Janów Lubelski chce zmniejszyć teren dworca autobusowego, aby stworzyć więcej miejsca do odpoczynku i organizacji imprez. Nowa koncepcja zakłada też zmianę organizacji ruchu. Ma powstać m.in. więcej miejsc parkingowych.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Koncepcję architektoniczną tej części miasta na zlecenie gminy przygotowała pracownia architektoniczna Nizio International Design (ta sama, która opracowała koncepcję parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim). Do 29 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu.
Najważniejsza zmiana dotyczy dworca autobusowego. Wcześniej były plany, aby zmienić jego lokalizację, jednak po sprzeciwie części mieszkańców urząd odstąpił od tych planów, pozostawiając sobie jednak pewną furtkę.
– Dworzec autobusowy ma funkcję bardzo kolizyjną, jednak większość mieszkańców chce, aby w centrum pozostał – przyznaje Jolanta Zezulińska, kierownik Referatu Architektury i Planowania Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim.
W koncepcji rewitalizacji rynku dworzec będzie, ale ma zajmować mniej miejsca. – Nie jest to już jak obecnie 3/4 tej części placu tylko około 1/4 – opisuje Zezulińska. – Będzie mieć formę przystanku dworcowego. Funkcja dworca zarówno przestrzennie jak też funkcjonalnie została sprowadzona do minimum.
Przystanek dworcowy został zaprojektowany z zadaszeniem o łącznej powierzchni 250 mkw. Ma to być budynek usługowy przeszklony z poczekalnią. Ma się w nim znaleźć również punkt informacji turystycznej, kawiarnia i toalety. – Koncepcja zakłada cztery miejsca postojowe dla autobusów i jedno miejsce rezerwowe. Poza tym parking rowerowy i postój taksówek – wskazuje kierownik.
Zmieniona byłaby organizacja ruchu. Wjazd na przystanek przesiadkowy byłby od ulicy Sukienniczej oddalony od obecnej ul. Rynek. Autobusy wyjeżdżałyby zaś do ul. Zamoyskiego. – Była by to ulica z sygnalizacją świetlną, która regulowałaby zarówno wyjazdy z dworca jak też ruch pieszych – zaznacza miejska architekt.
Pozostała, większa część placu obok przystanku dworcowego ma mieć charakter wielofunkcyjny. Ma służyć organizacji spotkań i imprez z możliwością uruchomienia lodowiska. Na placu przy dworcu autobusowym miałby odbywać się również handel na stoiskach. Po przebudowie rynku wzrosłaby również liczba miejsc parkingowych, m.in. dzięki zmianom na ul. Kilińskiego, która pełni obecnie funkcję deptaka.
A w centrum Janowa Lubelskiego z miejscami parkingowymi jest rzeczywiście problem. – Parking podziemny byłby bardzo kuszący i na wielu wcześniejszych spotkaniach padały takie propozycje, ale to są koszty nie na nasze możliwości – przyznaje Zezulińska.
Z tych też powodów gmina z takich rozwiązań zrezygnowała.
Spotkanie z mieszkańcami
18 lipca Urząd Miejski w Janowie Lubelskim zaprasza na otwarte spotkanie dotyczące rewitalizacji rynku. Spotkanie w Janowskim Ośrodku Kultury rozpocznie się o godz. 18.