Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 listopada 2019 r.
10:50

Kilka tysięcy sosen. Jakie drzewa sadzą w Białej Podlaskiej?

Autor: Zdjęcie autora eb
7 7 A A
(fot. Pixabay)

Aż 6 tys. sadzonek sosny chce jeszcze w tym roku zasadzić Biała Podlaska. Masowe sadzenie odbyło się też w październiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie sadzonki to tzw. nasadzenia zastępcze, które pojawią się na działce za cmentarzem komunalnym. Uzupełnione będą one jeszcze brzozami oraz dębami.

– Te nasadzenia to pokłosie decyzji zezwalających na wycinkę drzew wydanych przez Urząd Marszałkowskie i Starostwo Powiatowe na terenie byłego lotniska przy ul. Łomaskiej – tłumaczy Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. Okazuje się że nasadzenia nowych drzew odbyły się już w 2017 i 2018 roku. – Miały stanowić rekompensatę środowiskowych walorów przyrodniczych, a zgodnie z wydanymi decyzjami powinny zachować swoją żywotność przez okres 3 lat od momentu posadzenia. Jednak  w związku z niekorzystną aurą pogodową, podjęto decyzję o uzupełnieniu obumarłych sosen nowymi sadzonkami – tłumaczy rzecznik. Przypomnijmy że w 2017 roku na lotnisku w miejscu gdzie miała funkcjonować podstrefa ekonomiczna wycięto 19 tys. drzew, jak tłumaczył ówczesny magistrat,  "samosiejek"– To nie jest las, tylko samosiejka, i właściwie nie ma żadnej wartości. Na cele opałowe drzewo może być wykorzystane. A nam zależy aby mieć czysty teren inwestycyjny, tak aby firmy mogły tam budować infrastrukturę – tłumaczył ówczesny prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS), obecnie poseł. Dzisiaj już wiadomo że teren byłego lotniska przejmuje MON na cele wojskowe.

Sosny ma dostarczyć i posadzić zakład "Drwal" z Wólki Plebańskiej, który wygrał przetarg, oferując 38 tys. zł.

Przypomnijmy że w tym roku wycinka objęła też park Radziwiłłowski. Pod topór poszły samosiewy z okresu międzywojennego i powojennego, niezwiązane z historycznym układem kompozycyjnym. – Znaczna część drzew wykazuje zły stan zdrowotny – zapewnia Kuc–Stefaniuk. W sumie wyciętych zostało 73 drzew, a nowych nasadzeń będzie 27. To m.in. lipy, klon, wiśnia. Urzędnicy tłumaczą jednocześnie, że wycinki w mieście najczęściej obejmują drzewa chore lub powodujące uszkodzenia infrastruktury miejskiej. – W ubiegłym roku usunięte zostały drzewa m.in. z poboczy ulic: Brzeskiej – pod ścieżkę rowerową, Warszawskiej, co było związane z przebudową ulicy. Również w związku z przebudową stadionu miejskiego zostały usunięte drzewa – przyznaje rzecznik.

Ale na to miejsce w październiku pojawiły się nasadzenia w różnych częściach miasta. To m.in. 30 dębów szypułkowych przy Al. Tysiąclecia, 39 jarzębów szwedzkich przy ulicy Brzeskiej oraz 51 sztuk tych drzew przy Al. Solidarności. A przy ulicy Zamkowej za parkiem pojawiło się 15 nowych drzew: lip, wiązów oraz jesionów.

Co posadziło miasto w październiku tego roku:

  • założenie zamkowo–parkowe Radziwiłłów – 3 drzewa z gatunku: lipa szerokolistna, kasztanowiec czerwony, klon zwyczajny + 1 wiśnia kulista do ogrodu włoskiego
  • ul. Janowska za DK2 – 1 lipa drobnolistna
  • ul. Cmentarna (od zjazdu na cmentarz w kierunku ul. Ekologicznej) – 25 szt. brzóz brodawkowatych oraz 2 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Celników Polskich – 38 szt. jarzębów szwedzkich, 29 szt. klonów kolumnowych
  • al. Tysiąclecia – 30 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”, 15 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Sidorska 76, –1 klon kolumnowy
  • ul. Brzeska (rozjazd z K–2) – 39 szt. jarzębów szwedzkich, 10 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Sielczyk (rozjazd z ul. Langiewicza) – 5 szt. grabów kolumnowych,5 szt. lip srebrzystych „Varsaviensis”
  • ul. Francuska (rozjazd z ul. Armii Krajowej) – 2 szt. świerków pospolitych,3 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Literacka (od strony ul. Akademickiej) – 5 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Kopernika 7 (przy placu zabaw) – 5 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Łomaska 21 (Przedszkole Samorządowe) – 4 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Stacyjna 6 – 2 szt. klonów kolumnowych
  • ul. Janowska (obok cmentarza parafialnego) – klon pospolity odmiany „Globosum”
  • Al. Solidarności – 51 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Brzeska – 62 m2 ligustru pospolitego i ul. Wyzwolenia – 25 m2 irgi błyszczącej,
  • plac Wolności (strona zachodnia) – 2 szt. wiśni kulistych, strona wschodnia, 4 szt. wiśni kulistych
  • ul. Zamkowa (za Parkiem Radziwiłłowskim w skarpie) – 15 szt. drzew z gatunku: 5 szt. lip drobnolistnych, 5 szt. wiązów polnych, 5 szt. jesionów wyniosłych
  • ul. Garncarska – wiśnia kulista ul. Prosta – 2 szt. jesionów wyniosłych odmiana kulista
  • ul. teren zabytkowy (układ urbanistyczny) – 3 szt. drzew z gatunku: kasztanowiec czerwony, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna przy ul. Artyleryjskiej/Zamkowej, 5 szt. drzew z gatunku: jesion wyniosły przy ul. Janowskiej, kasztanowiec czerwony oraz 2 szt. klonów zwyczajnych przy ul. Zamkowej, klon zwyczajny „Globosum”
    przy ul. Nowej/Janowskiej
  • rondo PKP – jarząb pospolity 2 szt.
  • ul. Armii Krajowej – 2 szt. jodeł pospolitych,4 szt. klonów kolumnowych
  • cmentarz komunalny – żywotnik zachodni odmiany „Szmaragd” – 1 szt.
  • TOP–34 od strony SAS – 3 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Okopowa – 7 szt. jarzębów szwedzkich
  • ul. Rewakowicza – 2 szt. robinii kulistych „Umbraculifera”, 20 szt. robinii akacjowych
  • ul. Sidorska (62) – jarząb pospolity
  • ul. Kościelna – jarząb szwedzki
  • ul. Orzechowa (Szkoła Specjalna ) – 3 szt. żywotników zachodnich odmiany „Szmaragd”
  • uzupełnienie ubytków w kwietnikach wieloletnich: Al. Tysiąclecia (przy drzewach obok posesji Nr 31) – 15 szt. tawuł „Goldflam”, ul. Sidorska/rozjazd z Al. Tysiąclecia – 15 szt. lilaka „Meyera”, ul. Orzechowa (obok posesji 33) – 5 szt. tawuły japońskiej, Pl. Wolności (skwer strona północna) – 50 szt. lawendy,
  • ul. Janowska 80 k. boiska – 4 szt. dębów szypułkowych „Fastigiata”
  • ul. Sienkiewicza – 6 szt. irgi błyszczącej.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium