Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

20 grudnia 2019 r.
15:55

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

27 15 A A
(fot. Extinction Rebellion)

Aktywiści międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion działają w Lublinie od października. Poprzez różne demonstracje i akcje, mówią o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Chcą wpłynąć na władze, domagając się m.in. ogłoszenia alarmu klimatycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak działają?

W poprzedni piątek rano aktywista Extinction Rebellion Hubert Znajomski, oburzony wynikami tegorocznego szczytu klimatycznego, a zwłaszcza decyzją Polski, która nie włączyła się do Europejskiego Zielonego Ładu, postanowił działać i założył na Facebooku wydarzenie pt. „Zielony ŁAD - TAK! Wychodzimy na ulicę, bo chcemy żyć”. Już tego samego wieczora odbyła się demonstracja zorganizowana przez Huberta. W mroźny wieczór o godz. 20 stał na Placu Litewskim w koszulce i spodenkach. Ubrał się tak nie tylko, żeby rzucać się w oczy. W rękach trzymał transparent, na nim napis: „Wiosna, lato, jesień, zima – Polska wszystko to zatrzyma”. – Dzięki takiej polityce, jaką prowadzi nasz rząd możemy wkrótce nie mieć podziału na cztery pory roku, a może tu być jak w Afryce – pora zimna i pora ciepła – wyjaśnia.

Dla aktywisty brak polskiej deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej jest skandaliczne, osłabia i ośmiesza nasz kraj w środowisku unijnym i międzynarodowym. – Neutralność klimatyczna to emitowanie takiej ilości CO2, jaką jesteśmy w stanie pochłonąć, żeby wyszło to wszystko na zero – tłumaczy. I dodaje: – Według WHO 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM 2,5 znajduje się w Polsce. Smog jest zjawiskiem strasznym. Zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się w 2015 roku do 9 mln zgonów, podczas gdy papierosy zabiły w tym czasie nieco ponad 7 mln osób. Nasz rząd nie rozumie, w jakiej sytuacji się znajdujemy.

W „Black Friday” aktywiści ubrani w długie płaszcze i czarne welony przeszli przez lubelskie galerie handlowe, aby pokazać sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu. W październiku zorganizowali akcję „DIE-IN”, podczas której leżeli na ziemi na znak wymierania. Zapewniają, że jeszcze niejedną akcję tego typu podejmą. Wszystko to w trosce o planetę.

O co walczą?

Aktywiści Extinction Rebellion chcą uniknąć niekontrolowanych zmian klimatu prowadzących do przegrzania Ziemi i zagłady. Uważają, że należy jak najszybciej obniżyć emisje gazów cieplarnianych do zera netto. Powołują się na stanowisko ONZ. „Stoimy w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej. Trwa szóste masowe wymieranie gatunków oraz okres gwałtownych zmian klimatu, spowodowanych przede wszystkim ludzką działalnością. Temperatura na Ziemi jest o ponad 1°C wyższa niż w okresie przed rewolucją przemysłową, a szansa na pozostanie poniżej limitu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim jest niewielka. Prognozy pokazują, że zmierzamy co najmniej ku 3°C ocieplenia”.

Do władz mają trzy postulaty. Po pierwsze, domagają się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Uważają, że rząd powinien informować i edukować obywateli o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego oraz informować społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte, podkreślając że polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej.

Po drugie, żądają by polskie władze natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagają się także reformy gospodarki w takim kierunku, aby zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtworzenie się.

Ich ostatnim postulatem jest powołanie Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań związanych z przeciwdziałanie oraz zwalczaniem skutków kryzysu klimatycznego.

Dlaczego działają?

– Symbol naszego ruchu to klepsydra, która ma mówić o tym, że czas na działania się kończy. Wiem, że przyjdzie nam żyć w świecie, który będzie istniał ze skutkiem zmian klimatu. Wiemy, że jeśli zwykli obywatele nie będą wywierać wpływu na władzę, to ona nic nie zrobi, bo to tej pory nie podjęła żadnych działań – mówi jeden z aktywistów Extinction Rebellion.

Licealistka Natalia ekologią interesuje się od kilku miesięcy. To zajęcia języka niemieckiego poświęcone tematowi związanemu z motywowały ją do podjęcia zmian w swoim życiu. Od tej pory bardziej zwraca uwagę na to, ile wody zużywa, bierze jak najkrótsze prysznice, zawsze gasi światło, jak tylko wyjdzie z pokoju czy segreguje śmieci. – Działam, bo zależy mi na tym, żeby w Polsce było lepiej. Uważam, że dzięki naszym działaniom, można „nawrócić” klimatycznie resztę społeczeństwa – opowiada.

Lidia obecnie uczy się w liceum. Wrażliwość na przyrodę towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Do podjęcia działań przekonał ją wywiad z fizykiem, jaki obejrzała w programie „7 metrów pod ziemią” na YouTube. Z ust naukowca padały w nim stwierdzenia o kryzysie klimatycznym i innych współczesnych problemach związanych z ekologią. Po wysłuchaniu go, całkowicie zmieniła swoje postrzeganie, momentalnie podjęła wiele zmian w swoim życiu. Przeszła na wegetarianizm. – Dieta wegetariańska jest bardzo ważna dla klimatu, żeby ograniczyć zużycie wody. Zaczęłam żyć w stylu zero waste. Mam poczucie misji. Wiem, że odmówienie sobie takiej małej rzeczy, jak jedzenie mięsa potrafi wiele zmienić – opowiada, tłumacząc także, że podejmowanie działań należy zacząć od stawiania małych kroków, niekoniecznie nagle zmieniając wszystko. – Nie chodzi o to, żeby kilka osób robiło to doskonale, tylko żeby jak najwięcej osób robiło to niedoskonale. Wtedy rzeczywiście nastąpią jakieś zmiany.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium