![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![XIV Liceum Ogólnokształcące](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2021/2021-04/aefe49dc38a5676a1721fe64ddae2d32_std_crd_830.jpg)
Sprawdziliśmy, naukę w jakich zawodach i na jakich kierunkach oferują lubelskie szkoły średnie. To ważne dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy od 17 maja będą mogli składać wnioski do wybranych placówek.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty w zakładce „Informator o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022”, znaleźć można już listę szkół gotowych na przyjęcie dzisiejszych ósmoklasistów. Oferta jest bardzo bogata i warto się nad nią dokładnie zastanowić.
Z mikrofonem czy w mundurze?
Tradycyjnie już najwięcej wolnych miejsc czeka w liceach ogólnokształcących. To najczęściej wybierany przez uczniów typ szkół. Decydując się na konkretny wybór warto przede wszystkim zwrócić uwagę nie tylko na jej położenie i wyniki edukacyjne osiągane przez uczniów poprzednich roczników, ale przede wszystkim na profil klasy, którą wybierzemy. A wybór jest ogromny bo do czynienia mamy nie tylko z klasami o profilu humanistycznym, czy biologiczno-chemicznym ale także nakierunkowanymi na konkretną pracę. Są więc klasy medyczne, prawnicze, czy dziennikarskie.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się klasy mundurowe. Klasy mundurowe w ramach innowacji pedagogicznych, Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych lub Oddziałów Przygotowania Wojskowego prowadzi już 31 szkół w naszym województwie. Tylko w Lublinie jest to: • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta – XIV Liceum Ogólnokształcące • XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Zespole Szkół nr 10 • XVIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Pełną listę tych szkół znaleźć można na stronie LKO.
Z nożyczkami czy przy komputerze?
Wielu chętnych przyciągnął na pewno także technika. I w ich przypadku oferta jest niezwykle bogata. W Lublinie kształcić można się m.in. w kierunku technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, technik programista, technik organizacji turystyki, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technika programisty, techników fotografii i multimediów, techników weterynarii oraz technik transportu kolejowego oraz technik robotyk.
Jeszcze więcej zawodów oferują Branżowe szkoły I stopnia. Czekają one m.in. na przyszłych monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarzy-tynkarzy, elektryków, stolarzy, monterów sieci i instalacji sanitarnych, dekarzy, elektromechaników pojazdów samochodowych, elektryków, fryzjerów, kucharzy czy lakierników samochodowych.
W przyszłym roku szkolnym do listy nowych zawodów, których mogą uczyć się absolwenci podstawówek dołączają technik robotyk, technik dekarstwa, podolog i technik stylista. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)