Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 maja 2021 r.
12:10

Ile może kosztować remont Akademii Zamojskiej? Nawet najtańszy oferent jest droższy

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A
Tak ma wyglądać Akademia Zamojska po remoncie na koniec września 2023
Tak ma wyglądać Akademia Zamojska po remoncie na koniec września 2023 (fot. Wizualizacja UM Zamość)

Ośmiu wykonawców walczy o kontrakt na rewitalizację Akademii Zamojskiej. Wczoraj urzędnicy otworzyli oferty przetargowe. Nawet najtańsza jest o niemal 3 miliony wyższa niż kwota którą zamierzało wydać miasto.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedmiotem przetargu są roboty budowlane i prace konserwatorskie przy kontynuacji remontu konserwatorskiego Akademii Zamojskiej w Zamościu. Kontynuacji, bo to drugie podejście do przywrócenia zabytkowemu gmachowi świetności i dawnej bryły.

Kilkaset pytań

Akademia Zamojska, to bardzo charakterystyczny staromiejski gmach z wewnętrznym dziedzińcem. Jego historia sięga drugiej połowy XVIII wieku.

We wrześniu 2019 roku miasto podpisało umowę na remont z firmą Furmanek Renewal z Daleszyc. Jednak w grudniu zeszłego roku wykonawca przerwał prace, zszedł z budowy i nadal pozostaje w konflikcie prawnym z miastem.

A urzędnicy pod sam koniec grudnia ogłosili kolejny przetarg na kontynuację prac.

– Na etapie przetargu pojawiło się kilkaset pytań, obligowały do tego unijne procedury. 6 maja zostały otwarte oferty przetargowe, które są analizowane. Myślę, że kwoty zaproponowane przez wykonawców odzwierciedlają to, co się dzieje na rynku. Jest inflacja. W ostatnim kwartale bardzo podrożały materiały budowlane, jak choćby stal czy styropian i wzrosła płaca minimalna. Sytuacja z grudnia zeszłego roku, kiedy ogłaszaliśmy przetarg a ta którą mamy teraz, jest zupełnie inna – ocenia Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM w Zamościu.

Kto ile chce

Oferentów jest ośmiu.

Różnica między kwotą, jaką miasto korzystające z unijnego wsparcia, zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia a najniższą ofertą, to kwota około 2 milionów 700 tysięcy zł. To oferta lubelskiej spółki LUBREN, która chce za swoje prace niecałe 54 miliony.

Trochę więcej, bo ponad 56 milionów 800 tys. oczekuje zamojskie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BUDMAT; 57 milionów 600 tys. konsorcjum z Krakowa (liderem jest spółka TEXOM); 57 milionów 700 tys. warszawski Budimex. ERBUD z Jasionki chce za kontynuację remontu Akademii Zamojskiej ponad 65 milionów 700 tys.; 67 milionów 900 tys. Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Transportowych CECHINI z Krynicy-Zdroju.

Konsorcjum firm z Żywca i Sosnowca złożyło ofertę w wysokości ponad 82 milionów 700 tys. a najwyższą ponad 88 milionów – poprzedni wykonawca spółka Furmanek Renewal.

Pieniądze albo remont

Po ocenie merytorycznej ofert i rozpatrzeniu ewentualnych odwołań, zanim miasto podpisze umowę ze zwycięzcą musi znaleźć brakujące pieniądze. Zawiadomi ministerstwo kultury, które wspiera inwestycję a projekt zmian w budżecie miasta trafi do komisji i na sesję rady miasta. Najprawdopodobniej majową.

Rozpoczęty jesienią 2019 roku remont konserwatorski budynku Akademii wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu zakłada, że część zabytkowego gmachu zostanie zaadaptowana na działalność kulturalną. To pomieszczenia na parterze, w których powstanie ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”. Dziedziniec i poddasze będą dla Zamojskiej Akademii Kultury. Do gmachu ma też wrócić liceum.

Na początku planowano, że rewitalizacja zakończy się w 2022 roku, teraz z dokumentów przetargowych wynika, że wykonawca będzie miał czas do końca września 2023 roku. A sama Akademia będzie o wiele piękniejsza niż planowano.

W trakcie prac które realizowała firma z Daleszyc odkryto barokowe polichromie. Cenne malowidła pochodzą z XVIII w. Na sklepieniu i ścianach przedstawiono sceny z życia św. Jana Kantego. Całość jest wzbogacona herbami i emblematami w dekoracyjnych obramieniach. Aktualnie freski są zabezpieczone i podobnie jak cały gmach czekają na rozstrzygnięcie przetargu.

Akademia Zamojska

Była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Miała kształcić światłych obywateli Rzeczypospolitej, przygotowanych do uczestnictwa w życiu publicznym. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Melchior Stefanides, imię którego nosi plac na Starym Mieście w Zamościu był jej pierwszym rektorem. Do naszych czasów dotrwała jej siedziba, która przechodziła różne koleje losu i służyła różnym celom. Tracąc przy okazji na urodzie. Realizowany projekt rewitalizacji tego miejsca zakłada na przykład przywrócenie mansardowego dachu, który miał gmach i kolorów na elewacji.

(za „Akademia Zamojska i jej pierwsi profesorowie” Adam Andrzej Witusik)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja Polski rozpoczęła zgrupowanie przed nadchodzącymi wielkimi krokami mistrzostwami Europy

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W meczu kolejki wicelider Lutnia Piszczac pokonała Podlasie II Biała Podlaska. Podział punktów w spotkaniu rezerw Orląt Radzyń Podlaski i Orła Czemierniki. W starciu „derbowym” Unii lepsza ta z Żabikowa. W czwartek lider Orlęta Łuków tylko zremisowały z Młodzieżówką, w niedzielę przegrały u siebie z walczącym o utrzymanie Kujawiakiem Stanin i straciły prowadzenie w tabeli

Kontrabandę ukryto w specjalnie przerobionej naczepie

Pies wywąchał kontrabandę za ponad milion złotych

Kontrabanda papierosów wciąż jest doskonałym biznesem. Przemytników nie odstraszają nawet surowe kary czy przepadek pojazdów użytych do przemytu. W Koroszczynie wpadł kierowca spod Łukowa, który chciał przemycić do Polski 89 tys. papierosów o wartości 1,5 miliona złotych.

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław
galeria

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław

Hit siódmej kolejki PGE Ekstraligi przyniósł sporo emocji i kolejną wygraną Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą Wrocław. Jak niedzielne spotkanie podsumowali jego bohaterowie?

zdjęcie ilustracyjne

Makabryczne odkrycie na bagnach. Syn podejrzany o zabójstwo matki

40-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki. Ciało kobiety ukrył na bagnach.

Frassati Fajsławice dopisał w weekend cenne trzy punkty

Czołówka nadal zwycięska. Grała chełmska klasa okręgowa

Brat Siennica Nadolna pokonał na wyjeździe Ruch Izbica 4:2. Sparta Rejowiec Fabryczny wygrała z Unią Białopole 6:1. Skromne zwycięstwo 1:0 pewnego już od ponad tygodnia awansu do IV ligi Kłosa Gmina Chełm nad Spółdzielcą Siedliszcze

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat
Zdjęcia
galeria

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat

Inscenizacja przypomniała mieszkańcom Lublina wydarzenia sprzed 305 lat. W niedzielny wieczór ulicami przeszła historyczna procesja. Uczestnicy z pochodniami wyruszyli spod bazyliki oo. Dominikanów w kierunku Bramy Grodzkiej, aż do Rynku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium