Inicjatywy z Puław i Zamościa doceniono w ogólnopolskiej olimpiadzie z projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. W tegorocznych zmaganiach brało udział blisko 20 tysięcy gimnazjalistów z województwa lubelskiego, w tym 2944 osób z Lublina.
Zwolnieni z Teorii to akcja, która od czterech lat daje młodym ludziom możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji dotyczących dobrej współpracy, komunikacji, ale także zdolności przywódczych. Zadaniem uczestników olimpiady jest stworzenie własnego projektu społecznego. Jego realizacja zajmuje im cały rok.
– Wymyślanie i wdrażanie własnych pomysłów i innowacji to kluczowa kompetencja przyszłości. W czasach automatyzacji i sztucznej inteligencji, satysfakcja z życia i sukces zawodowy należy do ludzi elastycznych, umiejących robić codziennie coś trochę innego, umiejących wymyślać i wdrażać nowe pomysły. Coś, czego roboty jeszcze długo nie będą potrafiły. Dziś już jest jasne, że ta moc sprawcza jest jak pisanie i czytanie XXI wieku, a każdy bez niej będzie analfabetą – uważa Paula Bruszewska, prezes Fundacji Social Wolves, organizatora Zwolnionych z Teorii.
Ostatecznie organizatorzy docenili 14 najlepszych inicjatyw w całej Polsce. Znalazły się wśród nich m.in. kampania uświadamiająca, czym jest łuszczyca, a także antysmogowy pokaz mody „Załóż Maskę”. Złote Wilki 2018 w kategorii „Projekt technologiczny” trafił do stworzonej w Puławach Book Hunters, czyli aplikacji mobilnej do czytania lektur. W kategorii „Społeczność Lokalna” doceniono projekt zwiększający samoocenę młodzieży i uczący podejmowania decyzji dotyczących własnej ścieżki kariery „Nie jestem byle kim” z Zamościa.
Jednocześnie ze Złotymi Wilkami doceniono ponad 8 tysięcy uczniów z 900 szkół ponadgimnazjalnych, którzy w tym roku szkolnym wykonali 300 projektów, m.in. kampanii społecznych, wydarzeń publicznych, zbiórek charytatywnych, czy projektów technologicznych.
Regionalnym zwycięzcą zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, II Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie oraz I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu.