Inwestycje

16 stycznia 2023 r.
18:46

Górki Czechowskie wracają do gry? Deweloper TBV ma mieszane uczucia

- Szkoda zmarnowanych trzech lat, poświęconych na dochodzenie do racji, które dla mnie były oczywiste od samego początku – tak Wojciech Dzioba, prezes firmy TBV, będącej właścicielem Górek Czechowskich skomentował ostatni wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, w sprawie „uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin „Górki Czechowskie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Było to już trzecie rozstrzygnięcie WSA w sprawie wspomnianej miejskiej uchwały o Studium z 1 lipca 2019 r. W grudniu ub. r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Rada Miasta Lublin dobrze wyważyła interes publiczny i prywatny uchwalając wspomniane studium i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Lublinie. Wyrok WSA z 16 stycznia 2023r. potwierdził ustalenia wyższej instancji i oddalił skargę wniesioną przez wojewodę

„Sąd nie zgodził się z zarzutami Wojewody dotyczącymi nadużycia przez organ gminy władztwa planistycznego oraz uchybienia zasadzie proporcjonalności, poprzez dopuszczenie na części terenu Górek Czechowskich zabudowy. W ocenie sądu, organ planistyczny przyjęte rozwiązania uzasadnił należycie, w sposób racjonalny i merytoryczny. Ustalając w Studium przeznaczenie terenów, uchwałodawca wziął bowiem pod uwagę zarówno uwarunkowania urbanistyczne, związane z sąsiedztwem z tym obszarem, jak i te dotyczące terenów o najwyższych wartościach przyrodniczo-krajobrazowych, obejmując je ochroną obszarową w formie zespołu parkowo-przyrodniczego.

Sąd podkreślił, że obowiązujące rozwiązania prawne oparte są na zasadzie równowagi interesu publicznego i interesu indywidualnego. Oba te elementy powinny być rozpatrywane łącznie. Rada Miasta zdołała natomiast wykazać, że przy uchwalaniu przedmiotowego Studium zrealizowano wymóg ważenia interesu publicznego i interesu prywatnego, a tym samym, że działaniem legalnym było przeznaczenie części spornego terenu pod zabudowę kubaturową, zaś pozostałej pod zespół przyrodniczo-krajobrazowy” – ocenił Sad.

Wyrok nie jest prawomocny. Wojewoda wprawdzie zapowiedział, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, co może być zapowiedzią wniesienia kolejnej kasacji. Ale nie ma co do tego jasnej deklaracji.

- Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku, Wojewoda Lubelski podejmie decyzję co do złożenia skargi kasacyjnej – poinformowała nas Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Natomiast sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (jednocześnie członek składu orzekającego 16 stycznia) mówi, że obecnie sprawa Górek Czechowskich znajduje się w zupełnie innym stanie prawnym.

- Naczelny Sąd Administracyjny przesądził o kwestiach poruszanych we wcześniejszych skargach wojewody i w świetle obowiązującego prawa my jesteśmy związani tymi orzeczeniami – mówi sędzia Hałabis.

Oznacza to, że kurczy się pole oponentów Ratusza w sprawie tego terenu, o który gdzieś od 20 lat toczą się spory ekologów, miasta i kolejnych właścicieli terenu.

Jak podkreślił sędzia sprawozdawca WSA 16 stycznia: „wysoczyzny, które nie przedstawiają żadnych wartości przyrodniczych, tak istotnych jak suche doliny i zbocza wzniesień.”.

Co dalej z Górkami Czechowskimi? Nieuchwalenie do końca ubiegłego roku planu zagospodarowania przestrzennego daje praktycznie TBV prawo odkupu przekazanych Miastu 75 ha terenów Górek Czechowskich za 1 zł.

- Czekam co się dalej wydarzy. Czy będzie kolejna kasacja Wojewody w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Górek Czechowskich? A przecież, nawet gdyby Wojewoda z niej zrezygnował i wyrok by się uprawomocnił, to znaleźlibyśmy się dokładnie w punkcie wyjścia. Przecież uchwała w sprawie Studium stanowi tylko wstęp do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Procedura uchwalania MPZP może trwać kolejne lata. Tym bardziej, że ekolodzy i obrońcy górek nie zamierzają składać broni.

- Zgodnie z Aneksem do umowy z dnia 21 czerwca 2019 roku w przypadku nie wejścia w życie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego lub też braku uchwalenia takiej zmiany – strony podejmą rokowania w celu wydłużenia terminu w jakim spółka może skorzystać z prawa odkupu. Do wydłużenia tego terminu potrzebne jest zgodne oświadczenie obu stron w wyniku przeprowadzonych rokowań. Na chwilę obecną nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie, spółka nie składała też żadnych deklaracji odnośnie prawa odkupu mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Miasta Lublin.

Właściciel TBV nie widzi na razie woli do rozmów po stronie miasta.

- Ta pasywność Miasta nie bierze pod uwagę tego, że warunki określa rynek – mówi Wojciech Dzioba - Przecież obowiązujący od 2005 r. MPZP górek daje tam możliwość zabudowy innej niż mieszkaniowa na dużo większym obszarze.

Komentarz Artura Szymczyk, zastępcy prezydenta miasta lublin ds. inwestycji i rozwoju:

Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miasta Lublin z dnia 1 lipca 2019 roku w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin w części dotyczącej obszaru Górek Czechowskich. Wyrok ten potwierdza, że uchwała w sprawie Studium nie narusza przepisów prawa ani procedury planistycznej, a skarga Wojewody Lubelskiego była niezasadna. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w ustnych motywach uzasadnienia dzisiejszego wyroku, Studium prawidłowo wyważa interes publiczny i prywatny. Gmina Lublin była zobowiązana uwzględnić fakt, że część obszaru Górek Czechowskich należy do właściciela prywatnego i możliwość zabudowy istnieje w ramach prawa własności. Sąd wskazał, że pozyskanie części tego terenu przez Gminę Lublin także leżało w interesie publicznym. Dzisiejszy wyrok, podobnie jak dwa poprzednie orzeczenia NSA w tej sprawie, potwierdził, że Studium zostało uchwalone zgodnie z obowiązującym prawem, a także z zachowaniem ochrony przyrodniczej przewidzianej dla tego terenu.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Problemy emocjonalne, trudności w relacjach czy przewlekły stres to tylko niektóre sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i poprawić jakość życia. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!