Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

4 stycznia 2021 r.
22:03

Szczepienia poza kolejką lubelskich polityków. Czy były zaproszenia, kto się skusił?

6 4 A A
Szczepienie na Covid-19
Szczepienie na Covid-19 (fot. Maciej Kaczanowski)

Propozycje zaszczepienia się na Covid-19 dostali nie tylko warszawscy celebryci. O takich ofertach mówią też lubelscy politycy, którzy zasiadają w radach społecznych szpitali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat wywołała radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska (Koalicja Obywatelska).

– Może się narażę, ale jako członek kilku rad społecznych lubelskich szpitali dostałam propozycję zaszczepienia się w terminie 0. Mój instynkt podpowiedział mi, aby grzecznie odmówić i to uczyniłam – napisała w niedzielę na Twitterze. Wpis zakończyła prośbą: – Nie pytajcie, od kogo była ta propozycja.

Chcieliśmy o to zapytać, ale w poniedziałek radna nie odbierała od nas telefonu

Kto dostał propozycję?

Lisowska jest w składzie rad społecznych podległych marszałkowi województwa szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W poniedziałek zadzwoniliśmy do kilkunastu osób będących członkami rad w tych dwóch i w innych marszałkowskich lecznicach. To m.in. parlamentarzyści i samorządowcy z różnych opcji politycznych. Wszyscy zapewniają, że nie otrzymali propozycji szczepienia poza kolejnością.

– Takie osoby są często traktowane jak pracownicy szpitala, zapraszane na różne wydarzenia i uroczystości. Ale gdyby ktoś się pospieszył i umieścił je na liście „0”, byłoby to „jazdą po krawędzi” – komentuje polityk, który przez lata był członkiem rady społecznej jednego z lubelskich szpitali.

– Osobiście przekazywałem telefonicznie lub drogą mailową zapytanie do członków Rady, czy są zainteresowani szczepieniem przeciw Covid-19 w Centrum. Po uzyskaniu odpowiedzi twierdzącej, sekretariat przesyłał drogą mailową formularze do podania danych – przyznaje Dariusz Ciwiński, zastępca ds. finansowych i infrastruktury dyrektora COZL.

Zastrzega jednak, że nie proponował żadnego terminu szczepień. – Ani w ramach grupy zero, ani innego terminu. Obecnie szczepimy wyłącznie pracowników Centrum – podkreśla Ciwiński.

Z kolei rzecznik szpitala im. Jana Bożego przekazał nam, że propozycji szczepień dla członków rady społecznej w ogóle nie było, a placówka szczepi tylko osoby z grupy zero.

Do 6 stycznia także rodziny lekarzy

Ze szczepień przeciwko Covid-19 mogą na razie korzystać pracownicy sektora ochrony zdrowia. Pod koniec grudnia rząd tymczasowo złagodził kryteria kwalifikacji. Jak tłumaczy NFZ, to odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek w okresie świąteczno-noworocznym.

– To okres zwiększonej absencji pracowników szpitali. Do 6 stycznia dopuszczono także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a ich stan na to pozwala – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Takie szczepienia mogą być realizowane tylko i wyłącznie w przypadku ryzyka zmarnowania dawki szczepionki ze względu na niezgłoszenie się osoby do tego uprawnionej – zaznacza rzeczniczka. 

„Nic się nie marnuje”

– U nas ma nie ryzyka zmarnowania się jakiejkolwiek szczepionki. Jesteśmy szpitalem węzłowym i szczepimy również pracowników innych placówek medycznych. W razie nieobecności naszego pracownika, automatycznie możemy zaszczepić osoby z innej placówki – tłumaczy Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. Dodaje, że w poniedziałek do szpitala trafiło kolejnych 270 dawek, które są do wykorzystania do końca tygodnia już według nowych zaleceń ministra zdrowia - czyli sześciu dawek z jednej fiolki.

– Do tej pory dostawy szczepionek były na tyle małe w stosunku do zainteresowania ze strony pracowników szpitala, że nie było możliwości, by jakieś dawki mogły się zmarnować. Dodatkowo mamy 2600 chętnych do zaszczepienia się z innych podmiotów medycznych – zaznacza Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. – Do końca tygodnia powinno być już zaszczepionych łącznie 900 osób z grupy zero – dodaje.

Podobnie jest w szpitalu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. – Na razie szczepimy tylko personel naszego szpitala, dotychczas zapisało się 1500 osób – informuje Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4. Wczoraj trafiło tam kolejnych 900 dawek, które zostaną wykorzystane do piątku. – Dziennie będziemy mogli szczepić ok. 250 osób. Od 13 stycznia zaczynamy szczepienia pracowników Uniwersytetu Medycznego.

Do lubelskiego NFZ nie dotarły na razie sygnały o nieprawidłowościach dotyczących szczepień. – W przypadku takich sytuacji NFZ zażąda pilnych wyjaśnień od podmiotów, w których pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania określonych zasad – zapewnia Bartoszek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium