Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.
Jak pisaliśmy 23 stycznia w artykule „Pasterz uczy jak bić dzieci”, autorem książki jest Tedd Tripp, pastor z Ohio, mówca konferencyjny, ojciec trójki dzieci i dziadek siedmiorga wnucząt. Podręcznik napisał kilka lat temu. Książka miała już polskie wydanie, ale nikt nie zwrócił wcześniej na nią uwagi. Zrobiło się o niej głośno dopiero teraz, gdy w internecie opublikowano kilka cytatów z „Pasterza...”.
„Powiedz dziecku, ile klapsów otrzyma. (…) Usuń rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony itp.) – czytamy.
Według autora, karać należy nawet 8-miesięczne dzieci. – Buntem mogą być protesty niemowlaka przed zmianą pieluchy, albo usztywnianie się, gdy chcesz posadzić je na kolanach. Procedura karania jest zawsze taka sama – tłumaczy pastor.
Z lektury rodzic dowiaduje się też, że „dawanie klapsa” nie jest wyładowaniem swojej złości, lecz „próbą przywrócenia go do stanu, w którym Bóg obiecuje swoje błogosławieństwo”. Musi też uważać, bo „niektórzy są nawet gotowi donieść policji, że sprawiasz swoim dzieciom lanie”.
– To jest wstrętne – stwierdza Karolina Rutkowska, założycielka żłobka Wolne Dzieci w Lublinie. – Ta książka namawia do „bicia ich na zimno”, z rozmysłem. Tłumaczy, że jest to działanie z boskiego przyzwolenia.
Wydawnictwo Słowo Prawdy opublikowało komentarz, w którym podkreśla, że fragmenty książki budzą lęk, „szczególnie wśród osób nie zadających sobie pytań o wychowanie w świetle Pisma Świętego”, ale książka przeczytana w całości „uczy przede wszystkim przebaczania i prawdomówności”.
– Jednak ze względu na ogromne emocje, które pojawiły się wokół książki pastora Trippa, podjęliśmy decyzję o wycofaniu jej z dystrybucji w domenie publicznej – piszą pracownicy wydawnictwa.
Czy to oznacza, że książkę wciąż będzie można kupić, ale dostęp do niej będą miały tylko wybrane osoby? Na to pytanie odpowiedzi już nie ma. Telefon wydawnictwa milczy.
Przemoc
Interpelację poselską w sprawie zapobiegania stosowania kar cielesnych wobec dzieci złożył lubelski poseł PO Michał Krawczyk. Pyta w niej, czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej robiło w ostatnich latach badania dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci oraz jakie akcje mające na celu zapobieganie aktom przemocy wobec dzieci planuje w tym roku.