Miasto szykuje się do zamówienia projektu nowego cmentarza w pobliżu ul. Zelwerowicza. Nekropolia miałaby wystarczyć Lublinowi na 55 lat. Jej założenie jest koniecznością, bo powoli kończy się miejsce na cmentarzu na Majdanku.
Ratusz zapewnia, że nie grozi nam scenariusz, w którym stary cmentarz nie ma już miejsc na pochówki, a nowy jeszcze nie jest urządzony.
– Zgodnie z szacunkami aktualna rezerwa miejsca na Majdanku zapewni możliwość pochówków do czasu budowy nowego cmentarza – przekonuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Ile zatem czasu mają władze miasta na założenie nowej nekropolii? – Siedem, osiem lat.
Urząd Miasta zapowiedział przyspieszenie w pracach nad przygotowaniem nowej nekropolii. Pierwotnie planował, że w tym roku zamówi koncepcję cmentarza.
Teraz zmienił zdanie i oprócz koncepcji zleci kompletną dokumentację projektową.
– Na planowane zamówienie złoży się koncepcja dla całego cmentarza i projekt budowlano-wykonawczy pierwszego etapu inwestycji. Pierwszy etap obejmie część obszaru na kwatery i rozwiązania techniczne dla infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania cmentarza – wylicza Stryczewska. Kiedy może się zacząć urządzanie nekropolii? – Prace inwestycyjne będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy będziemy dysponowali pełną dokumentacją projektową. Cmentarz przy ul. Zelwerowicza będzie rozbudowywany sukcesywnie w miarę zapotrzebowania. Konieczny będzie też wykup gruntów, bo większość terenów jest własnością prywatną.
Pod cmentarz miasto przeznacza około 50 ha. Rezerwa terenu była przewidziana już w planach z 1986 roku, nekropolię uwzględniono również w studium przestrzennym z 2000 oraz 2019 roku. Miasto zakłada, że miejsca na nowym cmentarzu wystarczy na 55 lat. Według Ratusza prace projektowe mogą potrwać kilkanaście miesięcy.
Jak szybko zapełnia się nekropolia na Majdanku, największa na wschód od Wisły? W roku 2020 odbyło się tutaj 1 828 pochówków, w roku 2021 (w całym kraju odnotowano wówczas znacznie większą liczbę zgonów) pogrzebano 2 208 zmarłych, natomiast w pierwszym półroczu bieżącego roku pochowków było 995.
W ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba pochówków urnowych: w roku 2020 było ich na Majdanku 11 proc., w zeszłym roku już ponad 39 proc., natomiast w tok roku ponad 34 proc. pogrzebów to pochówki urnowe.