W województwie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Inwestycja ma zwiększyć dostępność i jakość opieki psychologicznej dla młodych ludzi.
Planowane jest utworzenie 5 centrów w regionie. Pierwszym etapem jest budowa pawilonu w Lublinie, który będzie działał przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Kolejne otworzą się w Cholewiance, Chełmie, Radecznicy i Suchowoli, z czego w dwóch ostatnich nie planuje się robót budowlanych, a jedynie zmodernizowanie istniejących już placówek. W środę, dyrektor szpitala podpisał umowę z wykonawcą i oficjalnie ogłosił rozpoczęcie projektu, który ma poprawić stan zdrowia psychicznego młodzieży i dzieci z regionu.
- Realizacja tego strategicznego projektu to kolejny ważny krok w kierunku poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej, psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień dzieci i młodzieży naszego województwa. Razem tworzymy przyszłość, w której każdy młody człowiek będzie mógł otrzymać pomoc w bezpiecznym i przyjaznym środowisku – podkreślił podczas podpisania umowy marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
W lubelskim ośrodku znajdą się:
- Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, składający się z 18-łóżkowego Pododdziału Dziecięcego oraz 22-łóżkowego Pododdziału Młodzieżowego
- Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży – 40 miejsc
- Poradnia Psychologiczna dla dzieci i młodzieży
- Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży
- Izba Przyjęć
- Regionalne Centrum Koordynacyjne
- siłownia dla pacjentów z przebieralniami i umywalniami, szatnie podstawowe dla 80 osób personelu
- pomieszczenia dla obsługi cateringu
- pomieszczenia magazynowe, techniczne i obsługi komunikacji
- ogród dla pacjentów pełniący funkcje rekreacyjno-terapeutyczne
Pomoc psychologiczna ma być udzielana dzieciom i młodzieży do 18 roku życia oraz ich rodzinom, ale także pracownikom jednostki. Szacuje się, że z opieki może skorzystać rocznie około 12 500 osób.
Inwestycja w Lublinie pochłonie 37 mln złotych, a całkowita wartość stworzenia 5 placówek to niemal 53 mln. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 43,3 mln zł oraz ponad 5,4 mln zł z budżetu państwa. Wykonawcą została warszawska firma ERBUD S.A. Prace budowalne przy ul. Abramowickiej mają zakończyć się do 30 czerwca 2026 roku.