Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

8 sierpnia 2017 r.
10:16

Strzyżów: Wielkie wysypisko, zwozili śmieci z innych województw. Dlaczego kontrole nic nie wykazały?

Ciężarówki wysypujące śmieci sfilmowali dziennikarze TVN. W ciągu jednego dnia w Strzyżowie naliczyli nawet 13 tirów z odpadkami
Ciężarówki wysypujące śmieci sfilmowali dziennikarze TVN. W ciągu jednego dnia w Strzyżowie naliczyli nawet 13 tirów z odpadkami (fot. Fakty TVN)

Zamiast gruzu i kompostu do ziemi trafiały śmieci. Potwierdziły się doniesienia dziennikarzy – dawna odkrywkowa kopalnia w Strzyżowie pod Hrubieszowem była nielegalnym wysypiskiem. Aby się o tym przekonać wystarczyło wykopać siedem dołów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wystarczył jeden ruch łyżką koparki, aby spod warstwy kredy wyjrzały śmieci – mówi Sławomir Płoszaj, sekretarz Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

Kontrolę polegającą na wykonaniu sondażowych wykopów przeprowadzili wczoraj rano pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Towarzyszyli im samorządowcy z gminy Horodło i hrubieszowskiego starostwa powiatowego, przedstawiciele policji oraz sanepidu. Wiele mówił też unoszący w obrębie kopalni okropny fetor charakterystyczny dla komunalnych wysypisk śmieci. Nie mogli też nie zauważyć cuchnącej i mętnej wody z opadów w zagłębieniach.

Po pobraniu próbek inspektorzy polecili zasypać doły. Materiał trafi do analizy w dwóch niezależnych laboratoriach. Dzień wcześniej inspektorzy WIOŚ pobrali także próbki z odległego o niespełna kilometr Bugu. Chodzi o sprawdzenie, czy nie doszło do skażenia rzeki. Wyniki analiz mają być znane za dwa tygodnie.

Pretekstem do zwożenia śmieci na teren kopalni była jej rekultywacja. Zadania tego w imieniu prywatnego właściciela terenu podjęła się firma Krusz-Piask z Leżajska. Spółka ta na terenie powiatu hrubieszowskiego działa od 2013 r.

– Zajmowała się przetwarzaniem odpadów wydobywczych i gruzu – mówi pragnąca zachować anonimowość pracownica hrubieszowskiego starostwa. – Do tej pory nie mieliśmy tej spółce nic do zarzucenia.

W poniedziałek ponownie skontrolowano kopalnię w Strzyżowie

Decyzję na przeprowadzenie rekultywacji starostwo wydało jej w kwietniu 2014 r. – W dokumencie tym zostały wyszczególnione materiały, jakie mogły zostać użyte: humus, kompost, gruz, piasek. Z czasem z Urzędu Gminy w Horodle zaczęły do nas docierać sygnały, że do Strzyżowa przywożone są zmieszane śmieci – opowiada urzędniczka.

– Po tych doniesieniach starosta zarządził kontrolę – tłumaczy sekretarz Płoszaj. – Niestety, w otworzonych wykopach nasi urzędnicy niczego podejrzanego nie znaleźli. Powierzchnia całego wyrobiska to 4,8 ha, w tym projekt rekultywacji objął 3,3 ha. Być może kopali w niewłaściwym miejscu? – zastanawia się.

Z wczorajszej kontroli został sporządzony protokół. Dokument ten będzie miał kluczowe znaczenie dla wszczętego przez zamojską prokuraturę śledztwa w sprawie nielegalnej zwózki śmieci do kopalni. W oparciu o dokonane ustalenia starostwo ma też podstawy żądać, aby spółka Krusz-Piask zabrała ze Strzyżowa wszystkie odpady, które tam złożyła. W razie oporu strony gotowe jest wejść na drogę sądową. Już wcześniej starostwo cofnęło firmie z Leżajska pozwolenie na prace rekultywacyjne.

– W ciągu ostatnich miesięcy obserwowałem dziennie nawet po kilkanaście ciężarówek wyładowanych śmierdzącymi śmieciami – mówi mieszkaniec Strzyżowa, który ma dom przy polnej drodze do kopalni. – Pojawiały się wcześnie rano, albo tuż przed wieczorem. Sądząc po rejestracjach dowoziły śmieci niemal z całej Polski. Samego zrzucania odpadów nie widziałem, gdyż wyrobisko było zabezpieczone przez ochroniarzy. Ale kiedy wiatr zawieje z tamtej strony wyraźnie czuję ich obecność. Aż nos wykręca.

"Brakowało nam mocnych dowodów"

Rozmowa z Arkadiuszem Iwaniukiem, zastępcą lubelskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska

• Jakie działania są obecnie prowadzone w związku z nielegalnym wysypiskiem w Strzyżowie w gminie Horodło?

– Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy, wczoraj na miejscu były prowadzone odkrywki. Stwierdzono, że rzeczywiście są tam odpady komunalne, na składowanie których nie było pozwolenia. Na razie jeszcze nie wiemy w jakich ilościach. Będziemy dopiero to sprawdzać. Jednak w związku z tym, że zidentyfikowaliśmy tzw. niesortowane odpady komunalne starostwo w Hrubieszowie wszczęło postępowanie w celu cofnięcia pozwolenia na rekultywację na tym terenie.

• Jakie działania podjęliście po anonimowym doniesieniu o wywożeniu tam śmieci? Do inspektoratu trafiło ono w czerwcu.

– Rozpoczęliśmy kontrolę. Analizowaliśmy dokumentację przekazaną przez starostwo, z której wynikało, że na miejscu odkrywki były prowadzone kilkakrotnie – w lutym, marcu i maju. Za każdym razem nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. To miejsce było też kilkakrotnie badane w lipcu. Wtedy również niczego nie stwierdzono. Mimo to nie zakończyliśmy kontroli.

• Jak to możliwe, że kontrola prowadzona w lipcu nic nie wykazała, a dziś kiedy sprawa stała się medialna okazuje się, że są tam jednak odpady?

– Brakowało nam mocnych dowodów. Prowadzenie odkrywek jest trochę jak ruletka – jedna kontrola może nic nie wykazać, ale podczas kolejnej może się okazać, że jednak są nieprawidłowości. Tak też było w tej sprawie. Nasza kontrola nie jest zamknięta. Cały czas analizujemy dokumentację od przedsiębiorców, którzy przekazywali tam odpady. Chodzi tu nie tylko o firmy z Lubelskiego, ale też innych województw, m.in. świętokrzyskiego i podkarpackiego. Zwróciliśmy się do tamtejszych urzędów marszałkowskich o przekazanie informacji o przedsiębiorcach. W momencie, kiedy już będziemy mieli pełną listę firm, będziemy mogli zwrócić się do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska o przeprowadzenie kontroli.

Rozmawiała: Katarzyna Prus

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium