Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 lipca 2022 r.
11:20

Lubelscy nauczyciele chcą wydać prawdziwy HiT. O ministerialnej książce mówią: indoktrynacja

93 24 A A

Książka do Historii i Teraźniejszości jest jednostronna i momentami stygmatyzująca – mówią o ministerialnym wydawnictwie nauczyciele z Lubelskiego. Już przygotowują alternatywne treści, które od września będą mogli wykorzystywać nauczyciele w pracy z nastolatkami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

HiT to nowy przedmiot szkolny. Już od września zapoznawać będą się z nim uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych (dwie godziny w tygodniu). Za rok dołączą do nich także drugoklasiści (godzina tygodniowo). Zgodnie z założeniami, HiT ma przygotować młodych ludzi do „świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu publicznym”.

– Czego można się spodziewać po tym przedmiocie? Indoktrynacji – nie ma wątpliwości nauczyciel historii z jednego lubelskich ogólniaków. – Żeby się upewnić, że tak będzie, wystarczy przejrzeć podstawę programową i książkę. Część zagadnień jest ideowo obojętnych, ale część ma za zadanie wpojenie uczniom konkretnego spojrzenia na świat.

– Nie ma WOS-u i nauki tego, co jest naprawdę ważne, tylko jest prawicowe spojrzenia na świat i wychowywanie sobie potulnych wyborców – to inny głos.

– Tak jak nasze mamy i babcie pewnego spojrzenia na świat uczą telewizyjne „Wiadomości”, tak nastolatków uczyć ma HiT – mówi wprost historyczka z Puław. – Historia nie jest jednowymiarowa. Są różne na nią spojrzenia, różne interpretacje. Tu ich natomiast nie dostajemy.

Stygmatyzująca publicystyka

Po przeanalizowaniu podstawy programowej i książki do HiT, do podobnych wniosków doszli historycy z województwa lubelskiego skupieni wokół portalu ohistorie.eu.

– Nie jest to materiał adekwatny do tego, w jaki sposób odbywać powinna się edukacja historyczna w szkołach – nie ma wątpliwości Agnieszka Jaczyńska, nauczycielka historii z Zamościa. – Uczniowie otrzymali ponad 500 stron zwartego tekstu napisanego w stylu publicystycznym. To jednowymiarowa wizja tego, co działo się w Polsce i na świecie po 1945 roku. Język jest też momentami stygmatyzujący, np. w odniesieniu do Unii Europejskiej i polskiej w niej obecności. W książce mamy jednostronną ocenę postaci i zachodzących procesów.

Według naszej rozmówczyni, razi też sama forma, w której brak właściwej, nowoczesnej obudowy dydaktycznej: odpowiedniego doboru ikonografii, czytelnie rozrysowanych map, diagramów, tabel ułatwiających przyswajanie wiedzy. Czy wreszcie ćwiczeń i podsumowań. – Nie trzeba być fachowcem, żeby zauważyć istotne różnice, przeglądając używane dziś podręczniki do historii i książki do HiT-u – mówi Jaczyńska.

Będą inne materiały

Ponieważ zadaniem nauczycieli jest realizowanie podstawy programowej, a nie korzystanie z podręcznika, historycy z Lubelskiego w ramach Towarzystwa Edukacji Obywatelskiej OHistorie zaczęli tworzyć własne materiały dydaktyczne, które będą publikowane na portalu ohistorie.eu.

– Do września z wszystkim nie zdążymy, bo to nasza społeczna działalność dodatkowa obok pracy zawodowej, ale na bieżąco będziemy publikować materiały, z których korzystać będą mogli nauczyciele prowadzący lekcje oraz materiały do samodzielnego wykorzystania przez ucznia. Planujemy też założyć konta na Facebooku i Instagramie, żeby na bieżąco reagować na pytania zadawane przez uczniów – dodaje Jaczyńska.

Z podobnymi inicjatywami występują historycy z innych ośrodków w całej Polsce. Ci lubelscy będą współpracować m.in. z portalem cyfrowehistorie.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom i wodę użytkową zimą, ale i chłodzić pomieszczenia latem. Stawiając pytanie o opłacalność inwestycji, należałoby przede wszystkim przyjrzeć się temu, w jaki sposób pompa ciepła generuje oszczędności, jaki jest koszt jej zakupu i montażu oraz po jakim czasie zwróci się inwestycja w to urządzenia. Te kwestie poruszymy w niniejszym wpisie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium