Szef Prokuratury Okręgowej w Lublinie wewnętrzną pocztą informuje swoich podwładnych o nowej książce w bibliotece. Ta lektura to „Dlaczego w stadninach koni arabskich była potrzebna dobra zmiana” autorstwa europosła Krzysztofa Jurgiela (PiS). – Moim obowiązkiem jest przekazać te informacje organom, które mają prawo z nich skorzystać. Tym bardziej, że prokuratura w Lublinie wystąpiła o pomoc prawną do USA w tej sprawie – tłumaczy nam były minister rolnictwa.
Jak udało nam się ustalić, publikacja trafiła do Prokuratury Okręgowej w Lublinie oraz Prokuratora Krajowego. Fakt ten upublicznił w mediach społecznościowych Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy i minister spraw wewnętrznych. „Lektura dla prokuratorów. Obowiązkowa” – dopisał Kaczmarek.
– Nie znam praktyki, by szefowie jednostek informowali podległych prokuratorów o zawartości księgozbioru w bibliotekach. Może to praktyka w Lublinie podyktowana chęcią dbania o częstsze korzystanie z biblioteki – zastanawia się były minister. – Jednak rolą przełożonych winna być dbałość o sprawne działanie prokuratury, rozwiązywanie problemów logistycznych, ujednolicanie problematyki prawnej. Natomiast informacje o wolumenach w bibliotece pozostawiłbym wydziałowi organizacyjnemu – zauważa prawnik.
Tymczasem, w liście do swoim podwładnych p.o. prokuratora okręgowego w Lublinie Robert Malicki informuje, że w bibliotece „znajduje się do wglądu jeden egzemplarz bezpłatnej książki „Dlaczego w stadninach koni arabskich była potrzebna dobra zmiana”. Publikację nadesłało biuro europosła.
– Jesteśmy informowani naszą wewnętrzną pocztą o wszystkich nowych pozycjach w bibliotece – tłumaczy prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej. Taka informacja miała trafić do wszystkich pracowników prokuratury. – To nie dotyczy wybranych książek. Nie jest to zmuszanie do lektury – dodaje rzecznik.
Przypomnijmy, że to za czasów ówczesnego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w 2016 roku PiS zwolniło znanych i doświadczonych prezesów stadnin państwowych w Janowie Podlaskim i Michałowie.
– Opracowanie mojego autorstwa ściśle wiąże się ze kwestiami rozpatrywanymi przez Prokuraturę w Lublinie. Stanowi zbiór dostępnych mi opinii i faktów potwierdzonych odpowiednimi dokumentami dotyczącymi działalności odwołanych przez KOWR w 2016 roku zarządów stadnin w Janowie i Michałowie – odpowiada europoseł Krzysztof Jurgiel. – W opracowaniu wyjaśniam także wielce szkodliwy proceder wyprzedaży, najczęściej za bezcen, zarodków elity polskich klaczy, prowadzący do deprecjacji polskiej hodowli koni arabskich – dodaje w rozmowie z nami europoseł. Książka liczy ponad 30 stron i zawiera m.in. dokumenty z kontroli CBA czy NIK-u.
W Prokuraturze Regionalnej Lublinie, jak i w Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Okręgowej w Białej Podlaskiej, toczą się śledztwa dotyczące stadniny. Prokuratura Regionalna bada sprawę niegospodarności, do jakiej miało dojść w latach 2013-2016. Śledczy wyjaśniają m.in. kwestie finansowe związane z organizacją Dni Konia Arabskiego. Jak dotąd, nikomu nie postawiono zarzutów, a śledztwo przedłużono już po raz dziewiąty, tym razem do 9 października.
Obecnie janowską stadniną kieruje Lucjan Cichosz, były poseł i senator PiS. Jak tylko objął to stanowisko, KOWR zdecydował o kilkumilionowym dokapitalizowaniu stadniny.