Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

18 sierpnia 2024 r.
18:50

Rycerze, partyzanci i żołnierze opanowali miasteczko. Pokazali broń, trochę powalczyli

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Żywa lekcja historii w Janowie Lubelskim. Podczas 4. Festiwalu Oręża Polskiego miasteczko odwiedzili rycerze, partyzanci, żołnierze. Wydarzenie zorganizowane w niedzielę nad zalewem było nie lada gratką dla miłośników historii i militariów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Imprezę otworzył korowód, który przeszedł alejkami Zoom Natury. Wzięli w nim udział członkowie wielu grup rekonstrukcji historycznej. Widzowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska umundurowaniu i uzbrojeniu zarówno średniowiecznych rycerzy, partyzantów z czasów II wojny światowej, jak i podziwiać sprzęt, którym dysponuje współczesne wojsko.

– Festiwal Oręża Polskiego czyli Święto Wojska Polskiego w wydaniu janowskim, a na nim dwa pokazy rekonstrukcji historycznych, jedno spod Ujścia z okresu II wojny światowej z 1943 roku a drugim była wielka historyczna Bitwa pod Orszą z 1514 – mówił Artur Pizoń, starosta janowski.

Podkreślał, że do Janowa z tej okazji przyjeżdża wiele osób interesujących się historią. Z roku na rok takich pasjonatów jest coraz więcej.

– Na obozowiskach z epoki można rzeczywiście zobaczyć, jak żyli wojowie XI wieku, ale też podejrzeć okres XVIII-wieczny Powstania Styczniowego czy Powstania Listopadowego. Pokazujemy historię na przestrzeni dziejów, robimy widowiska, żeby podkreślić, że w historii oręża polskiego były zwycięstwa. Czasem koledzy mi zarzucali, że czcimy porażki. Tak nie jest. O tych porażkach, o krwi, która została wylana w ziemię polską, trzeba pamiętać, ale też o tym, że budujemy dumę Polaka – podsumował starosta

– Podczas pokazów można było zobaczyć konnice moskiewską, polską, litewską czyli wczesną husarię. Inscenizacje były okraszone wystrzałami z prymitywnej broni palnej, a także polską piechotę najemną a także wiele innych atrakcji obozowiska z wieku XVI i XVII.  Na festiwalu można było spotkać się z tymi co mają fioła na punkcje żywej historii, zapytać o ekwipunek, strzelić z łuku lub spróbować kawy z piasku – opowiadał Marcin Hetman ze Stowarzyszenia Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej.

Festiwal był doskonałą okazją, by postrzelać z łuku, obejrzeć wystawę broni palnej, zrobić zdjęcie z rycerzem, wojem, szlachcicem czy wojskowym. Rekonstruktorzy w swoich obozowiskach gotowali, śpiewali, grali, a także walczyli.

Małgorzata Świrgoń na co dzień mieszka w Holandii, do Janowa Lubelskiego przyjechała po wielu latach nieobecności. – Jestem zauroczona, że tyle rzeczy się dzieje w Janowie, przez piętnaście lat mojej nieobecności. Tyle atrakcji, pokazy, stoiska, żywa lekcja historii – mówiła zachwycona uczestniczka wydarzenia.

Zwieńczeniem wydarzenia był wieczorny, już zupełnie współczesny koncert Stefano Terrazzino wraz z tancerzami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio
19 września 2024, 19:00

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio

19 września (czwartek) na scenie Klubu Muzycznego CSK wystąpi Andrzej Święs z zespołem. Trio zaprezentuje nam autorskie spojrzenie na muzykę jazzową, docenione Nagrodą Muzyczną Fryderyk 2024 w kategorii – jazzowy album roku.

Lodołamacze 2024. Kto przełamuje bariery na Lubelszczyźnie?
galeria

Lodołamacze 2024. Kto przełamuje bariery na Lubelszczyźnie?

Są wrażliwi na ludzkie problemy i działają na rzecz niepełnosprawnych. Takich osób, stowarzyszeń i firm w naszym regionie nie brakuje.

Bogactwo trzech kultur Włodawy. Trzy dni dla trzech kultur
patronat
20 września 2024, 8:00

Bogactwo trzech kultur Włodawy. Trzy dni dla trzech kultur

Jak co roku we Włodawie nad Bugiem odbywa się wyjątkowy festiwal, upamiętniający dawnych mieszkańców miasta, wśród których byli: Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Tegoroczny Festiwal Trzech Kultur odbędzie się w dniach 20-22 września. To będą trzy dni wypełnione kulturą i sztuką.

Niedawno pisaliśmy o petycji, która pojawiła się w internecie, dotyczącej likwidacji Straży Miejskiej w Świdniku. Nie przeszkodziło to 14 osobom, które złożyły swoje aplikacje w ramach naboru do tej jednostki.

Petycja to fikcja? Świdnicka straż miejska funkcjonuje i ma kogo zatrudniać

Petycja o likwidację straży miejskiej wydaje się nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Zamiast zniechęcać, to do straży zgłosiło się 14 osób, chcących zasilić jej szeregi.

Wspólna akcja KRUS i LIR w Konopnicy. Wymienisz osłonę wałka za symboliczne 20 złotych

Wspólna akcja KRUS i LIR w Konopnicy. Wymienisz osłonę wałka za symboliczne 20 złotych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Lubelska Izba Rolnicza kolejny raz organizują akcję wymiany osłon wałków przekaźnika mocy.

Zakręcona, szalona, niepoukładana - radna Monika Kwiatkowska w programie Lustro
LUSTRO
film

Zakręcona, szalona, niepoukładana - radna Monika Kwiatkowska w programie Lustro

Monika Kwiatkowska radną Rady Miasta Lublin została w 2018 roku. Co ta funkcja zmieniła w jej życiu? Jaka jest na co dzień? Czego nie wie o niej opinia publiczna? Jak ocenia sama siebie? O tym opowiada w programie Lustro.

Nie lekceważ tego nowotworu. Diagnozę słyszy dziennie aż 17 osób
12 września 2024, 10:00

Nie lekceważ tego nowotworu. Diagnozę słyszy dziennie aż 17 osób

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Chorują głównie mężczyźni. Lubelski NFZ zaprasza na darmową konsultację z lekarzami.

Bez korzeni nie zakwitniesz – uczniowie w wyjątkowy sposób upamiętnili swoich przodków
galeria

Bez korzeni nie zakwitniesz – uczniowie w wyjątkowy sposób upamiętnili swoich przodków

Sięgnęli do archiwalnych zbiorów i rodzinnych pamiątek. Nie obce były im przy tym nowe technologie. Znamy zwycięzców konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

Skrzyżowanie Lubelskiej z ul. Grota-Roweckiego i Norwida

Światła nie chcą świecić. Województwo bierze się za naprawę

Puławscy kierowcy tego lata muszą wzmacniać czujność. Awarie sygnalizatorów na drogach wojewódzkich, czyli ul. Lubelskiej i al. Partyzantów, zdarzają się wyjątkowo często. O problemach poinformowaliśmy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Zarządca zapewnia, że ich przyczyny wkrótce zostaną usunięte.

Wyszła w kapciach i szlafroku. Pomogli jej policjanci i przechodnie

Wyszła w kapciach i szlafroku. Pomogli jej policjanci i przechodnie

80-latka z Dęblina nie potrafiła wrócić do domu. Wszystko przez problemy z pamięcią.

Górnik Łęczna za kilka dni kończy 45 lat. Z tej okazji klub zaprasza kibiców na rodzinny piknik

Górnik Łęczna za kilka dni kończy 45 lat. Z tej okazji klub zaprasza kibiców na rodzinny piknik

20 września 1979 roku powstał Górnik Łęczna. W tym roku zielono-czarni będą obchodzić 45-lecie istnienia. I chcą je świętować wraz ze swoimi sympatykami

Pani Teresa robi sękacze od 30 lat
Nasz patronat
15 września 2024, 12:30

To ciasto doczekało się festiwalu. Sękacz robi furorę

Jest smaczny i wygląda tak pięknie, że doczekał się swojego festiwalu. A mowa o sękaczu. Będzie można go spróbować w niedzielę w Drelowie.

Jak odebrać przelew na telefon i czy jest on bezpieczny?

Jak odebrać przelew na telefon i czy jest on bezpieczny?

Jeszcze do niedawna przelewy na telefon wykonywała stosunkowo wąska grupa użytkowników. Obecnie jednak przybywa entuzjastów tej formy przekazywania środków – zwłaszcza że pozwala ona na szybkie przelanie pieniędzy nie tylko znajomym czy rodzinie, ale też dowolnej osobie – bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego czy nawet swojego imienia i nazwiska.

Azoty do prokuratury. Będą kolejne zawiadomienia

Azoty do prokuratury. Będą kolejne zawiadomienia

Wewnętrzne kontrole i audyty prowadzone w Grupie Azoty, w tym Zakładach Azotowych w Puławach, skłaniają zarządy chemicznych spółek do informowania o ich wynikach prokuratorów. Chodzi o możliwość działania na szkodę firmy poprzez niekorzystne rozporządzanie mieniem.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w weekend zaprasza na turniej do hali MOSiR

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w weekend zaprasza na turniej do hali MOSiR

Polski Cukier AZS UMCS w lecie przeszedł rewolucję kadrową. W weekend będzie okazja, żeby zobaczyć, jak prezentuje się nowy skład zespołu z Lublina. Podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka rozegrają dwa mecze kontrolne w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Można już kupować bilety na imprezę w cenie 5 zł. Karnetowicze obejrzą spotkania bezpłatnie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium