Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.
Takie konstrukcje mają podobno wiele zalet.
– Ściany z betonu konopnego są ekologiczne i pozostawiają mniejszy ślad węglowy. Mają bardzo dobre właściwości fizyczne, termiczne i akustyczne dlatego mogą być alternatywą dla budowy ścian w technologiach tradycyjnych, zwłaszcza w przypadku małych obiektów – mówi dr inż. arch. Rafał Strojny, opiekun studenckiego koła.
Domy w tej technologii są popularne za granicą. Pierwsze powstawały we Francji już w latach 80. i 90. Obecnie najwięcej buduje się ich w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce ten materiał został po raz pierwszy użyty w 2016 roku.
– Zainteresowanie rośnie, bo technologia zachęca aspektem ekologicznym oraz wpływem na zdrowie. Materiał pochodzenia roślinnego wykazuje dużą odporność na rozkład pod wpływem działalności mikroorganizmów. To też materiał higroskopijny, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie i mających problemy oddechowe – chwali technologię dr inż. Przemysław Brzyski z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej.
Ale też przyznaje, że taki materiał nie jest tani, m.in. dlatego, że jego wytworzenie zajmuje dużo czasu, a ceny paździerzy konopnych podrożały ostatnio trzykrotnie.