Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2021 r.
18:18

Gorąco wokół górek czechowskich. W środę ważna rozprawa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Magdalena Wolanowska liczy na to, że sąd unieważni studium
Magdalena Wolanowska liczy na to, że sąd unieważni studium (fot. Maciej Kaczanowski)

W środę lubelski sąd zajmie się losem górek czechowskich. Ma ocenić, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta wyznaczająca tutaj miejsce pod budowę bloków. Przeciwnicy tej zabudowy mobilizują się przed środową rozprawą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewódzki Sąd Administracyjny ma rozpatrzeć dwie skargi na uchwałę z lipca 2019 r., która zatwierdziła studium przestrzenne miasta. Studium określa przeznaczenie poszczególnych części Lublina, w tym górek czechowskich, na których wyznacza kilka stref pod budownictwo wielorodzinne.

Mieszkanka: to wbrew logice

Uchwałę zaskarżyła w 2019 r. Magdalena Wolanowska, mieszkanka osiedla sąsiadującego z górkami czechowskimi. Sąd odrzucił jej skargę, nie odnosząc się do argumentów. Uznał, że kobieta nie ma interesu prawnego do zaskarżania uchwały. Sąd drugiej instancji uchylił to postanowienie i kazał WSA ponownie ocenić sprawę.

– Nie mam w ogóle wątpliwości, że to studium powinno być uchylone, że jest uchwalone z błędami, wbrew woli i opinii mieszkańców, wbrew logice, wbrew argumentom zdroworozsądkowym – mówi Magdalena Wolanowska, która domaga się stwierdzenia nieważności całego studium.

– Będziemy w środę bronić jej interesu prawnego jako osoby, która bezpośrednio zamieszkuje w okolicy górek – zapowiada adwokat Mateusz Sarnat, pełnomocnik skarżącej. – Liczymy, że WSA wyda dobre orzeczenie, zgodne z prawem, uczciwe i prawidłowe i uchyli tę uchwałę.

Wysoki sądzie, jest jeszcze to…

Mecenas Sarnat poinformował w poniedziałek o złożeniu do sądu nowych wniosków. Jednym z nich jest prośba o uwzględnienie przez WSA badań przeprowadzonych wśród mieszkańców na zlecenie Ratusza na potrzeby pisania strategii rozwoju Lublina do roku 2030.

– Niemal wszystkich badanych niepokoi zmniejszająca się liczba terenów zielonych, które są ekspansywnie zabudowywane lub betonowane – czytamy w jednym z raportów z badań prowadzonych już po uchwaleniu studium. – Bardzo często badani negatywnie oceniali plan zagospodarowania górek czechowskich.

Wśród pism procesowych złożonych przez Wolanowską są też prośby o uwzględnienie rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ dotyczącej prawa do czystego środowiska oraz rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie wpływu zmian klimatu na prawa człowieka.

Sąd będzie mieć również do rozpatrzenia wnioski dowodowe, którymi się wcześniej nie zajął, bo uznał, że Wolanowska nie ma interesu prawnego w złożeniu skargi. Jej prawnik zapowiada zaskarżenie wyroku, gdyby okazał się niekorzystny dla jego klientki.

Wraca skarga wojewody

Drugą skargę, którą w środę będzie badać lubelski sąd, złożył w 2019 r. ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Jego zdaniem Rada Miasta wyżej postawiła interes dewelopera (TBV Investment) niż interes mieszkańców, dlatego żądał unieważnienia uchwały w części dotyczącej górek. Sąd pierwszej instancji (WSA w Lublinie) przyznał mu rację, ale w drugiej instancji, po zaskarżeniu wyroku przez miasto, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejsze orzeczenie i polecił WSA ponowną ocenę faktów.

NSA stwierdził przy tym, że uchwalone przez radnych studium „odpowiada potrzebie wyważenia spornych interesów, publicznego i prywatnego”, a zabudowa czterech z sześciu wysoczyzn górek nie zaszkodzi przyrodzie. Jednak zdaniem aktywistów przeciwnych zabudowie górek, NSA został wprowadzony w błąd skargą Ratusza. – Na 42 stronach znajduje się tam co najmniej 40 kłamstw bądź półprawd – mówi Magdalena Nosek z kolektywu Górki Czechowskie Wietrznie Zielone.

Społecznicy piszą do sądu

Własne argumenty i dowody chcieli przedstawić sądowi działacze dwóch lubelskich organizacji (Fundacji Wolności oraz Towarzystwa dla Natury i Człowieka), które prosiły o dopuszczenie ich do udziału w postępowaniu w charakterze strony. Sądy odmówiły im takiego prawa. W tej sytuacji obie organizacje skorzystały z możliwości złożenia tzw. opinii przyjaciela sądu, zwracając uwagę na argumenty, które ich zdaniem należy jeszcze wziąć pod uwagę przy ocenie sprawy górek.

W tym trybie Towarzystwo dla Natury i Człowieka przekazało sądowi „materiały, które do tej pory były w tej sprawie pomijane”. Chodzi o analizy przygotowane przez przyrodników (badali górki czechowskie na zlecenie Urzędu Miasta) oraz o badanie ekofizjograficzne przygotowane w 2011 r. jako jeden z dokumentów wymaganych przez prawo przy tworzeniu projektu studium przestrzennego.

Aktywiści krok po kroku wykazują, że na górkach, w miejscach, których przekształcenie dopuszcza studium, stwierdzono obecność chronionych gatunków, na czele z chomikiem europejskim.

– Wyniki badań naukowców przeczą bałamutnej narracji zastosowanej przez Urząd Miasta w kasacji do NSA jakoby tereny przeznaczone pod blokowiska nie miały wartości przyrodniczej a ich zabudowa nie odbije się negatywnie na środowisku – stwierdza Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa.

O pomięciu wyników badań przyrodniczych wspomina w swojej opinii (opisywanej przez nas kilka dni temu) Fundacja Wolności. Jej zdaniem autorzy studium niewłaściwie oszacowali zapotrzebowanie Lublina na tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Ratusz założył, że liczba mieszkańców będzie rosnąć i w roku 2050 wyniesie 380 tys. osób, podczas gdy oficjalne prognozy Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że ludności nadal będzie ubywać i w roku 2050 Lublin będzie mieć tylko 265 tys. mieszkańców.

Do finału wciąż jest daleko

Środowa rozprawa nie musi się jeszcze zakończyć wyrokiem. A wyrok, gdy już zapadnie, zostanie najprawdopodobniej zaskarżony przez przegranych do wyższej instancji. Oznacza to, że sprawa może się jeszcze ciągnąć latami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty