Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 marca 2020 r.
14:11

Koronawirus: Kazimierz Dolny bez turystów. Przedsiębiorcy już liczą straty

- Sytuacja jest fatalna, straty już są ogromne, a nie wiadomo, co będzie dalej - obawiają się przedsiębiorcy z Kazimierza Dolnego. W związku z epidemią przestali zarabiać, bo w miasteczku nie ma turystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Kazimierz jest opustoszały, wszystko jest zamknięte, nie ma turystów. Tak naprawdę, kiedy zapadła decyzja rządu o zawieszeniu działalności m.in. w branży gastronomicznej to był dla nas i dla innych miast, które żyją z turystyki, wyrok - mówi Elżbieta Skoczylas, która oferuje usługi turystyczne w Kazimierzu Dolnym m.in. nocne zwiedzanie Kazimierza. - Przy takiej pogodzie, jak teraz mielibyśmy już tłum turystów - klientów indywidualnych, a także zorganizowane grupy np. wycieczki szkolne czy imprezy firmowe - dodaje.

Straty już są ogromne. - Straciliśmy ok. 80 proc. dochodu, a tak naprawdę nie wiadomo ile to wszystko potrwa. Jesteśmy w stanie zawieszenia i to właśnie ta niepewność jest najgorsza - przyznaje Skoczylas. - Sytuacja jest fatalna i jak na razie nie ma co liczyć, że będzie lepiej. O majówce możemy zapomnieć, bo prognozy są takie, że dopiero w czerwcu sytuacja epidemiologiczna zacznie się stabilizować i liczba zachorowań będzie spadać - dodaje Anna Śniechórska-Janik, właścicielka Knajpy Artystycznej i Muzeum Klocków Lego w Kazimierzu Dolnym oraz współwłaścicielka restauracji w Lublinie. - Moi pracownicy, za porozumieniem stron, poszli na płatne urlopy, ale za chwilę skończą mi się fundusze, żeby za te urlopy płacić. Zastanawiam się nad sprzedażą voucherów do wykorzystania w odległym terminie w myśl akcji, która promują przedsiębiorcy "Nie odwołuj, przełóż". Może to nas chociaż trochę uratuje - dodaje.

Zdaniem przedsiębiorców na pomoc państwa nie mają na razie co liczyć. - Wierzę, że burmistrz będzie nam próbował jakoś pomóc, bo w tym momencie rząd nie ma żadnego pomysłu jak wesprzeć przedsiębiorców - mówi Skoczylas. - W Lublinie mamy to szczęście, że właściciel lokalu, w którym prowadzimy restaurację wyszedł nam naprzeciw i wystawia nam miesięczne faktury na symboliczne kwoty. Nie wiem jak będzie z lokalem w Kazimierzu, jak znajdziemy pieniądze na czynsz za kwiecień - obawia się Śniechórska-Janik. - Gastronomia w Kazimierzu czy innym turystycznym mieście to taki ciężki kawałek chleba - przed pół roku się dokłada, a przez cztery miesiące się zarabia.

Pod ścianą jest też gmina. - Obecna sytuacja oznacza dla naszej gminy ogromne straty. Nie mamy wpływów do naszego budżetu z parkingów, targowisk, handlu, czy atrakcji turystycznych jak Góra Trzech Krzyży. W skali roku mogą to być nawet milionowe straty biorąc pod uwagę prognozy, które zakładają "wyhamowanie" epidemii dopiero późną wiosną - podkreśla Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego i dodaje, że gmina zwróci się w tej sprawie o wsparcie do rządu. - Musimy pomóc też osobom prowadzącym na naszym terenie działalność gospodarczą - do zastanowienia się w jaki sposób. Z pewnością otrzymamy do rozpatrzenia od nich wnioski o umorzenie lub np. rozłożenie na raty zaległości w podatku od nieruchomości, a także przesunięcie terminów płatności czynszu w lokalach wynajmowanych przez gminę - mówi Pomianowski.

Dodaje, że w planach jest też kampania promocyjna o zasięgu ogólnopolskim. - Chcemy m.in. poprzez media społecznościowe dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych turystów, którzy chcieliby do nas przyjechać. To działanie, które ma przynieść efekty już w sytuacji po przejściu największej fali epidemii - tłumaczy Pomianowski. - Rozpoczęliśmy już działania w tym zakresie, pojawiają się kolejne pomysły na realizację tej kampanii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium