Pierwsze szkoły ponadpodstawowe powiedziały właśnie, ile osób i na jakich kierunkach lub w jakich zawodach będą uczyły do września. Na te informacje czekają wszyscy ósmoklasiści! W tym tygodniu mogą oni też dzwonić do doradców zawodowych. A kiedy muszą złożyć wniosek o przyjęcie do liceum, technikum lub szkoły branżowej?
Właśnie rozpoczął się „Tydzień wyboru drogi kształcenia”. Do 10 marca uczniowie i ich rodzice mogą skontaktować się telefonicznego z doradcami zawodowymi i dowiedzieć się np. jakie są zasady dokonywania wyboru szkoły oraz poznać ofertę szkół w województwie lubelskim. Doradcy pomogą też upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach będą też podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń.
Doradcy czekać będą codziennie do najbliższego piątku w godzinach 14-18 pod numerami:
- 500-303-388,
- 509-731-851,
- 668-356-436 ,
- 881-238-455,
- 605-635-605.
Ale rodzice i uczniowie mogą też dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2023/2024 znajdujący się na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
– Dyrektorzy są jeszcze w trakcie ustalania oferty dlatego nie ma tam wszystkich, ale wiele szkół przedstawiło już swoją ofertę w informatorze. Pozostali zrobią to prawdopodobnie do połowy marca – mówi Elżbieta Denejko, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego KO w Lublinie. – Pełnym danych jeszcze nie mamy ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku powstanie podobna liczba oddziałów klas pierwszych, jak w latach poprzednich.
Liceum ogólnokształcące Lublin
Osiem oddziałów powstać może w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Wśród rozszerzeń geografia i język angielski; historia, język polski i wos; geografia i wos, biologia i chemia; biologia z jęz. polskim i angielskim; biologia z jęz. angielskim; geografia z matematyką oraz geografia z jęz. angielskim i polskim.
W XV LO uczyć będzie się mogło 128 pierwszoklasistów w 4 klasach, a w XVI LO jedynie 64 w dwóch klasach.
Geografia ma być przedmiotem rozszerzonym aż w 4 z 5 oddziałach, jakie mogą zostać utworzone w XX LO. W jednej będzie historia (oczywiście rozszerzeń oprócz tych przedmiotów jest więcej).
Z kolei w XXIV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie utworzonych może zostać aż 6 klas dla 192 osób. Wśród propozycji m.in. geografia z informatyką (lub do wyboru z jęz. angielskim lub polskim) oraz biologia z językiem polskim.
Technikum Lublin
Technikum Lider chce utworzyć siedem oddziałów klas pierwszych dla przyszłych techników usług fryzjerskich, hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, geodetów, programistów oraz organizacji turystyki.
Technikum Budowlane w Lublinie chce zaprosić 160 uczniów do nauki w klasach przygotowujących do zdobycia uprawnień technika budownictwa, robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierii sanitarnej, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, budownictwa i dekarstwa.
Technikum Chemiczne może przyjąć aż 160 chętnych zdobyciem zawodu technika analityka, optyka oraz technologii chemicznej.
Technikiem technologii drewna będą mogły zostać 32 osoby, które wybiorą naukę w Technikum Drzewnym.
Na przyszłych techników ekonomistów, informatyków, organizatorów turystyki i hotelarstwa czeka natomiast Technikum Ekonomiczne.
Z kolei Technikum Ekonomiczno-Handlowe czeka na 160 osób zainteresowanych nauką przygotowująca do zdobycia zawodu technik reklamy, handlowiec, rachunkowości, ekonomista, informatyk lub programista.
Technikum Elektroniczne w Lublinie czeka na przyszłych techników elektroników, techników szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz techników teleinformatyków.
Przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych, organizacji turystyki i hotelarstwa zaprasza Technikum Gastronomiczno-Hotelarstwa.
Techników mechatroników, spawalnictwa, grafiki i poligrafii cyfrowej, informatyków, automatyków, ogrodników i mechaników wykształcić może Technikum Mechaniczne w Lublinie.
64 techników technologii żywienia wykształcić może Technikum Przemysłu Spożywczego, a 128 techników pojazdów samochodowych – Technikum Samochodowe.
Z kolei na naukę przygotowująca do zdobycia zawodu technik architektury krajobrazu zaprasza Technikum Terenów Zieleni, a Technikum Transportowo-Komunikacyjne czeka na zainteresowanych zostaniem technikiem robotykiem, transportu kolejowego, informatykiem, logistykiem, spedytorem i mechatronikiem.
Technikum Usługowo-Gospodarcze w Lublinie działające w ramach Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta przyjąć może aż 192 osoby. Placówka oferuje naukę zawodów: technik stylista, przemysłu mody, usług fryzjerskich oraz fotografii i multimediów,
Szkoły branżowe I stopnia Lublin
Jak na razie w informatorze szkół ponadpodstawowych znajdziemy ofertę:
Branżowej Szkoły Budownictwa nr 1, która jest gotowa przyjąć 64 absolwentów szkół podstawowych do nauki w zawodach dekarz, murarz-tynkarz, stolarz oraz elektryk, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Branżowej Szkoły Gastronomicznej – 32 osoby w zawodzie kucharz.
Branżowej szkole I stopnia przy ZDZ – 4 oddziały z nauką zawodów kucharz, fryzjer, elektromechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń.
Branżowej szkole Rzemieślniczej I stopnia – oferta tej szkoły obejmuje aż siedem oddziałów, a wśród zawodów jest m.in. blacharz samochodowy, cukiernik, dekarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fotograf, fryzjer, kelner, krawiec, kucharz, lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, piekarz, sprzedawca, stolarz.
Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia – cztery oddziały dla mechaników pojazdów samochodowych i elektromechaników pojazdów samochodowych.
Branżowej Szkole Spożywczej I stopnia – dwa oddziały dla cukierników i jeden dla piekarzy.
Branżowej Szkole Wielozawodowej nr 1 – uczyć może się tam 32 absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą zdobyć zawód mechatronika, ogrodnika, operatora obrabiarek skrawających, ślusarza oraz mechanika pojazdów samochodowych.
– Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta w Lublinie Branżowa Szkoła Usługowa I stopnia nr 1 w Lublinie – jeden oddział, w którym będzie można zdobyć zawód fotografa lub fryzjera.
Lublin. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Przyjmowanie wniosków o przyjęcie dla klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 15 maja 2023 r. Po 1 czerwca przeprowadzany będzie sprawdzian uzdolnień kierunkowych oraz sprawności fizycznej i kompetencji językowych (w wybranych typach szkół – red.).
Składanie szkolnych świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty od 23 czerwca.
Listy kandydatów zakwalifikowanych opublikowane zostaną 18 lipca, a przyjętych – 24 lipca.