Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 listopada 2019 r.
10:50

Kilka tysięcy sosen. Jakie drzewa sadzą w Białej Podlaskiej?

Autor: Zdjęcie autora eb
(fot. Pixabay)

Aż 6 tys. sadzonek sosny chce jeszcze w tym roku zasadzić Biała Podlaska. Masowe sadzenie odbyło się też w październiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie sadzonki to tzw. nasadzenia zastępcze, które pojawią się na działce za cmentarzem komunalnym. Uzupełnione będą one jeszcze brzozami oraz dębami.

– Te nasadzenia to pokłosie decyzji zezwalających na wycinkę drzew wydanych przez Urząd Marszałkowskie i Starostwo Powiatowe na terenie byłego lotniska przy ul. Łomaskiej – tłumaczy Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. Okazuje się że nasadzenia nowych drzew odbyły się już w 2017 i 2018 roku. – Miały stanowić rekompensatę środowiskowych walorów przyrodniczych, a zgodnie z wydanymi decyzjami powinny zachować swoją żywotność przez okres 3 lat od momentu posadzenia. Jednak  w związku z niekorzystną aurą pogodową, podjęto decyzję o uzupełnieniu obumarłych sosen nowymi sadzonkami – tłumaczy rzecznik. Przypomnijmy że w 2017 roku na lotnisku w miejscu gdzie miała funkcjonować podstrefa ekonomiczna wycięto 19 tys. drzew, jak tłumaczył ówczesny magistrat,  "samosiejek"– To nie jest las, tylko samosiejka, i właściwie nie ma żadnej wartości. Na cele opałowe drzewo może być wykorzystane. A nam zależy aby mieć czysty teren inwestycyjny, tak aby firmy mogły tam budować infrastrukturę – tłumaczył ówczesny prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS), obecnie poseł. Dzisiaj już wiadomo że teren byłego lotniska przejmuje MON na cele wojskowe.

Sosny ma dostarczyć i posadzić zakład "Drwal" z Wólki Plebańskiej, który wygrał przetarg, oferując 38 tys. zł.

Przypomnijmy że w tym roku wycinka objęła też park Radziwiłłowski. Pod topór poszły samosiewy z okresu międzywojennego i powojennego, niezwiązane z historycznym układem kompozycyjnym. – Znaczna część drzew wykazuje zły stan zdrowotny – zapewnia Kuc–Stefaniuk. W sumie wyciętych zostało 73 drzew, a nowych nasadzeń będzie 27. To m.in. lipy, klon, wiśnia. Urzędnicy tłumaczą jednocześnie, że wycinki w mieście najczęściej obejmują drzewa chore lub powodujące uszkodzenia infrastruktury miejskiej. – W ubiegłym roku usunięte zostały drzewa m.in. z poboczy ulic: Brzeskiej – pod ścieżkę rowerową, Warszawskiej, co było związane z przebudową ulicy. Również w związku z przebudową stadionu miejskiego zostały usunięte drzewa – przyznaje rzecznik.

Ale na to miejsce w październiku pojawiły się nasadzenia w różnych częściach miasta. To m.in. 30 dębów szypułkowych przy Al. Tysiąclecia, 39 jarzębów szwedzkich przy ulicy Brzeskiej oraz 51 sztuk tych drzew przy Al. Solidarności. A przy ulicy Zamkowej za parkiem pojawiło się 15 nowych drzew: lip, wiązów oraz jesionów.

Co posadziło miasto w październiku tego roku:

  • założenie zamkowo–parkowe Radziwiłłów – 3 drzewa z gatunku: lipa szerokolistna, kasztanowiec czerwony, klon zwyczajny + 1 wiśnia kulista do ogrodu włoskiego
  • ul. Janowska za DK2 – 1 lipa drobnolistna
  • ul. Cmentarna (od zjazdu na cmentarz w kierunku ul. Ekologicznej) – 25 szt. brzóz brodawkowatych oraz 2 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Celników Polskich – 38 szt. jarzębów szwedzkich, 29 szt. klonów kolumnowych
  • al. Tysiąclecia – 30 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”, 15 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Sidorska 76, –1 klon kolumnowy
  • ul. Brzeska (rozjazd z K–2) – 39 szt. jarzębów szwedzkich, 10 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Sielczyk (rozjazd z ul. Langiewicza) – 5 szt. grabów kolumnowych,5 szt. lip srebrzystych „Varsaviensis”
  • ul. Francuska (rozjazd z ul. Armii Krajowej) – 2 szt. świerków pospolitych,3 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Literacka (od strony ul. Akademickiej) – 5 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Kopernika 7 (przy placu zabaw) – 5 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Łomaska 21 (Przedszkole Samorządowe) – 4 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Stacyjna 6 – 2 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Janowska (obok cmentarza parafialnego) – klon pospolity odmiany „Globosum”
  • Al. Solidarności – 51 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Brzeska – 62 m2 ligustru pospolitego i ul. Wyzwolenia – 25 m2 irgi błyszczącej,
  • plac Wolności (strona zachodnia) – 2 szt. wiśni kulistych, strona wschodnia, 4 szt. wiśni kulistych
  • ul. Zamkowa (za Parkiem Radziwiłłowskim w skarpie) – 15 szt. drzew z gatunku: 5 szt. lip drobnolistnych, 5 szt. wiązów polnych, 5 szt. jesionów wyniosłych
  • ul. Garncarska – wiśnia kulista ul. Prosta – 2 szt. jesionów wyniosłych odmiana kulista
  • ul. teren zabytkowy (układ urbanistyczny) – 3 szt. drzew z gatunku: kasztanowiec czerwony, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna przy ul. Artyleryjskiej/Zamkowej, 5 szt. drzew z gatunku: jesion wyniosły przy ul. Janowskiej, kasztanowiec czerwony oraz 2 szt. klonów zwyczajnych przy ul. Zamkowej, klon zwyczajny „Globosum”
    przy ul. Nowej/Janowskiej
  • rondo PKP – jarząb pospolity 2 szt.
  • ul. Armii Krajowej – 2 szt. jodeł pospolitych,4 szt. klonów kolumnowych
  • cmentarz komunalny – żywotnik zachodni odmiany „Szmaragd” – 1 szt.
  • TOP–34 od strony SAS – 3 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Okopowa – 7 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Rewakowicza – 2 szt. robinii kulistych „Umbraculifera”, 20 szt. robinii akacjowych
  • ul. Sidorska (62) – jarząb pospolity
  • ul. Kościelna – jarząb szwedzki
  • ul. Orzechowa (Szkoła Specjalna ) – 3 szt. żywotników zachodnich odmiany „Szmaragd”
  • uzupełnienie ubytków w kwietnikach wieloletnich: Al. Tysiąclecia (przy drzewach obok posesji Nr 31) – 15 szt. tawuł „Goldflam”, ul. Sidorska/rozjazd z Al. Tysiąclecia – 15 szt. lilaka „Meyera”, ul. Orzechowa (obok posesji 33) – 5 szt. tawuły japońskiej, Pl. Wolności (skwer strona północna) – 50 szt. lawendy,
  • ul. Janowska 80 k. boiska – 4 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”
  • ul. Sienkiewicza – 6 szt. irgi błyszczącej.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania zakupu samochodu, szczególnie wśród przedsiębiorców. Pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego wykupu, co daje elastyczność finansową. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto zapoznać się z jego zaletami i wadami. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty tego rozwiązania.

Paweł Mazurek (z lewej) to jeden z liderów Team Erkado

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Team Erkado pokonał RSO i ucieka z dołu tabeli

Rywalizacja dwóch ekip okupujących dolne rejony tabeli rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego była najbardziej zaciętą w 13 kolejce.

Muzyczny duet – Błędowski & Jemioła w Teatrze Starym
koncert
19 lutego 2025, 21:00

Muzyczny duet – Błędowski & Jemioła w Teatrze Starym

Dwa głosy, dwie gitary – Paweł Błędowski i Łukasz Jemioła wystąpią 19 lutego (środa) w Teatrze Starym w Lublinie.

Liczyła się każda sekunda. Policjanci eskortowali pojazd aż do szpitala

Liczyła się każda sekunda. Policjanci eskortowali pojazd aż do szpitala

To była dość nietypowa akcja puławskich policjantów z drogówki. Zamiast wezwani do wypadku, otrzymali zgłoszenie z prośbą o pomoc w jak najszybszym dotarciu do szpitala

Jak działa pralnia przemysłowa? Wyposażenie i sprzęt pralniczy

Jak działa pralnia przemysłowa? Wyposażenie i sprzęt pralniczy

Pralnia przemysłowa to miejsce, gdzie proces prania, suszenia i prasowania tkanin odbywa się na dużą skalę, w sposób zoptymalizowany i zautomatyzowany. Usługi tego typu są kluczowe dla wielu branż, takich jak hotele, zakłady produkcyjne, restauracje, czy lokale gastronomiczne, które potrzebują regularnego czyszczenia dużych ilości tekstyliów, od obrusów po odzież roboczą. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu i technologii, pralnie przemysłowe zapewniają skuteczne pranie, które spełnia wysokie standardy higieny i jakości. W niniejszym artykule omówimy, jak działa pralnia przemysłowa oraz przyjrzymy się najważniejszym urządzeniom pralniczym wykorzystywanym w tym procesie.

Finansowe koło zamachowe przedsiębiorców
DZIEŃ WSCHODZI
film

Finansowe koło zamachowe przedsiębiorców

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju na dobre wpisał się na listę instytucji samorządu województwa lubelskiego, które z powodzeniem wspierają przedsiębiorców. Tylko w ub. roku udzielił 233 pożyczek na łączną kwotę przekraczającą 177 mln złotych. W 2025 roku na rynek trafią kolejne dziesiątki milionów złotych, które mają pomóc w rozwoju gospodarki w regionie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium