Od 1 czerwca uczniowie najstarszych klas branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały w ich trakcie.
W związku z epidemią od 12 marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Od 25 maja w szkołach podstawowych mogą być jednak organizowane zajęcia dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Forma zajęć dla nich ma zależeć od warunków epidemicznych w gminie i od możliwości spełnienia wytycznych sanitarnych. Organizowane są też stacjonarne konsultacje dla ósmoklasistów i dla maturzystów, w których od poniedziałku będą mogli brać też uczniowie innych klas. Jednocześnie nadal prowadzona jest nauka zdalna.
Od 1 czerwca częściowo odmrażana zostaje nauka w szkołach średnich, ale tylko w zakresie zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych.
Zgodnie z wytycznymi na zajęcia praktyczne nie może przejść uczeń, który jest chory. Uczeń nie może też w nich uczestniczyć jeśli w jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Uczeń ma przynosić do szkoły lub do pracodawcy własny zestaw podręczników i przyborów. Nie będzie mógł pożyczać ich od innych uczniów. Zajęcia praktyczne mają być realizowane w grupach nie większych niż 12 uczniów.
Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Z sali, w której prowadzone są zajęcia praktyczne, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić minimum 1,5 m. Salę należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Jeżeli uczeń przejawia objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób, a następnie niezwłocznie powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. W przypadku ucznia niepełnoletniego należy powiadomić jego rodziców. (PAP)