Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2021 r.
20:14

Niespodziewana decyzja rektora KUL. Pięć dni przed zakończeniem naboru na kierunek

KUL
KUL (fot. Archiwum)

To jedyny taki kierunek na wschód od Wisły – mówią oburzeni pracownicy (byli i obecni) Instytutu Nauk o Sztuce KUL. Nie zgadzają się z decyzją władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia postanowiła nie uruchamiać studiów z historii sztuki w nowym roku akademickim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja o zamknięciu rekrutacji na studia licencjackie i magisterskie z historii sztuki zapadła 15 września, pięć dni przed zakończeniem naboru. Pracownicy instytutu nazywają ją nieuzasadnioną i niesprawiedliwą. Przytaczają też dane. Według ich informacji, do połowy września na 20 miejsc było 13 chętnych, co stanowiło 65 proc. limitu przyjęć.

– Dla porównania, w tym samym dniu np. filologia klasyczna miała 30 proc. (na studia magisterskie zaledwie 20 proc.), filologia polska oraz krajoznawstwo i turystyka kulturowa niewiele ponad 50 proc. chętnych, a ich rekrutacji nie zamknięto – czytamy w podpisanym przez wykładowców liście do rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

„Pracownicy gorszej kategorii”

Autorzy pisma mają też uwagi do sposobu, w jaki dowiedzieli się o decyzji uczelnianych władz. Mieli zostać o niej poinformowani w mailu przesłanym dzień po zamknięciu rekrutacji. Sądzą, że przy ocenie naboru, oprócz liczby chętnych, brano pod uwagę m.in. punkty za publikacje pracowników i odpływ studentów po pierwszym roku, choć wcześniej takich kryteriów nie stosowano. Dodają, że niespodziewane i błyskawiczne działania utrudniły dalszą naukę absolwentom studiów licencjackich, którzy byli gotowi przygotowywać magisteria na KUL, a teraz zostali pozbawieni „rozsądnego wyboru”.

– Dotychczasowy tryb przekazywania informacji w ww. kwestiach sprawia, że czujemy się jak pracownicy gorszej kategorii, niezasługujący na elementarny szacunek, tak na poziomie zwyczajów wspólnoty uniwersyteckiej, jak i praw pracowniczych, o których respektowanie prosimy. Naszą sytuację uzupełnił brak wsparcia przełożonych. Nie zostaliśmy ostrzeżeni o rozpatrywanej, ponoć już przed wakacjami, możliwości zamknięcia historii sztuki, co umożliwiłoby podjęcie działań naprawczych. (…) Pragniemy wierzyć, że zaistniała sytuacja jest wynikiem serii niedomówień i braku przepływu informacji między poszczególnymi instancjami – czytamy w liście.

„Zniszczyć jest łatwo”

Swój list do rektora wysłało także czworo emerytowanych pracowników instytutu. – Boli nas niezrozumiała decyzja Jego Magnificencji, jesteśmy poruszeni dążeniem do likwidacji kierunku, który był częścią Wydziału Nauk Humanistycznych KUL od 1945 roku – możemy przeczytać w piśmie. – Zniszczyć dzieło kilku pokoleń wybitnych i zaangażowanych w życie polskiego Kościoła historyków sztuki jest łatwo. Czy naprawdę jest to konieczne? – czytamy dalej.

– Jestem zaskoczony dążeniem do likwidacji tego kierunku. Bo dla mnie jest to jednoznaczne. Teraz nie ma naboru i za rok, nawet jeśli rektor pozwoli go przeprowadzić, może nie być chętnych. Mogą się obawiać, że znowu rekrutacja zostanie wstrzymana – mówi nam prof. Lechosław Lameński, który z uczelnią był związany przez ponad 50 lat, a przez ponad 20 był kierownikiem Katedry Sztuki Nowoczesnej. – To jedyny taki kierunek na wschód od Wisły. Przez lata wykształcono tu tysiące absolwentów historii sztuki, którzy chętnie byli przyjmowani do pracy w instytucjach w całym kraju i nigdy nie dawali plamy.

Poprosiliśmy uczelnię o podanie powodów decyzji o zamknięciu rekrutacji na historię sztuki i komentarz do uwag dotyczących braku informacji w tym zakresie. Zapytaliśmy też o to, czy w grę wchodzi – o co proszą pracownicy – uruchomienie w tym roku akademickim studiów z tego kierunku na pierwszym roku studiów magisterskich i czy podobne sytuacje miały miejsce w przypadku innych kierunków.

– Cieszymy się z zainteresowania Historią Sztuki na KUL – odpisała nam wieczorem rzeczniczka uczelni Monika Stojowska. – Zapraszamy sygnatariuszy listów, zarówno obecnych nauczycieli akademickich i emerytowanych pracowników, do współdziałania w przygotowaniu strategii wzmocnienia rekrutacji w roku akademickim 2022/23.

Dodaje, że rekrutacja została wstrzymana, ale kierunek nie został zlikwidowany. - Przy odpowiedniej liczbie kandydatów w przyszłym roku może funkcjonować - zapewnia pani rzecznik. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty