Oprócz skrócenia godzin funkcjonowania sklepów, pierwsze sieci wprowadzają przerwy techniczne w ciągu dnia. Sklepy wprowadzają też udogodnienia dla seniorów.
Z powodu zagrożenia koronawirusem już w tamtym tygodniu wiele sklepów spożywczych skróciło godziny pracy. W przypadku większości Stokrotek i Biedronek to godziny 8.00-20.00. Lidl pracuje do godz. 21.00.
Teraz Biedronka wprowadza dodatkową godzinę w środku dnia, podczas której nie zrobimy zakupów.
– Przerwa techniczna trwa od godz. 13:30 do 14:30 – informują pracownicy biura prasowego sieci Biedronka. – Pozwala ona na sprawne i bezpieczne dokonanie zmiany pracowników. Stosowną informację o godzinach funkcjonowania sklepów można znaleźć w danej placówce, a nasi klienci posiadający kartę Moja Biedronka otrzymują ją również smsowo.
Ale to nie jedyne specjalne rozwiązania, które wprowadzają sieci handlowe. Sklepy takie jak Lidl, Rossmann czy Biedronka wprowadziły limity osób przebywających jednocześnie w sklepie. Biedronka i Lidl umożliwiają wykonywanie płatności zbliżeniowych bez konieczności wpisywania PIN do 100 złotych (poprzednio do 50 zł).
Niemal wszystkie sieci prowadzają udogodnienia dla seniorów.
W sklepach sieci Kaufland powstają specjalnie oznaczone kasy pierwszeństwa dla osób 65+. W sklepach sieci Tesco seniorzy mają pierwszeństwo w wykonywaniu zakupów w godz. 9.00-10.00. Zakupy mogą wtedy wykonywać wszyscy klienci, ale seniorzy będą obsługiwani w pierwszej kolejności. Podobnie w Biedronkach – tam w pierwszej godzinie otwarcia sklepów seniorzy będą mogli wejść na zakupy jako pierwsi. W trakcie całego dnia pracy, jeśli o to poproszą kasjerów, zostaną obsłużeni jako pierwsi.
Dodatkowo, w sklepach Biedronki znajdują się już specjalnie oznakowane skrzynki, do których każdy senior, potrzebujący regularnego robienia zakupów i dostarczania ich pod drzwi, zgłosi takie zapotrzebowanie. Kontakt do siebie zostawiać mają tam też chętni do pomocy wolontariusze. Biedronka będzie łączyć potrzebujących z tymi chcącymi pomagać.
– Seniorzy są szczególni narażeni na konsekwencje koronawirusa i zaleca się im, by unikali miejsc pełnych ludzi. W zakupach powinni ich więc wspierać bliscy, sąsiedzi lub właśnie wolontariusze. Dlatego chcemy pomóc łączyć osoby gotowe nieść pomoc z potrzebującymi seniorami. Jeśli jednak starsza osoba zdecyduje się przyjść do Biedronki, zapraszamy ją w pierwszej godzinie funkcjonowania placówki – skorzysta wtedy z pierwszeństwa wejścia do sklepu – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki, wspierającej seniorów.