Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2016 r.
10:08

Wujec w Lublinie: Podeptano wszelkie demokratyczne procedury

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
6 44 A A

Ludwika i Henryk Wujcowie zostali laureatami Nagrody im. profesora Zbigniewa Hołdy. W sobotę wieczorem w Centrum Spotkania Kultur odbyło się uroczyste wręczenie tego wyróżnienia. Laudację dotyczącą pary opozycjonistów wygłosił prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący kapituły nagrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystość rozpoczęła się tuż po godz. 18. Sala Kameralna CSK była wypełniona po brzegi. Profesor Andrzej Rzepliński, przewodniczący kapituły nagrody oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego, którego kadencja kończy się w poniedziałek, przez obecnych na sali przywitany został owacjami na stojąco. Po wygłoszeniu laudacji głos zabrali laureaci. – To nagroda im. profesora Hołdy, myśmy Zbyszka poznali 25 lat temu, to był wspaniały człowiek – mówiła Ludwika Wujec.

– Nie zasłużyliśmy na tę nagrodę, ale przyjmujemy ją z wdzięcznością – mówił żartobliwie Henryk Wujec, legendarny opozycjonista z okresu PRL.

Prawa człowieka

Wujec w swoim przemówieniu dużo miejsca poświęcił bieżącym wydarzeniom. – Państwo oraz władze powinny kierować się prawami człowieka, jest to pewnego rodzaju świętość, która swoje źródło bierze z biblijnego „miłuj bliźniego swego”. Wierzyliśmy powszechnie i wierzymy, że ta zasada zostanie stopniowo przyjęta przez cały świat. Tymczasem 27 lat po odzyskaniu naszej wolności, po Jesieni Ludów, która przyniosła wolność wielu narodom, jesteśmy świadkami brutalnego naruszania świętej zasady poszanowania praw człowieka – powiedział Wujec i wspomniał o sytuacji w syryjskim Aleppo. – Łamie się tam podstawowe prawo, prawo do życia.

Deptanie demokracji

W dalszej części przemówienia działacz „Solidarności” w mocnych słowach odniósł się do sytuacji w Polsce. – W Sejmie RP (w piątek-red.) podeptano wszelkie demokratyczne procedury, po to, aby na siłę uchwalić prawo budżetowe, wcześniej pogwałcono konstytucję, trybunał konstytucyjny, prawo obywateli do organizowania zgromadzeń, prawo do informacji publicznej. Proces odbierania obywatelom przyrodzonych praw nasila się.

Po wystąpieniu laureatów ponownie na scenie pojawił się prof. Rzepliński. Wygłosił wykład pt. „Wolność człowieka i wolność osobista w judykatach Trybunału Konstytucyjnego”.

To było ostatnie jego publiczne wystąpienie podczas pełnienia funkcji prezesa TK. – W naszej konstytucji słowo wolność jest przez ustawodawcę użyta w 81 przypadkach. Choćby z tego względu można powiedzieć, że nasza ustawa ustaw jest przesycona wolnością.

Gdy uroczystość dobiegła końca, dziennikarzom udało się porozmawiać z prezesem Rzeplińskim nt. bieżących wydarzeń, Dopytywany o zamieszanie podczas piątkowego głosowania nad ustawą budżetową, Rzepliński odpowiedział – Poseł Szczerba napisał na kartce „Wolne Media” i co w tym złego? Jarosław Kaczyński przyszedł z iPadem i trzymał go dobre kilka minut, nikt mu tam ani kamieniem nie rzucał, ani wędką z góry nie ściągał. Poseł Szczerba powiedziałby, co miał powiedzieć, przyszedłby następny poseł i nic by się nie stało.

Utrudnienia dla dziennikarzy

Profesor Rzepliński odniósł się także do samych pomysłów ograniczeń dla pracowników mediów. – Kiedy dziennikarz chce zrobić relację, to nie będzie czytał dokumentu, który ma 150 stron lub więcej, chce się tego dowiedzieć od posła sprawozdawcy, bo zakładamy, że ten wszystko przeczytał i zrozumiał. Warto pytać projektodawców, posłów zarówno większości jak i mniejszości, co oni sami rozumieją poprzez te przepisy – mówił.

Według profesora te sprawy powinny być uzgodnione z dziennikarzami. – Wszystko może być nowe, pod warunkiem, że zostanie to uzgodnione i przedyskutowane z dziennikarzami i nie będzie polegało na tym, że od nowa redakcje będą uzyskiwały akredytację. Jeżeli na tym miałyby polegać nowe zasady, mające usprawnić komunikację między parlamentarzystami a dziennikarzami, to nie byłoby żadne ułatwienie tylko utrudnienie.

Prezes TK powiedział także, że głos zabrany w tej sprawie przez Prezydenta Andrzeja Dudę jest niewystarczający. – Oczekiwałbym czegoś więcej. To jest jego godzina.

Prof. Andrzej Rzepliński: Oczekiwałbym na coś więcej niż oświadczenie pana prezydenta

Pozostałe informacje

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

W nocy spłonął pustostan przy ulicy Nadbystrzyckiej w Lublinie. Trzy osoby bezdomne, który były w środku, nie przeżyły.

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Od godz. 7.30 do 14 nie będzie dzisiaj wody w części Zamościa. Przerwa w jej dostawie jest spowodowana modernizacją.

Już w piątek siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Częstochowie

Rywal, którego nie można lekceważyć. Bogdanka LUK Lublin gra w Częstochowie

Przed Bogdanką LUK Lublin piątkowy mecz w Częstochowie ze Steam Hemarpol Norwidem. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Mówiło się o tym od 20 lat, aż w końcu czas na realizację. W Ulhówku rusza budowa placówki Straży Granicznej.

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

189,00 zł

Różne -> Sprzedam

silnik elektryczny

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

wóz platforma drewniana

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Komunikaty