Matura 2022 język polski poziom podstawowy. Odpowiedzi i arkusze CKE. Miał być "Pan Tadeusz" i rzeczywiście był. Przewidywania maturzystów się sprawdziły. Sprawdź odpowiedzi i arkusze z testem oraz wypracowaniem.
Matura 2022 zaczęła się tradycyjnie egzaminem z języka polskiego. Pierwszego dnia maturzyści musieli się zmierzyć z jednym z trzech tematów wypracowania:
Temat 1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
Temat 2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
Temat 3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. W tym temacie do analizy był utwór Józefa Barana Najkrótsza definicja życia
Matura 2022 język polski poziom podstawowy odpowiedzi
Zadanie 1. (0–2)
Na które z poniższych pytań można znaleźć odpowiedź w tekście Krzysztofa A. Wieczorka? Zaznacz TAK, jeśli odpowiedź można znaleźć w tekście, albo NIE – jeśli nie można.
1. Czego dotyczył przeprowadzony eksperyment? TAK NIE
2. Jak badani reagowali na pozorne argumentowanie? TAK NIE
3. Co pozwala człowiekowi kontrolować emocje? TAK NIE
Zadanie 2. (0–1)
Sformułuj wniosek dotyczący wpływu emocji na człowieka, wynikający z eksperymentu opisanego w tekście Krzysztofa A. Wieczorka.
Zadanie 3. (0–1)
Na podstawie tekstu Krzysztofa A. Wieczorka wyjaśnij znaczenie wyrazów „serce” i „głowa” ujętych w cudzysłów.
„serce” – emocje
„głowa” – rozum
Zadanie 4. (0–1)
Uzupełnij poniższe zdanie. Zaznacz odpowiedź wybraną spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź wybraną spośród oznaczonych literami C i D.
Według autora artykułu, badania przywołane w tekście mogą stanowić A/B poglądu Schopenhauera o wpływie C/D na skuteczność przekonywania.
A. potwierdzenie
B. zaprzeczenie
C. racjonalności
D. uczuciowości
Zadanie 5. (0–2)
Jaka funkcja tekstu dominuje w ostatnim zdaniu artykułu Krzysztofa A. Wieczorka? Zaznacz właściwą odpowiedź spośród podanych A–D. Uzasadnij swój wybór.
A. Informatywna.
B. Ekspresywna.
C. Impresywna.
D. Poetycka.
Uzasadnienie: Autor informuje w jaki sposób należy się zachowywać podejmując ważne decyzje. Jego tekst to rodzaj przestrogi.
Zadanie 6. (0–3)
Napisz streszczenie tekstu Krzysztofa A. Wieczorka Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji, liczące 40–60 wyrazów
Zadanie 7. (0–1)
Na które pytanie zawarto odpowiedź w akapicie 2. tekstu Grzegorza Jankowicza? Zaznacz właściwą odpowiedź spośród podanych A–D.
A. Czy życie na poczekaniu ma negatywne aspekty?
B. Jak należy okazywać zamiłowanie do czytelnictwa?
C. Jak oceniać naukowe metody badania literatury?
D. Czy literatura skłania człowieka do refleksji?
Zadanie 8. (0–2)
Na podstawie 3. akapitu tekstu Grzegorza Jankowicza podaj dwa argumenty potwierdzające przekonanie autora o wartości czytania literatury.
Zadanie 9. (0–1)
Na podstawie tekstu Grzegorza Jankowicza podaj dwie cechy życia na poczekaniu.
Zadanie 10. (0–3)
Przeczytaj poniższy fragment utworu literackiego.
Złożył książkę i cisnął nią w kąt pokoju, aż rozleciały się kartki. Książka odbiła się od ściany, spadła na umywalnię i ze smutnym szelestem stoczyła się na podłogę. „Dobrze ci tak! tam twoje miejsce… – myślał Wokulski. – Bo któż to miłość przedstawiał mi jako świętą tajemnicę? Kto nauczył mnie gardzić codziennymi kobietami, a szukać niepochwytnego ideału?... […]”. Wtem nasunęło mu się pytanie: „Jeżeli poezja zatruła twoje życie, to któż zatruł ją samą? I dlaczego Mickiewicz, zamiast śmiać się i swawolić jak francuscy pieśniarze – umiał tylko tęsknić i rozpaczać? Bo on, tak jak i ja, kochał pannę wysokiego urodzenia […]”.
10.1.
Podaj autora i tytuł utworu, z którego pochodzi zacytowany fragment.
Autor: Bolesław Prus
Tytuł: Lalka
10.2.
Czy Wokulski prowadził życie na poczytaniu? W uzasadnieniu odwołaj się do podanego fragmentu, całej lektury, z której pochodzi fragment, oraz do artykułu Grzegorza Jankowicza
Zadanie 11. (0–1)
Spośród podanych określeń A–E wybierz i zaznacz te, które charakteryzują język tekstu Grzegorza Jankowicza.
A. liczne terminy naukowe
B. posługiwanie się cytatami
C. słownictwo wartościujące
D. nagromadzenie neologizmów
E. używanie zdań złożonych
Zadanie 12. (0–2)
Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń odnoszących się do tekstu Grzegorza Jankowicza. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
1. Sformułowania Powtórzę…, I wtedy… zwiększają spójność tekstu. P F
2. Sformułowania ujęte w nawias wprowadzają nowy wątek rozważań. P F
3. Równoważniki zdań Ale daremnie, Bez powodzenia dynamizują tekst. P F