Testy, arkusze, pytania i odpowiedzi na egzamin gimnazjalny 2010 (część humanistyczna) znajdziesz na naszym portalu. We wtorek 27 tys. uczniów III klas gimnazjów z Lubelszczyzny przystąpi do pierwszego z egzaminów gimnazjalnych.
Co i kiedy będą zdawali? O czym powinni pamiętać? Jak się przygotować?
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko sondować jego znajomość przez ucznia.
ARKUSZE na egzamin gimnazjalny 2010: KLIKNIJ TUTAJ
ODPOWIEDZI na egzamin gimnazjalny 2010: KLIKNIJ TUTAJ
Terminy
* Egzaminu gimnazjalnego:
a) część humanistyczna – 27 kwietnia 2010 roku (wtorek), godz. 9
b) część matematyczno-przyrodnicza – 28 kwietnia 2010 roku (środa), godz. 9
c) język obcy nowożytny – 29 kwietnia 2010 roku (czwartek), godz. 9
* Dodatkowy termin egzaminu gimnazjalnego:
a) część humanistyczna – 8 czerwca 2010 roku (wtorek), godz. 9
b) część matematyczno-przyrodnicza – 9 czerwca 2010 roku (środa), godz. 9
c) język obcy nowożytny – 10 czerwca 2010 roku (czwartek), godz. 9
Ważne wskazówki
* Pamiętaj, że warunkiem ukończenia szkoły gimnazjalnej jest przystąpienie do egzaminu. Nawet jeżeli ktoś otrzyma 0 pkt. egzamin uważa się za zaliczony. Inna sprawa czy znajdzie się szkoła średnia, która później będzie chciała przyjąć ucznia z takim wynikiem. Gdyby gimnazjalista nie pojawił się na egzaminie, będzie zmuszony powtarzać trzecią klasę. Jeżeli jednak ta nieobecność jest usprawiedliwiona chorobą lub zdarzeniem losowym, wtedy będzie on mógł skorzystać z drugiego terminu w połowie czerwca.
* W 2004 roku po raz pierwszy komisje egzaminacyjne przygotowały przykrą niespodziankę dla uczniów korzystających z podpowiedzi i ściąg. Otóż rozdano zdającym trzy wersje testów z identycznymi poleceniami, ale w pytaniach zamkniętych w każdej wersji zamieniono kolejność odpowiedzi - np. w pierwszej dobra odpowiedź kryła się pod "a”, w drugiej pod "b”, w trzeciej pod "c”. Komisje egzaminacyjne już teraz zapowiedziały, że tak samo będzie także w następnych latach.
* Pamiętaj, że wynik podany przez OKE jest ostateczny, ale możesz zgłosić swoje uwagi co do sposobu jego przeprowadzenia w ciągu dwóch dni. Musisz wtedy wskazać konkretne uchybienia proceduralne.
* Nie warto ściągać. Komisja ma obowiązek wyprosić z sali ściągającego ucznia.
* Jeżeli przed egzaminem nastąpi tzw. "przeciek” tematów, egzamin będzie powtórzony.
(źródło: portal www.egzaminy.edu.pl)
Tak było rok temu
57,7 – to średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z naszego regionu podczas zeszłorocznego egzaminu. Nasi gimnazjaliści wypadli gorzej niż przed rokiem. Ale ich wynik odpowiada dokładnie średniej krajowej.
Pytania i odpowiedzi znajdziecie na naszym portalu.