Było nerwowo, ale egzamin gimnazjalny udało się sprawnie przeprowadzić we wszystkich lubelskich szkołach. Na poniedziałkowy egzamin ósmoklasisty też jesteśmy dobrze przygotowani – zapewniają urzędnicy.
W piątek strajk nauczycieli trwał wciąż w 65 z 73 wszystkich miejskich szkół, 17 spośród 23 zespołów szkół, oraz 26 z 64 przedszkoli. Tylko w niektórych przedszkolach strajk rozpoczęty w poniedziałek już się zakończył. Do pracy wróciły przedszkola: nr 4 przy ul. Niecałej, 19 przy ul. Weteranów, 45 przy ul. Kaczeńcowej, 65 przy ul. Langiewicza, 72 przy ul. Różanej i 78 przy ul. Samsonowicza.
Miejscy urzędnicy podsumowali w piątek egzamin gimnazjalny i poinformowali, że we wszystkich miejskich szkołach odbył się bez zakłóceń, choć nie obyło się bez nerwów.
W Gimnazjum nr 10 działającym w XXX LO w Lublinie egzamin gimnazjalny zdawało 264 uczniów. Miało tam powstać 17 komisji egzaminacyjnych, ale z powodu strajku dyrektor musiał zmniejszyć ich liczbę do 12. A do dyspozycji miał tylko czterech nauczycieli ze swojej szkoły.
– Potrzebowałem 22 osoby z zewnątrz. Niektóre maile z potwierdzeniami otrzymywałem w dniu egzaminu o godzinie 7 rano. Nie było łatwo – mówi Tomasz Szabłowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 30 w Lublinie. – Nauczyciele, którzy strajkują w szkole deklarowali, że w razie gdyby nie udało się skompletować komisji, to odstąpią od strajku. Ale nie było takiej potrzeby – dodaje.
W organizacji egzaminów gimnazjalnych pomagali nauczyciele m.in. z innych szkół miejskich czy przedszkoli. Wsparcie przyszło także ze szkół niepublicznych: Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek, Pallotyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, czy szkół im. św. Stanisława Kostki.
– Z tych szkół również nasze placówki otrzymały wsparcie poprzez delegowanie nauczycieli tych szkół do komisji – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta.
– My nie uciekaliśmy się w Lublinie ani do pomocy emerytów, ani strażaków. Daliśmy sobie radę naszymi nauczycielami – dodaje Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.
Egzamin ósmoklasisty 2019. W Lublinie wszystko zaplanowane
W poniedziałek w 46 szkołach w Lublinie 2828 uczniów rozpocznie egzamin ósmoklasisty. Zastępca prezydenta Mariusz Banach przekonuje, że skład komisji na poniedziałkowy egzamin jest zapewniony. W czwartek wieczorem przedstawiciele urzędu miasta i dyrektorzy szkół spotkali się aby sprawdzić czy każda szkoła, w której odbywają się egzaminy ma zapewniony pełny skład członków komisji nadzorujących.
– Oczywiście, że od poniedziałku rano czekamy na wydarzenia nagłe. Nie jest tajemnicą, że nauczyciele przynoszą coraz więcej zwolnień lekarskich. Ale mamy przygotowaną rezerwę nauczycieli, którzy mogliby te egzaminy poprowadzić – powiedział Banach.
Egzamin ósmoklasisty 2019 - terminy, harmonogram
język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9:00