Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

26 lipca 2021 r.
22:32

KIlka lat temu zrobili deptak - betonową patelnię. Teraz przyszło opamiętanie

Autor: Zdjęcie autora agdy
93 3 A A
(fot. UM Hrubieszów)

Miasto zapowiada zmiany na Rynku, który dziesięć lat temu, w wyniku remontu stracił zieleń. Określenia jakich teraz używają mieszkańcy: plac buraczany, betonoza czy patelnia mają stracić sens.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W zeszłym roku zakończył się tak zwany okres trwałości dla inwestycji, która zmieniła ul. Rynek w Deptak Miejski. To daje możliwość wprowadzenia zmian.

- Głównym zarzutem jest brak drzew, które dawałyby cień. Trudno się z tym nie zgodzić. Zmiany są potrzebne! Koniecznie! To, że potrzebne są drzewa jest bezdyskusyjne – uważa Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, która poinformowała na swoim profilu na Fb, że podpisała umowę z Politechniką Krakowską, która przygotuje projekt rewaloryzacji Rynku i zagospodarowania terenu, zwłaszcza z naciskiem na nasadzenia.

Projekt rewitalizacji był realizowany między 2010 a 2014 rokiem. Wówczas zlikwidowano zielony skwer, a tak zwane ciągi pieszo-jezdne utwardzono kostką. Pojawiły się nowe lampy, monitoring, ławeczki, tablica informacyjna z planem miasta i hot spot.

- Bardzo się ucieszyłam widząc post na temat zieleni na skwerze. Jestem pozytywnie zaskoczona, bo to znaczy, że mieszkańcom zaczyna zależeć na roślinach w przestrzeni publicznej. Zaczyna im przeszkadzać, że wycina się drzewa, bo tak jest wygodniej inwestorowi albo ktoś uzna, że nawierzchnia betonowa to jedyne i właściwe rozwiązanie. Podróżując po Polsce widzę wiele miasteczek, których rynki, skwery są pozbawiane zieleni – mówi Krystyna Sarnacka, architekt krajobrazu, która zareagowała na informację o zmianach na Rynku, choć od 19 lat nie mieszka już w okolicach Hrubieszowa.

Najłatwiej jest wyciąć zieleń

- Istotną kwestią przy rewitalizacji tego rodzaju miejsc jest nawiązanie do historii i dopowiedzenie na bieżące potrzeby mieszkańców. To naczynia połączone. Najłatwiej jest wyciąć zieleń i ją wybrukować. Refleksja przychodzi po fakcie. Każde nasadzenia to ogromna wartość. Zieleń pięknie uzupełnia architekturę, daje nam cień, pojawiają się tam ptaki oraz owady. Cudowne jest to, że zmienia się ludzka świadomość i podejście do drzew nie tylko w dużych miastach. Trzymam kciuki za owocną współpracę z politechniką – dodaje Krystyna Sarnacka.

Projektanci będą mieli trudne zadanie, bo jak wyjaśnia burmistrz na placu są organizowane różne wydarzenia, na przykład koncerty i ta przestrzeń nie ulegnie zmianie. Konieczne jest też wygospodarowanie miejsca dla ogródków kawiarnianych czy piwnych.

- Projekt powstanie do listopada, w zimie go skonsultujemy z mieszkańcami aby na wiosnę można było wykonać pracę – planuje Marta Majewska.

Sądząc po komentarzach internautów, zdecydowana większość popiera takie zmiany, bardzo liczy na drzewa i zieleń.

Hrubieszów od ubiegłego roku współpracuje z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, porozumienie obejmuje między innymi wykonywanie opracowań studialnych, projektów i analiz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

Olimpiakos Tarnogród zmierzył się z reprezentacją księży

Zaskakujący rywal Olimpiakosu Tarnogród. Zespół zmierzył się... z Reprezentacją Księży

Olimpiakos Tarnogród rozpoczął przygotowania od mocnego uderzenia. Podopieczni trenera Tomasza Mazurka bardzo szybko po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej rozegrali pierwsze mecze kontrolne. Najpierw na boisku zmierzyli się z Sokołem Sieniawia, a następnie w hali ich rywalem była… reprezentacja Polski Księży

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Drogowcy rozpoczynają badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Akcja pomiarowa rusza w czwartek, 23 stycznia, a jej wyniki poznamy w przyszłym roku.

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na lubelskim cmentarzu.

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach
zdjęcia
galeria

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach

Puławy, Puławy są żądne zabawy! - to hasło muzycznego-tanecznego wydarzenia Eco Studio, które w Domu Chemika zgromadziło ok. 200 uczniów z puławskich szkół. Na scenie wystąpiła piosenkarka i influencerka Saszan.

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

W niewielkich mieszkaniach kluczową kwestią jest zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy osobistych, ubrań i innych przedmiotów. W tym celu warto wykonać w domu szafę na wymiar. Można przeznaczyć na nią wnękę lub część korytarza, gdyż w ten sposób z pokoju dziennego i sypialni można usunąć część ciężkich mebli. Jeśli planujesz wykonanie szafy na wymiar, sprawdź, dlaczego warto wybrać do niej praktyczne drzwi przesuwne.

Były wójt gminy został kierownikiem w ZGL

Prawomocnie skazany w "aferze przetargowej" były urzędnik został kierownikiem w miejskiej spółce

Skazany prawomocnie były zastępca wójta gminy Biała Podlaska został kierownikiem w miejskiej spółce. Prezes ZGL tłumaczy, że zatrudnił Adama O. ze względu na bogate doświadczenie.

Dziadek w mundurze: „Najważniejsza jest dla mnie rodzina”

Dziadek w mundurze: „Najważniejsza jest dla mnie rodzina”

W Dniu Dziadka poznajmy starszego szeregowego specjalistę Marcina, żołnierza 2 Lubelskiej Brygady OT, ojca trzech synów i dumnie noszącego tytuł dziadka rocznej Anastazji. Największą wartością w jego życiu jest rodzina, a misją zapewnienie jej bezpieczeństwa.

PCK zawsze staje w obronie potrzebujących. Ponad 3 tysiące osób codziennie walczy o lepsze jutro
film

PCK zawsze staje w obronie potrzebujących. Ponad 3 tysiące osób codziennie walczy o lepsze jutro

W najnowszym programie Dzień Wschodzi porozmawialiśmy z Maciejem Budką, dyrektorem lubelskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. W trakcie rozmowy poruszyliśmy szereg istotnych tematów związanych z działalnością PCK w regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium