Nauczanie na odległość może momentami okazać się trudne. Na przykład wtedy, gdy uczniowie nie będą mogli znaleźć potrzebnych informacji w internecie, nauczyciel nie odpowie, bo będzie tłumaczył zadania innej klasie, a rodzice przyznają, że tego materiału już nie pamiętają. Wtedy na pomoc można będzie wezwać kolegę z klasy lub studenta.
Anna Chybko i Katarzyna Kondracka, opiekunki Koła Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku, zorganizowały akcję „Jestem fajnym kumplem i pomagam w nauce”.
- Wiecie już, że czeka was teraz dużo samodzielnej pracy i nie każdy sobie z tym poradzi. My wam służymy pomocą, ale pomagajcie też sobie nawzajem, wspierajcie się – namawiają uczniów i proszą, by dzieci za pomocą komunikatorów, które wykorzystują na co dzień, pomagały kolegom także w odrabianiu lekcji. W ten sposób można wytłumaczyć zadania z każdego przedmiotu.
Pomoc uczniom szkół podstawowych i średnich z całej Polski oferują też studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Na razie wspierają 90 uczniów, ale wciąż czekają na kolejne zgłoszenia.
- W ramach akcji udzielamy bezpłatnych korepetycji za pomocą Skype'a uczniom z całej Polski. Pomagamy uczniom, których rodzice często nie potrafią pomóc w rozwiązaniu przesłanych przez system e-larningowy zadań – opowiada Natalia Nieróbca, jedna ze studentek-wolontariuszek i podkreśla, że studenci poradzą sobie z każdym pytaniem. - Udzielamy korepetycji z: matematyki, informatyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, WOS-u, historii, polskiego, angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, łaciny, historii sztuki, historii muzyki, przyrody. Jesteśmy także gotowi prowadzić zajęcia z kształcenia słuchu i pomagać w przygotowaniach do matury międzynarodowej.
Żeby skorzystać z takich korepetycji, wystarczy napisać wiadomość na Facebooku akcji „Studenci uczniom”.
- Wtedy przydzielamy nauczyciela z bazy, który najlepiej spełni oczekiwania ucznia. Ustalana jest też forma i częstotliwość zajęć. Niektórzy potrzebują jednorazowego wsparcia. Inni są zainteresowani regularnymi lekcjami – dodaje Nieróbca.