Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.
Raport opublikował niedawno Urząd Patentowy RP. Politechnika Lubelska zajęła pierwsze miejsce w rankingu, otrzymując w 2023 roku aż 126 wynalazków, czyli o 29 więcej niż rok wcześniej.
Najwięcej patentów stworzono na Wydziale Mechanicznym (62), Wydziale Inżynierii Środowiska (41) oraz Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (15).
– Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, uczelnie mogą lepiej rozwijać współpracę z przemysłem, komercjalizować wyniki badań oraz podnosić swoje pozycje w rankingach naukowych – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor PL.
Na liście wynalazków znalazły się m.in. układ do usuwania farmaceutyków ze ścieków, wiata autobusowa z zieloną ścianą, laminat aluminium-szkło odporny na uderzenia i zginanie, który może być stosowany na skrzydłach samolotów, urządzenie do oczyszczania i kondycjonowania powietrza, obroża ze wskaźnikiem laserowym dla zwierząt wodnych oraz pneumatyczny masażer limfatyczny i metoda zmiany kształtu tulei stosowana w motoryzacji, kolejnictwie i obronności.
Rektor uczelni zapowiada, że znajdzie się dodatkowe 175 tysięcy złotych na udział naukowców w międzynarodowych wystawach i konkursach wynalazków, co ma zwiększyć liczbę komercjalizacji i zdobywania międzynarodowych patentów.
W planach jest również m.in. współpraca z Politechniką Rzeszowską i Białostocką, która polegałaby na utworzeniu spółki celowej. Jej zadaniem będzie zatrudnienie brokerów odpowiedzialnych za poszukiwanie kontrahentów biznesowych oraz promowanie polskich innowacji na arenie międzynarodowej. Kolejnym z planów jest także stworzenie Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji, w którym będą tworzone cyfrowe modele wynalazków mających potencjał patentowy.
Politechnika Lubelska wyprzedziła pozostałe uczelnie techniczne w kraju, w tym Politechnikę Śląską (zdobyła 87 patentów) oraz Politechnikę Poznańską (zdobyła 71 patentów).