Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

15 grudnia 2022 r.
0:11

Pierwszy akademicki budżet obywatelski

Urny do głosowania na akademicki budżet obywatelski stanęły na czterech lubelskich uczelniach
Urny do głosowania na akademicki budżet obywatelski stanęły na czterech lubelskich uczelniach (fot. Piotr Michalski)

Do 23 grudnia studenci i pracownicy czterech lubelskich uczelni mogą głosować w pierwszej edycji Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego. Do wyboru jest 17 projektów, realizacji doczeka się pięć z nich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Popularne w większych i mniejszych miastach tzw. budżety obywatelskie doczekują się także swoich akademickich odpowiedników. Już po raz siódmy takie przedsięwzięcie organizuje Politechnika Gdańska. Po sąsiedzku pierwszą edycję rozpoczął niedawno Uniwersytet Gdańskim. Już kilka lat temu podobną inicjatywę podjęto m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W Lublinie powstał Akademicki Budżetu Partycypacyjny. Zainicjowali go członkowie Związku Uczelni Lubelskich, do którego należą: UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska.

Swoje pomysły mogli zgłaszać ich studenci, doktoranci i pracownicy oraz poszczególne wydziały, instytuty, organizacje studenckie czy koła naukowe.

Do pierwszej edycji zgłoszono 27 projektów. Ocenę formalną przeszło 17 z nich, które zostały poddane pod głosowanie.

– Dziesięć wniosków zostało odrzuconych. Najczęściej dotyczyły tylko jednej uczelni, a główne założenie było takie, żeby z każdego z tych rozwiązań w porównywalnym stopniu mogły korzystać wszystkie uczelnie należące do związku – wyjaśnia Dariusz Gaweł ze Związku Uczelni Lubelskich.

Drugim ważnym kryterium był szacowany koszt. Wartość jednego projektu musiała być równa 20 tys. zł. Realizacji doczeka się pięć pomysłów, które po zsumowaniu i przeliczeniu wszystkich głosów z poszczególnych uczelni otrzymają najwięcej punktów. Do rozdysponowania jest w sumie 100 tys. zł. Każda z czterech jednostek wyłożyła po 25 tysięcy.

– Zgodnie z intencją władz rektorskich głównym celem pierwszej edycji jest integracja środowiska akademickiego i uruchomienie oddolnych inicjatyw. I okazało się, że nie brakuje ciekawych pomysłów – podkreśla Gaweł.

Ich zakres jest dość szeroki. Nie brakuje propozycji rozrywkowo-kulturalnych, jak organizacja otrzęsin, obozu adaptacyjnego dla studentów pierwszego roku, pikniku akademickiego czy koncertu, podczas którego studenci zaprezentują twórczość Zbigniewa Wodeckiego.

Jeśli chodzi o sport, w grę wchodzą m.in. międzyuczelniany turniej w futsalu, siatkówce i e-sporcie, organizacja czterech biegów akademickich czy zajęcia ze strzelectwa sportowego.

Są też pomysły związane z szeroko pojętą infrastrukturą, jak budowa zadaszonych parkingów rowerowych, montaż drogowskazów pokazujących drogę i dystans do najważniejszych miejsc akademickiego Lublina, stworzenie stref do odpoczynku czy opracowanie wspólnie z ZTM i MPK koncepcji linii autobusu miejskiego łączącego Kampus Zachodni UMCS i obiekty Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej z kampusami Politechniki Lubelskiej przy Nadbystrzyckiej i Uniwersytetu Medycznego przy Chodźki. Są też inicjatywy ściślej dotyczące nauki, np.: akcja informacyjna na temat promieniowania jonizacyjnego, badania stanu wody w Zalewie Zembrzyckim, przesiewowe badania wzroku dla studentów czy udział w międzynarodowych targach edukacyjnych.

Listę wszystkich projektów można znaleźć na stronie internetowej Związku Uczelni Lubelskich (www.4zul.pl). Pod tym adresem (w zakładce „do pobrania”) dostępny jest także formularz do głosowania. Po wypełnieniu można go wrzucić do urny w punktach zlokalizowanych na terenie każdej z czterech uczelni. Głosy można oddawać do 23 grudnia.

 

Lista punktów do głosowania

UMCS: Wydział Ekonomiczny/Rektorat, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5 (parter).

Politechnika Lubelska: Administracja Centralna (budynek stołówki), ul. Nadbystrzycka 40A.

Uniwersytet Medyczny: Centrum Symulacji Medycznej, ul. Chodźki 4.

Uniwersytet Przyrodniczy: Rektorat, ul. Akademicka 13.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium