie uznał  jednak ani wtedy, gdy duchowni mogli czuć presję ze strony komunistycznych władz, ani w czasach demokratycznych. Mimo to wydarzenie sprzed 75 lat pozostało w pamięci wiernych, a jego kolejne rocznice obchodzone są poprzez modlitwy w katedrze i uroczyste procesje. Nie inaczej będzie tym razem.

Wieczorem wstrzymają ruch

Uroczystości rozpoczną się o godz. 19 mszą św. na placu Katedralnym. Następnie uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewska, Lubartowska, łącznik na wysokości Kowalskiej do Świętoduskiej, Świętoduska, Krakowskie Przedmieście (deptak), pl. Łokietka, Królewska z powrotem na plac Katedralny.

– Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym. Zamknięcie odcinków ulic oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnią służby mundurowe – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Utrudnienia potrwają do godz. 22.   

Od godz. 18:45 na objazdy skierowane zostaną pojazdy komunikacji miejskiej:

1, 6, 17
w obu kierunkach przejazdu:
… - Zamojska – pl. Wolności – Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – Al. Tysiąclecia- …

4
w obu kierunkach przejazdu:
… - Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

5, 22, 24, 52
w obu kierunkach przejazdu:
... – Lubelskiego Lipca 80 – al. Unii Lubelskiej – Al. Tysiąclecia [5, 52]
/Lwowska [22]/Podzamcze[24] - …

23
w kierunku Felin Uniwersytet / Felin Spiessa:
… - al. Solidarności – al. Tysiąclecia – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …
w kierunku Kupiecka IKEA / Elizówka - giełda: bez zmian

39
w obu kierunkach przejazdu:

… - Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

156, 160
w kierunku Choiny:
… - Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – al. Tysiąclecia – Lubartowska - …
w kierunkach: Felin/os. Poręba:
… - Lubartowska – Ruska – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty