Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lipca 2020 r.
15:21

Koronawirus w Polsce i na świecie. Będzie więcej zakażeń po wakacjach?

(fot. Jacek Szydłowski)

W USA dzienna liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła tysiąc, w Brazylii potwierdzono blisko 68 tys. nowych zakażeń w ciągu doby, a Czarnogóra, która w maju ogłosiła, że zwalczyła koronawirusa przywróciła właśnie stan epidemii. SARS-CoV-2 miał w lecie odpuścić, ale się na to nie zanosi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według czwartkowych statystyk w Stanach Zjednoczonych zanotowano ponad tysiąc zgonów z powodu Covid-19 w ciągu doby i około 64 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

W Brazylii było jeszcze gorzej: 68 tysięcy nowych zakażeń.

W Tokio po raz pierwszy od początku pandemii było 300 nowych zakażeń w ciągu 24 godzin.

W Indiach pozytywny wynik wyszedł u kolejnych 45 tysięcy osób.

Bardzo dynamiczna sytuacja jest też w Europie.

Czarnogóra, która w maju ogłosiła, że nie ma już zakażeń SARS-Cov-2, właśnie wprowadziła stan epidemii. Liczba zakażeń w ciągu doby rośnie tam lawinowo, jest ich już około setki w ciągu doby.

Z kolei polski resort zdrowia poinformował w czwartek o 418 nowych przypadkach w całym kraju. Najwięcej zakażonych było w województwie śląskim: 110 i mazowieckim: 104. Z powodu Covid-19 zmarło kolejnych dziewięć osób.

W lecie miało być lepiej

- Usprawiedliwieniem naukowców prognozujących spadek ilości zakażeń w miesiącach letnich jest fakt, że po raz pierwszy mamy do czynienia z wirusem SARS-CoV-2 i dlatego trudno jest coś przewidzieć z całą pewnością. Prognozy te opierały się na zachowaniu wirusa grypy, który jest znacznie mniej aktywny w wyższych temperaturach i dlatego w lecie liczba chorych znacząco spada - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Immunologii i Wirusologii UMCS w Lublinie. - Niestety, jak widzimy w przypadku koronawirusa taka zależność się nie sprawdza. W wielu krajach, w których wydawało się, że epidemia wyhamowuje, albo jest wręcz opanowana, sytuacja zaczęła się gwałtownie pogarszać. Takim ostatnim wyrazistym przykładem może być Czarnogóra, która nieoczekiwanie przywróciła stan zagrożenia epidemiologicznego, bo liczba zachorowań zaczęła tam wzrastać bardzo dynamicznie. Z kolei najgorsza sytuacja jest w USA i Brazylii, gdzie w ciągu doby przybywa po kilkadziesiąt tysięcy zakażonych - zwraca uwagę ekspertka.

Nie będzie spadku zakażeń?

A jaki jest scenariusz dla Polski?

- Patrząc na statystyki można przyjąć, że nadal mamy pierwszą falę epidemii. Chociaż z graficznego punktu widzenia, trudno jest nazwać tę krzywą zakażeń falą z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Od dłuższego czasu liczba nowych przypadków utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Chociaż dane z ostatniej doby - ponad 400 nowych zakażeń - mogą wskazywać na lekki wzrost - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska i dodaje:

- Można przypuszczać, że znaczącego spadku w ogóle nie będzie i pierwsza fala przejdzie płynnie w drugą, na jesieni. Nowym zakażeniom w Polsce i na świecie sprzyja na pewno poluzowanie obostrzeń, które wprowadziło wiele krajów i przywrócenie prawa swobodnego przemieszczania się, w tym ruchu turystycznego.

Wakacje z wirusem

Pełny obraz tej sytuacji będziemy mieć dopiero wtedy, kiedy zaczną się powroty z wakacji.

- Ale już teraz słyszymy, na przykład o polskich turystach, którzy z powodu kwarantanny utknęli w hotelach w Grecji. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i w tym momencie trudno jednoznacznie stwierdzić co będzie za tydzień. Ponadto wiele osób nie przestrzega pozostałych obostrzeń. W Polsce dotyczy to chociażby noszenia maseczek w sklepach - podkreśla Szuster-Ciesielska. - Dodajmy do tego przywrócenie możliwości organizacji większych imprez, na przykład koncertów czy wesel. Stąd ostatnie doniesienia na temat pojawiania się coraz to nowych ognisk zakażenia. A to wiąże się nie tylko ze zwiększoną liczbą pacjentów pozytywnych, ale także z ilością osób, które muszą być poddane kwarantannie. Musimy pamiętać, że tworzenie zgromadzeń bez zachowania dystansu między uczestnikami (nawet na wolnym powietrzu) stanowi poważne ryzyko przeniesienia wirusa - przypomina ekspertka.

Nowe ogniska

Sytuacja w naszym województwie, choć pod względem statystyk epidemiologicznych na pewno lepsza niż na przykład na Śląsku czy Mazowszu, również jest dynamiczna.

- Cały czas pojawiają się nowe ogniska SARS-CoV-2. W tym momencie na terenie naszego województwa dotyczy to powiatów bialskiego, radzyńskiego, puławskiego oraz miast: Lublina i Białej Podlaskiej. Przy czym najwięcej aktywnych chorych jest w powiecie bialskim - mówi Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Zdarza się, że zakażenia są zawleczone z innych regionów Polski. Tak było np. w przypadku zakażeń z powiatu radzyńskiego potwierdzonych w tym tygodniu. Są one związane z weselem na Dolnym Śląsku.

Jak przypomina rzeczniczka WSSE, ogniska koronawirusa pojawiają się też na przykład w zakładach pracy, kościołach czy instytucjach.

- Dla inspekcji sanitarnej oznacza to bardzo intensywną pracę, bo dochodzenie epidemiologiczne dotyczy dużej grupy osób, które muszą być objęte kwarantanną i przebadane pod kątem zakażenia. Tak było w związku z zakażeniami w lubelskim zgromadzeniu sióstr obliczanek, ale też w powiecie bialskim, gdzie ogniska dotyczą między innymi urzędu pracy czy straży granicznej - zaznacza Smolińska-Kornas. - Ponadto specyfika naszego województwa i bliskość granicy z Ukrainą sprawia, że mamy bardzo dużo osób przyjeżdżających do pracy sezonowej. Stąd też sporo przypadków zakażeń wśród obcokrajowców.

Dotychczas (czwartek) na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 890 przypadków zakażenia koronawirusem (20 osób zmarło). Aktywnych chorych jest 213, W grupie ozdrowieńców jest 648 osób.

Pierwsza dostawa 10 litrów osocza trafiła do Biomedu (fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelski lek

Lublin wciąż ma szanse na stworzenie pierwszego na świecie leku dla chorych na Covid-19. We wtorek pierwsza dostawa 10 litrów osocza ozdrowieńców trafiła do Biomedu.

Najpóźniej w połowie sierpnia lubelska spółka chce zacząć produkcję leku, który ma pomóc chorym na Covid-19.

- Na razie mamy zabezpieczone 80 litrów, to wciąż za mało, żeby rozpocząć produkcję. Do tego potrzebujemy 150 litrów. Dlatego apeluję do wszystkich ozdrowieńców, żeby oddali osocze i dziękuję tym, którzy już to zrobili - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Biomedzie senator PiS Grzegorz Czelej, pomysłodawca projektu zakładającego stworzenie leku w Lublinie.

Chodzi o opracowanie preparatu, który będzie można stosować na szeroką skalę u chorych na Covid-19. Agencja Badań Medycznych daje na ten cel 5 milionów złotych. Lek na bazie immunoglobulin ma wyprodukować Biomed, a badania kliniczne będzie prowadzić Klinika Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Lek będzie podawany w formie zastrzyków.

- Lek będzie uniwersalny, nie jesteśmy zobligowani zgodnością grupy krwi, jak w przypadku podawania samego osocza. Poza tym znamy stężenie przeciwciał, bo każda dawka jest dokładnie zbadana - zaznacza Czelej. - Badania kliniczne pokażą, jakie dawkowanie leku będzie skuteczne. Szacujemy, bazując na stosowaniu tej metody przy innych chorobach np. przy WZW B, że pierwsza partia leku 3-4 tysięcy dawek wystarczy dla ok. 2 tysięcy pacjentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium