Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 marca 2024 r.
7:45

Fabryka Raabego rozsławiła Białą Podlaską. Będzie rondo założyciela?

Autor: Zdjęcie autora eb
Rondo u zbiegu Łomaskiej i Sportowej
Rondo u zbiegu Łomaskiej i Sportowej (fot. Ewelina Burda/archiwum)

Fabryka Raabego była znana na całym świecie. Produkowała m.in. drewniane obcasy do butów. Miasto chce teraz nazwać rondo imieniem jej założyciela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był to Henryk Raabe, który na bialskiej Woli w 1869 roku powołał zakład. Ten wybitny przemysłowiec pochodzenia żydowskiego do Polski przybył z Francji. Bialska fabryka na początku wyrabiała ćwieki do obuwia. Później, produkcję poszerzono o kopyta szewskie, a od 1923 roku drewniane obcasy z Białej Podlaskiej trafiały do znanych firm obuwniczych, na przykład czeskiej Baty czy amerykańskich Ball-Band i Pepege. Raabe produkował też miarki metryczne, ekierki, linijki a od 1937 roku parkiet dębowy.

Miasto chce upamiętnić tę ważną postać. Rondo, które znajduje się w pobliżu dawnej lokalizacji fabryki, ma zostać nazwane imieniem wybitnego żydowskiego przemysłowca. „W fabryce Raabego rozwijała się również działalność społeczna i oświatowo-kulturalna. W 1904 r. została utworzona szkoła dla młodzieży i dorosłych, prowadząca nauczanie w języku polskim. Potajemnie nauczano też historii. Funkcjonowała także fabryczna orkiestra dęta. Na początku 1914 r. Zakłady Raabego były jedną z poważniejszych fabryk wyrobów drzewnych w Kongresówce. Zatrudniały ponad 500 robotników” - czytamy w projekcie uchwały, którym radni zajmą się na sesji w tym tygodniu.

Niestety wojska rosyjskie podpaliły zakład. A okupanci niemieccy doszczętnie zniszczyli jego zaplecze. Ale fabryka została odbudowana po wojnie. „W opinii profesora Mierzwińskiego, autora książki o historii miasta, fabryka odegrała wielką rolę miastotwórczą w rozwoju Białej Podlaskiej, a także społeczno-ekonomiczną, dając zatrudnienie mieszkańcom miasta i powiatu bialskiego” -podkreślają urzędnicy w projekcie uchwały.

Niedawno w miejscu dawnej fabryki powstała galeria handlowa Karuzela. A jej inwestor sfinansował też budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Łomaskiej i Sportowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fotografia ilustracyjna

Nowy okres wypłat 800+. ZUS przyjmuje już wnioski

Od dziś można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres wypłat, który rozpocznie się w czerwcu 2025 r. ZUS przyjmuje zgłoszenia online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku mija pod koniec czerwca.

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

W odpowiedzi na rosyjskie uderzenia na zachodzie Ukrainy, Dowództwo Operacyjne RSZ wprowadziło podwyższony stan gotowości. Polskie i sojusznicze lotnictwo rozpoczęło operacje w polskiej przestrzeni powietrznej, a dyżurne pary myśliwskie zostały poderwane w powietrze. Naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego są w stanie najwyższej gotowości.

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

W tegorocznej edycji programu „Dzielnice Kultury” wsparcie finansowe od miasta Lublin otrzyma ponad 70 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Łączna kwota dofinansowania to 700 tys. zł, co pozwoli na realizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych w niemal wszystkich dzielnicach miasta.

Niezapomniana studniówka. Tak bawili się uczniowie PSBiG w Lublinie
galeria

Niezapomniana studniówka. Tak bawili się uczniowie PSBiG w Lublinie

Tradycja, elegancja i mnóstwo emocji – tak w skrócie można opisać studniówkę uczniów z Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili szkolne ławki na parkiet taneczny.

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"
galeria

Magiczny wieczór w rytmie poloneza, czyli studniówka w I Liceum Ogólnokształcącym. Zobacz zdjęcia z zabawy "Staszica"

Eleganckie suknie, garnitury i uśmiechy od ucha do ucha – tak wyglądała studniówka uczniów z I LO w Lublinie, którzy na jeden wieczór zamienili podręczniki w tańce i wspomnienia.

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

Miłość ma cztery łapy. Zagrają dla bezdomnych zwierząt

W najbliższą niedzielę w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich odbędzie się charytatywny koncert na rzecz psów i kotów z puławskiego schroniska przy ul. Przemysłowej. Na scenie wystąpią lokalni artyści, a także piosenkarka Danuta Błażejczyk.

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"
14 lutego 2025, 19:00

Walentynki z Namysłowiakami. "To właśnie miłość"

Wokaliści Sylwia Przetak i Michał Grobelny wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu podczas walentynkowego koncertu "To właśnie miłość".

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Fryderyk Janaszek (Górnik Łęczna): Granie w czarnym trykocie mi służy

Drugi mecz kontrolny w tym tygodniu, a czwarty w czasie zimowych przygotowań i druga wygrana Górnika Łęczna. W piątek w centrum treningowym Cracovii zielono-czarni pokonali drugoligowca ze Słowacji - FC ViON Zlate Moravce. Jak spotkanie podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma
galeria

Partyzanckie muzeum prawie gotowe. Ale kasy na ekspozycję nie ma

Wykonawca aneksował umowę i budowa Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach nieco się przeciągnęła. Ale to w sumie ma niewielki wpływ na otwarcie placówki, bo nadal nie wiadomo czy będą pieniądze na jej wyposażenie.

Prof. Zbigniew Pater i prof. Paweł Komada tytuły doktorów honoris causa odbiorą w poniedziałek
NAUKA I WSPÓŁPRACA

Tytuły ukraińskiej uczelni dla naszych naukowców. Po raz pierwszy w historii

Tego jeszcze w historii nie było. Wydarzy się w poniedziałek. Po raz pierwszy naukowcy z Polski otrzymają tytuły doktorów honoris causa Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Mowa naukowcach z lubelskiej uczelni.

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Icemania szykuje się na ferie. Będą promocje

Ferie zimowe w Lubelskiem już za dwa tygodnie. Mamy dobre wiadomości dla tych, którzy w tym czasie chcieliby pojeździć na łyżwach. MOSiR Lublin zaplanowało specjalne zniżki na bilety wstępu.

W otwarciu wypożyczalni w Krasnymstawie uczestniczyli burmistrz Daniel Miciuła, jego zastępczyni Monika Sawa, dyr. Mariusz Antoniuk oraz przedstawiciele lubelskiego ROPS

Sprzęt do rehabilitacji za darmo. Ale nie dla wszystkich

Poniatowskiego 8b – pod tym adresem w Krasnymstawie od ponad tygodnia działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Jest jedną z 12 w województwie, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Kto może z niej korzystać?

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

Górnik Łęczna pokonał w sparingu drugoligowca ze Słowacji [zobacz bramki]

W piątek Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny. Tym razem drużyna Pavola Stano zmierzyła się ze słowackim drugoligowcem FC ViOn Zlate Moravce. Chociaż zielono-czarni błyskawicznie stracili gola, to ostatecznie pokonali rywali 3:2.

Sprawcy brutalnych napaści zostali zatrzymani, a sąd ich aresztował

Tłukli łańcuchem, przypalali papierosami. Już nikogo więcej nie napadną

Jest ich trzech. Każdemu grozi do 15 lat więzienia. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. To sprawcy brutalnych napaści, do jakich doszło ostatnio w powiecie opolskim.

Główna siedziba Książnicy Zamojskiej mieści się na ul. kamiennej 20. Biblioteka ma też kilka swoich filii w mieście

Miliony dla biblioteki. Zdalne wypożyczenia i zwroty

"Cyfryzacja na najwyższym poziomie wkracza do Zamościa, co stanowi milowy krok w kierunku budowania społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia kompetencji cyfrowych lokalnej społeczności" - zakomunikował w prezydent Rafał Zwolak, informując o podpisaniu umowy na kilkumilionowy projekt dla biblioteki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium