Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 września 2020 r.
16:22

Jak jadano przed wiekami. Europejski Festiwal Smaku w Lublinie 2020 [program]

7 września 2020 12:00
Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku przekonywali dzisiaj, że impreza przyczynia się do promocji lubelskiej kuchni w całym kraju
Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku przekonywali dzisiaj, że impreza przyczynia się do promocji lubelskiej kuchni w całym kraju (fot. Maciej Kaczanowski)

Jarmark Inspiracji, pokazy kulinarne, kolacje według przepisów staropolskiej kuchni – 7 września startuje 12. Europejski Festiwal Smaku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zaczynamy 7 września koncertem Myra Horal i Mateusz „Cikno” Gabo w Krużgankach Bramy Krakowskiej. Kończymy 15 września Debatą Dwóch Ambon w bazylice o. Dominikanów – zapowiada Waldemar Sulisz, dyrektor festiwalu.

Organizatorzy EFS nie ukrywają, że w tym roku program wydarzenia jest mocno okrojony. Powody są dwa – pandemia i mniejsze niż dotychczas finansowanie (coroczną dotację od lubelskich samorządów utrzymał tylko Urząd Marszałkowski – 100 tys. zł).

– Spadliśmy na trzecie miejsce jeśli chodzi o liczbę rejestrowanych produktów regionalnych. Dzięki temu festiwalowi mamy nadzieję wrócić na miejsce drugie, a nawet pierwsze – mówił na środowej konferencji prasowej Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa.

– Jestem przekonany, że stanie się to w ciągu trzech lat – zapewnia Waldemar Sulisz, który wielką nadzieję w promocji regionalnej kuchni Lubelszczyzny pokłada w XVIII-wiecznej książce kucharskiej, odkrytej w Kijowie przez dr. hab. Jarosława Dumanowskiego.

To właśnie ten zbiór tysiąca staropolskich przepisów kulinarnych jest motywem przewodnim EFS 2020. A okazji, by spróbować, jak smakują potrawy gotowane według receptur sprzed wieków, będzie wiele.

Codziennie w innej lubelskiej restauracji „niezwykła podróż w czasie”, czyli inna historyczna uczta. W poniedziałek w Tinto, we wtorek Hades Szeroka, w środę w 16 Stołów. W kolejne dni rekonstrukcji potraw sprzed wieków podejmą się szefowie kuchni z Grand Hotelu Lublinianka i Hotelu Arche. Cena siedmiodaniowej kolacji to 150 zł.

Podobnie jak przez ostatnie 11 lat na Jarmarku Inspiracji będzie można spróbować kuchni polskiej, hiszpańskiej, węgierskiej czy belgijskiej. Ale – ze względu na sanitarne rygory – stoisk będzie mniej, bo ok. 60. Scena Smaku stanie nie jak dotychczas na Placu Po Farze, ale na rynku. A na niej konkurs „Good Chef” i pokazy mistrzowskie szefów kuchni czy spektakl „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Jak co roku nie zabraknie muzyki, teatru i wystaw: w bazylice oo. Dominikanów Koncert Józefa Skrzeka, spektakl „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” w ogródku restauracji Tinto, wieczór literacki z Krzysztofem Miklaszewskim w Hades Szeroka, warsztaty fotograficzne z Piotrem Markiem oraz wystawa malarstwa Danki Jaworskiej w Hotelu Arche.

1000 staropolskich przepisów

Program tegorocznej edycji festiwalu skupiony jest wokół XVIII-wiecznej książki kucharskiej odkrytej w Kijowie przez dr. hab. Jarosława Dumanowskiego. „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia” należał do Rozalii Pociejowej, a następnie do jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej, właścicielek ziemskich na terenie Włodawy, Różanki i Wołynia.

– Książka kucharska Pociejów to tak naprawdę zbiór kilku książek spisywanych od XVI do XVIII w., zawiera ponad 1000 receptur. To najbardziej niezwykła staropolska książka kucharska – podkreśla Jarosław Dumanowski. A Waldemar Sulisz dodaje: Jest w Polsce wielki apetyt na tę książkę. Przepisy te trafią do najlepszych szefów kuchni w całym kraju i jestem przekonany, że te dania pojawią się w menu wielu dobrych restauracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia