Rejestr ruchomych zabytków województwa lubelskiego powiększył się. Do katalogu dołączyły właśnie dwa obrazy z kościoła parafialnego w Janowie Lubelskim.
Obrazy pochodzą z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Są to malowidła przedstawiające Trójcę Przenajświętszą oraz Najświętsze Serce Jezusowe. Autorem tego pierwszego jest Jan Strzałecki z Warszawy. Oprócz dzieła z Janowa Lubelskiego, jest także autorem wpisanych wcześniej do rejestru zabytków.
– Nazwisko artysty występuje również w przypadku zabytków z kościoła katedralnego w Lublinie. Wskazywany jest jako autor prac konserwatorskich przy polichromii ściennej autorstwa Mayera pod koniec XIX wieku oraz kościoła pw. św. Jakuba w Lublinie, gdzie znajduje się jego sygnatura na portrecie z epitafium ks. Mikołaja Kotarskiego – informuje wojewódzki konserwator zabytków.
Jan Michał Strzałecki pochodził z rodziny malarzy. Uczył się w Warszawie, Monachium oraz Rzymie. Specjalizował się w malarstwie religijnym i freskach. Jego prace możemy podziwiać także w kaplicy w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, pałacu Raua, w Filharmonii Warszawskiej oraz ilustrował trylogię Sienkiewicza.
W przypadku obrazu „Najświętszego Serca Jezusowego” nie znamy autora, ani tego kiedy dokładnie powstał.
– Biorąc jednak pod uwagę fakt, że święto ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa obowiązującym na świecie uczynił papież Pius IX w roku 1856, obraz mógł zostać namalowany w II poł. XIX wieku lub na początku XX, gdy w Polsce kult stał się powszechny i wprowadzano obrazy z tym przedstawieniem do kościołów – dodaje konserwator zabytków.