Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

28 września 2020 r.
16:36

Hotel Ilan pokazał, że podczas pandemii warto pomagać innym

0 0 A A
Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Jeszywas Chachmej była najsłynniejszą szkołą rabiniczną na świecie.
Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Jeszywas Chachmej była najsłynniejszą szkołą rabiniczną na świecie. (fot. Hotel Ilan)

Hotel Ilan jako jedyny w Lublinie oferował medykom, walczącym z pandemią w czasie lockdown’u, darmowe noclegi i posiłki. Działania, na które wielu się nie odważyło, spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem gości i mediów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Hotel Ilan znajduje się w gmachu przy Lubartowskiej, w którym przed wojną była największa i najbardziej prestiżowa szkoła rabiniczna na świecie – Jeszywas Chachmej Lublin. W 2002 roku budynek przeszedł na własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie z filią w Lublinie.

– Gmina gruntownie wyremontowała gmach dawnej jesziwy, ale nie zdecydowała się na ponowne otwarcie szkoły rabinackiej. W 2009 roku powstał za to pomysł stworzenia w nim czterogwiazdkowego hotelu Ilan, w którym nadal będzie obecna historia Jeszywas Chachmej Lublin – opowiada Agnieszka Kolibska, prezes zarządu AVIR, która administruje obiektem. – Dzisiaj w hotelu znajduje się stała wystawa poświęcona Rabinowi Majerowi Szapiro – założycielowi jesziwy, a synagoga ponownie pełni funkcję domu modlitwy i służy żydowskiej społeczności.

Śladami historii lubelskich Żydów

Gośćmi Hotelu Ilan są głównie grupy turystyczne z całego świata, przyjeżdżające do Lublina, aby poznać przedwojenną żydowską historię i odwiedzić miejsca związane z judaizmem, a często także z rodzinnymi dziejami. Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie.

– Stale staramy się poszerzać naszą ofertę dla naszych gości. Angażujemy się w kulturalne życie Lublina, biorąc udział m.in. w akcji Turystyczny Lublin i w Festiwalu Lublin Wielokulturowy. W ten sposób możemy przybliżać turystom i mieszkańcom żydowską historię Lublina – mówi prezes Kolibska. – Organizujemy także szkolenia i konferencje, głównie dla firm medycznych z uwagi na bliskość sąsiadujących z hotelem szpitali.

Kiedy w Polsce rozpoczął się lock down, właściciele hotelu Ilan, którzy w trakcie wieloletniej współpracy poznali lubelskich medyków, podjęli współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki zawartemu porozumieniu mogli pomóc personelowi Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Hotel zaoferował medykom ze szpitala, którzy obawiając się o zdrowie bliskich nie chcieli wracać do swoich domów, noclegi i wyżywienie.

Nie baliście się, że taki krok może sprawić, że tzw. zwykli goście będą bali się odpoczywać u was? Nie bał się personel?

– Nie mieliśmy takich obaw, a naszą decyzję poparł zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Bardzo ważna i pomocna była dla nas współpraca z sanepidem wojskowym, którego pracownicy profesjonalnie przygotowali nas do działania w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego. Nauczyli nas, jak powinniśmy dbać o gości i cały personel hotelu, dezynfekować pokoje i wspólne przestrzenie, a także przygotowywać i serwować posiłki. Najwspanialsze było to, że nasze działania spotkały się z niezwykle pozytywnym odzewem ze strony gości, od których otrzymaliśmy bardzo wiele pochlebnych komentarzy. Ukoronowaniem tej pozytywnej fali był artykuł w jednej z nowojorskich gazet, opisujący jak lubelska Jesziwa pomaga walczyć z pandemią – opowiada Agnieszka Kolibska. – Hotel Ilan po weryfikacji przez Polska.travel jako pierwszy obiekt w Lublinie uzyskał certyfikat potwierdzający prawidłowe funkcjonowanie obiektu oraz przestrzeganie przez cały zespół zaleceń dotyczących bezpieczeństwa gości. To wszystko pokazuje, że warto podejmować odważne decyzje, zwłaszcza kiedy dotyczą tak ważnych spraw, jak ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo – dodaje Agnieszka Kolibska.

Przetrwali i zainwestowali

Hotelowi Ilan udało się przetrwać najtrudniejszy okres dla branży turystycznej, a nawet oddał do użytku nową salę restauracyjną o powierzchni 260 metrów kwadratowych.

– Od początku wakacji zainteresowanie naszą oferta jest ogromne. W miesiącach letnich mieliśmy stuprocentowe obłożenie. Tak samo rewelacyjnie jest we wrześniu. Dlatego cieszymy się, że możemy zaprosić wszystkich naszych gości do nowej, pięknej sali w hotelowej restauracji The Olive, w której serwujemy dania kuchni polskiej i żydowskiej – mówi dodaje pani prezes.

Hotel oferuje gościom 38 pokoi i 2 apartamenty. W spotkaniach w multimedialnej sali konferencyjnej może brać udział 100 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium