Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2021 r.
9:04

Lublin: Koniec marzeń o nowej fabryce wag. Część starego zakładu zostanie wyburzona, będą bloki

67 22 A A
FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58
FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58 (fot. Maciej Kaczanowski)

Na Felinie nie powstanie nowa fabryka wag, którą zapowiadała lubelska spółka FAWAG. Firma sprzedaje działkę, na której miał powstać zakład. Burzy też część starej fabryki przy Łęczyńskiej i nie postawi tu nowej, bo teren jest przeznaczony pod bloki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowoczesna fabryka miała stanąć na dwuhektarowej działce przy ul. Vetterów 13 na terenie podstrefy ekonomicznej na Felinie. Nieruchomość została kupiona w 2016 r. przez Lubelskie Fabryki Wag FAWAG od Uniwersytetu Przyrodniczego, który wystawił tę ziemię na przetarg z ceną wywoławczą 2,8 mln zł.

Mówiono o milionach

W tym samym roku spółka uzyskała zezwolenie na działalność w strefie ekonomicznej, czym chwalił się nawet Urząd Miasta, przekazując mediom informację o planowanej fabryce. – Zgodnie z deklaracją FAWAG zainwestuje około 6 mln złotych i utworzy 20 nowych miejsc pracy – głosił oficjalny komunikat Ratusza. Ale od tamtej pory nic tu nie zbudowano.

Teraz wiadomo już, że obiecanej fabryki wag tu nie będzie. Na początku lipca w księdze wieczystej nieruchomości przy Vetterów 13 pojawił się wpis wskazujący na to, że FAWAG sprzedaje ziemię lubelskiej spółce Europiek, zajmującej się produkcją pieczywa, należącej do rodziny piekarzy. Europiek działa już w podstrefie ekonomicznej, przy ul. Banacha.

– Transakcja została sfinalizowana – ucina temat w rozmowie z nami prezes FAWAGu, Jerzy Migduła.

Rozbierają część obiektów

FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58.

– 30 września 2020 r. Lubelska Fabryka Wag FAWAG SA dokonała skutecznego zgłoszenia rozbiórki magazynu, częściowej rozbiórki budynku bazy remontowej w części biurowej oraz wiaty przylegającej do budynku bazy remontowej – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – W konsekwencji inwestor posiada uprawnienie do prowadzenia zadeklarowanych zgłoszeniem robót.

Wiadomo, że w miejscu rozbieranych obiektów FAWAG nie będzie mógł postawić nowych obiektów. Nie pozwala na to obowiązujący plan zagospodarowania terenu, zatwierdzony siedem lat temu przez Radę Miasta. Plan przeznacza tę działkę wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Przyznaje to prezes firmy, mówiąc że funkcji mieszkaniowej i przemysłowej nie da się w tym miejscu pogodzić. Tłumaczy także, że rozbierane są stare obiekty, których remontowanie jest nieopłacalne. Zaznacza, że spółka swobodnie może prowadzić działalność z swoich pozostałych budynkach. – Trzy lata temu w jednym z nich, z XIX wieku, urządziliśmy istny XXI wiek i prowadzimy tam produkcję urządzeń fiskalnych – opowiada Migduła.

Wieżowce tutaj nie wyrosną

Deweloper decydujący się na budowę bloków w miejscu fabryki wag przy Łęczyńskiej nie mógłby sobie pozwolić na zbyt wysokie budynki. Plan zagospodarowania dopuszcza bloki mające nie więcej niż 14 m wysokości.

Dość łagodnie określa za to wymagania dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, które musiałby zapewnić deweloper: nie mniej niż 1,1 miejsca parkingowego na 1 lokal mieszkalny, bez względu na jego metraż. W wielu innych miejscach wskaźniki są bardziej wyśrubowane. Tyle, że jak mówi szef FAWAGu teren nie jest wystawiony na sprzedaż. – Chociaż pukają wszyscy deweloperzy w Lublinie – zaznacza szef firmy i dodaje, że w tym momencie nie dojdzie do żadnej transakcji.

Nie ma mowy o zwolnieniach

Ruchy wokół fabryki mogą niepokoić część załogi. Do naszej redakcji dotarły sygnały świadczące o tym, że pracownicy mogą się obawiać zwolnień.

Tymczasem firma zapewnia, że o likwidacji nie ma mowy. Prezes Migduła wyjaśnia, że jeżeli zdarzają się jakieś zwolnienia, to wynikają z naturalnej rotacji pracowników.

Również Miejski Urząd Pracy nie ma żadnych sygnałów wskazujących na to, że w fabryce miałoby dojść do zwolnień grupowych. W bieżący rok spółka weszła z 65 pracownikami.

140 lat tradycji

FAWAG powstał na bazie fabryki założonej w 1879 r. przez Wilhelma Hessa w rejonie ul. Lubartowskiej. W czasie swojej świetności była to największa w Polsce fabryką wag z filiami w Smoleńsku, Jekaterynburgu, Berdyczowie i Białymstoku. W 1948 r. firma została upaństwowiona i działała pod szyldem Lubelskich Fabryk Wag.

Właścicielem terenu przy Lubartowskiej była przez pewien czas Firma Cukiernicza „Solidarność” przejęta przez spółkę Colian. Pod koniec 2019 r. Colian sprzedał działkę przy Lubartowskiej na rzecz deweloperskiej firmy MSM Residence, która musi pozostawić frontowy budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a na jego tyłach chce budować mieszkania.

FAWAG po przekształceniu w spółkę Skarbu Państwa był przez pewien czas częścią państwowego FS Holdingu. Od 2014 r. jego jedynym akcjonariuszem jest poznański Posnet, producent wag i kas fiskalnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja Polski rozpoczęła zgrupowanie przed nadchodzącymi wielkimi krokami mistrzostwami Europy

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W meczu kolejki wicelider Lutnia Piszczac pokonała Podlasie II Biała Podlaska. Podział punktów w spotkaniu rezerw Orląt Radzyń Podlaski i Orła Czemierniki. W starciu „derbowym” Unii lepsza ta z Żabikowa. W czwartek lider Orlęta Łuków tylko zremisowały z Młodzieżówką, w niedzielę przegrały u siebie z walczącym o utrzymanie Kujawiakiem Stanin i straciły prowadzenie w tabeli

Kontrabandę ukryto w specjalnie przerobionej naczepie

Pies wywąchał kontrabandę za ponad milion złotych

Kontrabanda papierosów wciąż jest doskonałym biznesem. Przemytników nie odstraszają nawet surowe kary czy przepadek pojazdów użytych do przemytu. W Koroszczynie wpadł kierowca spod Łukowa, który chciał przemycić do Polski 89 tys. papierosów o wartości 1,5 miliona złotych.

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław
galeria

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław

Hit siódmej kolejki PGE Ekstraligi przyniósł sporo emocji i kolejną wygraną Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą Wrocław. Jak niedzielne spotkanie podsumowali jego bohaterowie?

zdjęcie ilustracyjne

Makabryczne odkrycie na bagnach. Syn podejrzany o zabójstwo matki

40-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki. Ciało kobiety ukrył na bagnach.

Frassati Fajsławice dopisał w weekend cenne trzy punkty

Czołówka nadal zwycięska. Grała chełmska klasa okręgowa

Brat Siennica Nadolna pokonał na wyjeździe Ruch Izbica 4:2. Sparta Rejowiec Fabryczny wygrała z Unią Białopole 6:1. Skromne zwycięstwo 1:0 pewnego już od ponad tygodnia awansu do IV ligi Kłosa Gmina Chełm nad Spółdzielcą Siedliszcze

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat
Zdjęcia
galeria

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat

Inscenizacja przypomniała mieszkańcom Lublina wydarzenia sprzed 305 lat. W niedzielny wieczór ulicami przeszła historyczna procesja. Uczestnicy z pochodniami wyruszyli spod bazyliki oo. Dominikanów w kierunku Bramy Grodzkiej, aż do Rynku.

Masz bilet i znasz hasło? Dostaniesz książkę

Masz bilet i znasz hasło? Dostaniesz książkę

Trzeba mieć bilet i znać hasło. Będzie można dostać książkę lubelskiego autora, Maxa Czornyja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty