Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2021 r.
9:04

Lublin: Koniec marzeń o nowej fabryce wag. Część starego zakładu zostanie wyburzona, będą bloki

FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58
FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58 (fot. Maciej Kaczanowski)

Na Felinie nie powstanie nowa fabryka wag, którą zapowiadała lubelska spółka FAWAG. Firma sprzedaje działkę, na której miał powstać zakład. Burzy też część starej fabryki przy Łęczyńskiej i nie postawi tu nowej, bo teren jest przeznaczony pod bloki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowoczesna fabryka miała stanąć na dwuhektarowej działce przy ul. Vetterów 13 na terenie podstrefy ekonomicznej na Felinie. Nieruchomość została kupiona w 2016 r. przez Lubelskie Fabryki Wag FAWAG od Uniwersytetu Przyrodniczego, który wystawił tę ziemię na przetarg z ceną wywoławczą 2,8 mln zł.

Mówiono o milionach

W tym samym roku spółka uzyskała zezwolenie na działalność w strefie ekonomicznej, czym chwalił się nawet Urząd Miasta, przekazując mediom informację o planowanej fabryce. – Zgodnie z deklaracją FAWAG zainwestuje około 6 mln złotych i utworzy 20 nowych miejsc pracy – głosił oficjalny komunikat Ratusza. Ale od tamtej pory nic tu nie zbudowano.

Teraz wiadomo już, że obiecanej fabryki wag tu nie będzie. Na początku lipca w księdze wieczystej nieruchomości przy Vetterów 13 pojawił się wpis wskazujący na to, że FAWAG sprzedaje ziemię lubelskiej spółce Europiek, zajmującej się produkcją pieczywa, należącej do rodziny piekarzy. Europiek działa już w podstrefie ekonomicznej, przy ul. Banacha.

– Transakcja została sfinalizowana – ucina temat w rozmowie z nami prezes FAWAGu, Jerzy Migduła.

Rozbierają część obiektów

FAWAG nie tylko rezygnuje z budowy nowej fabryki na Felinie. Spółka postanowiła też rozebrać część zakładu istniejącego od lat przy Łęczyńskiej 58.

– 30 września 2020 r. Lubelska Fabryka Wag FAWAG SA dokonała skutecznego zgłoszenia rozbiórki magazynu, częściowej rozbiórki budynku bazy remontowej w części biurowej oraz wiaty przylegającej do budynku bazy remontowej – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – W konsekwencji inwestor posiada uprawnienie do prowadzenia zadeklarowanych zgłoszeniem robót.

Wiadomo, że w miejscu rozbieranych obiektów FAWAG nie będzie mógł postawić nowych obiektów. Nie pozwala na to obowiązujący plan zagospodarowania terenu, zatwierdzony siedem lat temu przez Radę Miasta. Plan przeznacza tę działkę wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Przyznaje to prezes firmy, mówiąc że funkcji mieszkaniowej i przemysłowej nie da się w tym miejscu pogodzić. Tłumaczy także, że rozbierane są stare obiekty, których remontowanie jest nieopłacalne. Zaznacza, że spółka swobodnie może prowadzić działalność z swoich pozostałych budynkach. – Trzy lata temu w jednym z nich, z XIX wieku, urządziliśmy istny XXI wiek i prowadzimy tam produkcję urządzeń fiskalnych – opowiada Migduła.

Wieżowce tutaj nie wyrosną

Deweloper decydujący się na budowę bloków w miejscu fabryki wag przy Łęczyńskiej nie mógłby sobie pozwolić na zbyt wysokie budynki. Plan zagospodarowania dopuszcza bloki mające nie więcej niż 14 m wysokości.

Dość łagodnie określa za to wymagania dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, które musiałby zapewnić deweloper: nie mniej niż 1,1 miejsca parkingowego na 1 lokal mieszkalny, bez względu na jego metraż. W wielu innych miejscach wskaźniki są bardziej wyśrubowane. Tyle, że jak mówi szef FAWAGu teren nie jest wystawiony na sprzedaż. – Chociaż pukają wszyscy deweloperzy w Lublinie – zaznacza szef firmy i dodaje, że w tym momencie nie dojdzie do żadnej transakcji.

Nie ma mowy o zwolnieniach

Ruchy wokół fabryki mogą niepokoić część załogi. Do naszej redakcji dotarły sygnały świadczące o tym, że pracownicy mogą się obawiać zwolnień.

Tymczasem firma zapewnia, że o likwidacji nie ma mowy. Prezes Migduła wyjaśnia, że jeżeli zdarzają się jakieś zwolnienia, to wynikają z naturalnej rotacji pracowników.

Również Miejski Urząd Pracy nie ma żadnych sygnałów wskazujących na to, że w fabryce miałoby dojść do zwolnień grupowych. W bieżący rok spółka weszła z 65 pracownikami.

140 lat tradycji

FAWAG powstał na bazie fabryki założonej w 1879 r. przez Wilhelma Hessa w rejonie ul. Lubartowskiej. W czasie swojej świetności była to największa w Polsce fabryką wag z filiami w Smoleńsku, Jekaterynburgu, Berdyczowie i Białymstoku. W 1948 r. firma została upaństwowiona i działała pod szyldem Lubelskich Fabryk Wag.

Właścicielem terenu przy Lubartowskiej była przez pewien czas Firma Cukiernicza „Solidarność” przejęta przez spółkę Colian. Pod koniec 2019 r. Colian sprzedał działkę przy Lubartowskiej na rzecz deweloperskiej firmy MSM Residence, która musi pozostawić frontowy budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a na jego tyłach chce budować mieszkania.

FAWAG po przekształceniu w spółkę Skarbu Państwa był przez pewien czas częścią państwowego FS Holdingu. Od 2014 r. jego jedynym akcjonariuszem jest poznański Posnet, producent wag i kas fiskalnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty