Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2020 r.
8:31

Lubelska księgarnia z szansą na przetrwanie "Dziś jest we mnie zdecydowanie więcej optymizmu"

(fot. Elwira Przyjemska prowadząca bloga książkowego Księgarka na regale)

Z Karoliną Pikułą, właścicielką księgarnio-kawiarni Między Słowami w Lublinie rozmawiamy o akcji „Książka na telefon” i o tym, jak zareagowali na nią czytelnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tydzień temu powiedziała pani, że jeśli nic się nie zmieni, przetrwacie maksymalnie dwa miesiące. A potem będziecie musieli zamknąć księgarnię

- Tak było. Nie tylko nasza, ale wszystkie księgarnie stacjonarne w całej Polsce świeciły pustkami. Bez czytelników było smutno, ponuro i niepokojąco. Dlatego zdecydowaliśmy się na ograniczenie stacjonarnej działalności do dwóch dni: wtorku i czwartku w godz. 13-17.30. W pozostałe dni zapraszaliśmy do składania zamówienia przez telefon lub internet.

Co się zmieniło po tym jak napisaliśmy o akcji „Książka na telefon”?

- Otrzymaliśmy mnóstwo wiadomości na facebooku i instagramie. Były maile i telefony. Czytelnicy pisali, że byli kiedyś w naszej księgarnio-kawiarni i bardzo im się podobało. Obiecywali, że gdy tylko będzie to możliwe znów będą nas odwiedzać i przy kawie lub herbacie wybierać ksiązki. To sprawiło, że dziś jest we mnie zdecydowanie więcej optymizmu niż podczas naszej poprzedniej rozmowy. Wierzę, że gdy przetrwamy pandemię na brak czytelników nie będziemy narzekać.

To dobre informacje, ale nie przekładające się niestety na waszą sytuację finansową.

- Przekładające się! Dostaliśmy też sporo zamówień. Paczki z książkami wysyłałam już nawet do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Finlandii. Kupują ludzie z małych miasteczek i dużych miast. W tej chwili największym zainteresowaniem cieszy się „Gambit królowej”. Ludzie obejrzeli film i chcą teraz przeczytać książkę. Wiele osób sięga też po Radka Raka, laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Przed nami 6 grudnia i Gwiazdka, czyli czas w którym kupujemy więcej książek. Przygotowujemy więc ofertę świąteczną. Będą to propozycje dla dzieci ale i dla dorosłych. Nie będziemy stawiać na same nowości, ale zaproponujemy też bardzo wartościowe książki, które mogły gdzieś umknąć naszym czytelnikom.

A wracając do tekstu w Dzienniku Wschodnim to jego konsekwencją była pomoc nie tylko „Między słowami”. Dostałam np. informację z Antykwariatu przy ul. Jasnej, że i tam zjawiają się czytelnicy Dziennika i robią zakupy. To bardzo miłe!

Możemy już powiedzieć, że przetrwacie trudny czas pandemii?

- Aż tak dobrze nie jest. Rynek księgarski jest dosyć specyficzny. Ponieważ prowizje ze sprzedaży książek nie pozwalają na utrzymanie stacjonarnej sprzedaży, wiele księgarni posiłkuje się sprzedażą artykułów piśmienniczych, puzzli czy tornistrów. My postawiliśmy na kawiarnię, która pozwalała nam utrzymać księgarnię wyjątkową, bo zajmującą się sprzedażą literatury niszowej. Ale tego właśnie chcieliśmy! Zależało nam na stworzeniu miejsca, w którym czytelnicy będą mogli znaleźć pozycje niedostępne w innych lubelskich księgarniach. Zamknięcie kawiarni odbiło się więc bardzo niekorzystnie na naszych obrotach. Liczę jednak na to, że zainteresowanie akcję „Książka na telefon” pozwoli nam przetrwać najtrudniejszy czas.

Czyli do…

- Obawiam się, że aż do marca nic się nie zmieni. Wierze jednak, że będzie dobrze. Na razie nie mogę liczyć na pomoc z tarczy antykryzysowej, czy zmniejszonego czynszu, ale mam wsparcie czytelników i są osoby, które mi pomagają. Na facebooku trwa licytacja prac kartograficznych Adama Poręby „Wspieramy Między Słowami”. Adam Poręba miał u nas wystawę, wykonał szyld i potykacz. Jest z nami jednak związany nie tylko zawodowo, ale i emocjonalnie stąd pomysł by nas wesprzeć w tym trudnym czasie. Mając takich ludzi obok siebie nie sposób nie wierzyć w to, że jeszcze będzie dobrze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Por. rez. Damian Duda od trzech lat działa na pierwszej linii frontu, zapewniając pomoc rannym żołnierzom

Na pierwszej linii frontu: Czy Ukraińcy zgodzą się na ultimatum, jakie im postawi Putin

Mija trzecia rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Nasi sąsiedzi już od 10 lat walczą z wojskami Federacji Rosyjskiej. O konflikcie rozmawiamy z por. rez. Damianem Dudą, medykiem pola walki, który od początku działa na pierwszej linii frontu, zabezpieczając ewakuację rannych żołnierzy. Ze swoimi ludźmi operował m.in. w Bachmucie czy Mikołajowie.

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie
8 marca 2025, 19:00

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie

Ich muzykę w swojej audycji prezentował sam Iggy Pop. Natomiast singiel „Dream About” wydała legendarna amerykańska wytwórnia niezależna, Sub Pop. To Trupa Trupa, która wystąpi 8 marca w Klubie Muzycznym CSK.

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu to kluczowy element odpowiedzialności każdego kierowcy. Poznaj różne rodzaje ubezpieczeń, ich znaczenie oraz zalety, jakie niosą ze sobą dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe o pojemności 10m3 to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań na działkach bez dostępu do kanalizacji. Jest trwałe, pojemne i relatywnie tanie w porównaniu do bardziej zaawansowanych systemów odprowadzania ścieków. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepszy wybór dla Twojej posesji? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom szamba betonowego 10m3 oraz sprawdzimy, dla kogo będzie ono idealnym rozwiązaniem.

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem od lat stanowią popularne nakrycie głowy, które łączy funkcjonalność z estetyką, stając się nieodłącznym elementem codziennych stylizacji oraz praktycznym dodatkiem w wielu sytuacjach. Dzięki swojej wszechstronności sprawdzają się zarówno latem jako ochrona przed słońcem, jak i w chłodniejsze dni jako zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. To nie tylko modny dodatek, ale również skuteczny sposób na promocję marki czy drużyny sportowej. Producent czapek z daszkiem oferuje wiele rozwiązań, które można dostosować do potrzeb zleceniodawców – od klubów sportowych, przez firmy promujące swoją działalność, aż po entuzjastów streetwearowego stylu, dla których czapki męskie stanowią element podkreślający indywidualny charakter.

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Walczą nie tylko z przestępczością -policjanci ze Świdnika pomogli rannemu bobrowi.

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli
film

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli

W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy z radnym Marcinem Bubiczem (klub prezydenta Krzysztofa Żuka), przewodniczącym komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznym Lamborghini Engstler Motorsport

Wielki krok dla Szymona Ładniaka

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznego zespołu Lamborghini Engstler Motorsport i będzie ścigać się w serii GT Masters.

Rafał Brzoska na spotkaniu z premierem

Szef InPostu zaprosił prezydenta Chełma do swojego zespołu

Prezydent Jakub Banaszek dołączył do zespołu biznesmena Rafała Brzoski. To grono ma opracować szeroko rozumiane propozycje deregulacji poprawiające warunki dla przedsiębiorców.

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty